Te przyjemności sprawiają, że mózg pracuje lepiej!

7 minut czytania
Komentarze

Nowe badania rewolucjonizują nasze podejście do codziennych przyjemności. Według przeprowadzonych ostatnio badań combo kawa + muzyka wpływają pozytywnie na myślenie, znacznie poprawiając wydajność poznawczą, w tym myślenie. W badaniach wykorzystano innowacyjny algorytm MINDWATCH.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii monitorowania mózgu naukowcy odkryli, że te (nie)zwyczajne przyjemności mogą mieć niezwykły wpływ na naszą wydajność. Podczas badania wzięto pod uwagę wpływ różnych stymulantów, a w tym muzyki, kawy oraz perfum. Analizując aktywność mózgu podczas testów poznawczych, okazało się, że muzyka, zwłaszcza ta generowana przez sztuczną inteligencję, oraz aromatyczna kawa mają zdolność wywoływania zwiększonej efektywności fal mózgowych w tzw. paśmie beta. Czy nasze codzienne rytuały zmienią się w kontekście nowych odkryć?

Czym są funkcje poznawcze?

W wachlarz funkcji poznawczych zalicza się umiejętności, które pozwalają nam odkrywać otaczającą nas rzeczywistość, orientować się w przestrzeni, przyswajać wiedzę i skutecznie przetwarzać napływające informacje. Kształtowanie tych zdolności stanowi nieodzowny element naszego rozwoju, który towarzysz nam już od bardzo wczesnego dzieciństwa.

Wzmocnienie funkcji poznawczych to wyzwanie, które zdecydowanie warto podjąć. Można zacząć od regularnych ćwiczeń, takich jak medytacja oraz aktywność fizyczna. Istotnym elementem wskazywanym przez specjalistów jest również zrównoważona dieta, wystarczająco długi sen czy społeczne interakcje.

Poniżej krótka instrukcja o tym, w jaki sposób zaopiekować się swoimi osobistymi procesami poznawczymi!

Codzienne umilacze dnia, nie tylko go umilają

Historia kawa, pełna aromatycznych niuansów, rozpoczęła się, według przekazów, w Etiopii. Owoce kawowca znane są od ponad 2000 lat i zostały z nami przerwanie do dnia dzisiejszego. Tam, owoce kawowca były znane, choć całkiem inaczej je wówczas spożywano, bo z masłem i solą! Prawdziwa era kawy, płynnego złota, nastąpiła troszkę później, bo gdzieś pomiędzy XVIII a XIV wiekiem, w krainie Jemenu. To właśnie tam kupcy przynieśli ze sobą owoce kawowca, które rozpoczęły nową erę w historii. I tak kawa w formie napoju, podawana na ciepło lub na zimno, zaczęła zdobywać serca, umysły ludzi na całym świecie.

Obecnie delektowanie się filiżanką przepysznej kawy oraz słuchanie muzyki to przyjemności, bez których prawdopodobnie większość z nas nie wyobraża sobie życia. Okazuje się, że nie tylko uprzyjemniają nam dni, ale znacząco wpływają na nasz umysł. Ostatnie odkrycie dokonane przez zespół naukowców z NYU Tandon School of Engineering we współpracy z MINDWATCH, czyli technologią monitorowania mózgu, rzuca nowe światło na to, w jaki sposób te zwyczajne czynności mogą wpływać na nasze myślenie. Nie od dziś wiadomo, że pewne stymulanty znacząco poprawiają pracę naszego mózgu. Okazuje się, że wśród nich jest również kawa oraz muzyka — te z pewnością przydadzą się w codziennej pracy czy studentom podczas sesji.

MINDWATCH to wyjątkowy algorytm, który został stworzony przez Rose Faghih, profesor inżynierii NYU Tandon. Opracowywany na przestrzeni ostatnich sześciu lat zdecydowanie przydaje się do analizowania aktywności mózgu na podstawie danych zebranych za pomocą dowolnego urządzenia typu wearables (czyli do noszenia), które jest w stanie monitorować aktywność elektrodermalną (EDA). Ta konkretna aktywność ma odzwierciedlać zmiany w przewodnictwie elektrycznym, które są wywołane stresem emocjonalnym i związane z reakcjami potu.

Badanie MINDWATCH

Wyniki badania opublikowano w prestiżowym periodyku „Nature Scientific Reports”. Uczestnicy badania zostali zaopatrzeni w specjalne monitorujące skórę opaski oraz dodatkowe, których zadaniem było monitorowanie aktywności mózgu. Zostali oni poddani serii testów poznawczych, podczas których mieli okazję doświadczyć wpływu różnych stymulantów, w tym muzyki, kawy i perfum, zgodnie z ich własnymi preferencjami. Dodatkowo przeprowadzono te test również bez żadnