Osoba trzyma smartfon wyświetlający interfejs czatu z wiadomościami, w tle widoczny laptop z grafikami danych.

AI, chatboty wellness i zdrowy styl życia. Na co musisz być gotowy?

6 minut czytania
Komentarze

Naukowcy ogłaszają przełomowe odkrycie — chatboty wspomagane sztuczną inteligencją mogą rewolucjonizować nasze podejście do zdrowszego stylu życia. Przeprowadzono pierwszy, systematyczny przegląd oraz metaanalizę tego rodzaju. Wyniki pokazują, że chatboty wellness mogą motywować osoby do zwiększenia dziennej liczby kroków, spożywania większej ilości owoców i warzyw oraz poprawy jakości i długości snu. Chatboty wellness jako cyfrowi asystenci, mogą stanowić kluczowe wsparcie do osiągnięcia celów związanych z kondycją fizyczną. Pomimo tego, że ta dziedzina jest całkiem specyficzną i młodą odnogą nauki, naukowcy już teraz akcentują ogromny potencjał, jaki mogą wnieść chatboty wellness do naszego życia. Tacy asystenci będą mogli nas wspierać całodobowo.

Wellness jako przepis na zdrowe życie

Termin „wellness” to dzisiaj pojęcie o szerokim zasięgu. Odnosi się do wachlarza usług, które najczęściej można spotkać w specjalnych strefach wellness lub SPA. Nie ogranicza się jednak jedynie do kojącej maseczki na twarz! W ramach terminu wellness mieszczą się aspekty emocjonalne, stan psychiczny, aspekty społeczne i nawet duchowe. Stanowi kompleksową koncepcję, której najważniejszym celem jest osiągnięcie zdrowego balansu między różnymi sferami życia tak, aby było ono optymalne dla naszego zdrowia i satysfakcji.

Wellness to podejście holistyczne do świata, które zwraca szczególną uwagę na całościowy rozwój jednostki w różnych obszarach. To harmonia między ciałem, umysłem i duchem.

reklamy odchudzanie

Zobacz także:

Chatboty wellness w służbie zdrowia. Nadchodzi rewolucja w zdrowym stylu życia?

Gdy zima ustępuje wiośnie, cała uwaga najczęściej skupia się na poprawie sylwetki. Siłownie w Nowy Rok pękają w szwach. Nowy Rok, nowa ja. Być może niedługo sztuczna inteligencja będzie wspierać nasze zdrowsze nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. A siłownie pozostaną zapełnione choć trochę dłużej?

Siłownia fitness

Według najnowszych ustaleń naukowców z University of South Australia chatboty wellness stają się bardzo efektywnymi narzędziami w dążeniu do poprawy aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się oraz wzorców snu. Pomagają w przygotowaniu się na nadchodzące po zimie, cieplejsze dni.

Wyniki tych rewelacji zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie „npj Digital Medicine„. Według nich chatboty wellness mają zdolność szybkiego i skutecznego wspierania w zwiększaniu codziennego limitu kroków, wzbogacaniu diety o więcej owoców i warzyw, a także podnoszeniu jakości i ilości snu. Ze względu na siedzący tryb życia podyktowany wszechobecnym pędem i pracą najczęściej biurowo-siedzącą, naukowcy mówią o epidemii niewystarczającej aktywności fizycznej, niezbilansowaną dietą, niesprzyjającymi nawykami snu. A te kwestie stanowią globalny punkt zapalny. Te kwestie nie tylko stanowią często podstawę wielu powszechnych problemów zdrowotnych, ale również zyskują status kluczowych, modyfikowalnych czynników, które finalnie mogą prowadzić do depresji, lęków, licznych chorób przewlekłych (w tym cukrzycy typu drugiego), chorób układu krążenia, otyłości, nowotworów, a w najgorszym wypadku do zwiększonej śmiertelności.

Dla lepszego zobrazowania naukowcy przywołują następujące dane dotyczące „osiągnięć” chatbotów:

  • Dodatkowe 735 kroków dziennie,
  • Dodatkowa porcja warzyw i owoców dziennie,
  • Dodatkowe 45 minut snu na dobę.

Dr Ben Singh, główny badacz pracujący przy tym badaniu podkreśla, że odkrycia te podkreślają potencjał sztucznej inteligencji do zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej w przyszłości.

Co ciekawe, odkryliśmy, że chatboty tekstowe są skuteczniejsze niż sztuczna inteligencja oparta na mowie lub głosie, co sugeruje, że przynajmniej na razie komunikacja tekstowa bardziej sprzyja osiąganiu pozytywnych wyników w interwencjach związanych ze zdrowiem. — zaznacza dr Ben Singh — Nasze badanie wykazało, że chatboty były skuteczne w różnych grupach wiekowych, obalając pogląd, że są przydatne tylko dla młodszych, obeznanych z technologią użytkowników.

dr Ben Singh, główny badacz z University of South Australia.
Opaska Realme

Chatboty wellness? Tak, ale najlepiej w połączeniu z ludzkim coachingiem

Profesor Carol Maher, starsza badaczka z University of South Australia podkreśla, że choć chatboty prezentują innowacyjne podejście do problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia, najkorzystniejsze może być połączenie chatbotów i ludzkiego coachingu.

Chatboty oferują spersonalizowane i interaktywne wsparcie stylu życia, które może być bardziej angażujące i znaczące dla użytkowników niż inne narzędzia stylu życia oparte na technologii”. — Mówi profesor Maher — Dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkownika, dostosowując swoje porady w oparciu o reakcje, nawyki i preferencje użytkownika. Poziom personalizacji może prowadzić do skuteczniejszej motywacji i porad.

Profesor Carol Maher, starsza badaczka z University of South Australia.

Ze względu na wspomnianą młodość chatbotów istnieje ryzyko, że te udzielą nieodpowiednich porad. Na ten moment naukowczyni sugeruje, aby traktować chatboty wellness jedynie jako wsparcie uzupełniające tradycyjny ludzki coaching. Dzięki temu mamy dostęp do tego, co mają w sobie najlepszego dwa światy — świat sztucznej inteligencji oraz ten nasz, ludzki.

Jak dbać o swój well-being w zaciszu domowym?

Popularność różnych platform streamingowych przełożyła się znacząco na wysyp różnego rodzaju kanałów. Wśród nich popularną tematyką jest dziedzina zdrowego życia, fitness czy medytacja. Coraz chętniej słuchamy specjalistów w danym temacie, dzięki którym możemy nauczyć się czegoś ciekawego, a następnie wcielić to w życie.

Wśród dostępnych materiałów można znaleźć te bardziej wartościowe, jak i mniej. Kluczem jest, rzecz jasna, swoisty, wewnętrzny krytycyzm nieodpowiednich treści oraz sprawdzanie informacji w zaufanych źródłach.

Zainteresowanie tematyką wellness wzrasta z roku na rok w Polsce i za granicą. W miarę powszechniejszego dostępu do informacji, wspomnianych platform stremingowych czy mediom społecznościowym, stopniowo zwiększa się świadomość zdrowotna społeczeństw świata. Dzięki temu, ludzie zdobywają potrzebną wiedzę na temat zdrowia, work-life balance i coraz widoczniej łączą zdrowy styl życia z ogólnym, dobrym samopoczuciem. Mamy też sporawy problem z chorobami przewlekłymi, które zakładamy, są kolejnym, pośrednim powodem zainteresowania tą tematyką.

Dzięki zwiększającej się świadomości dążymy do lepszej jakości życia, a social mediowe, health-trendy przyczyniają się do wzrastającej samoświadomości każdego z nas.

Zrzut ekranu z platformy streamingowej Spotify.

Źródło: NeuroScienceNews

Motyw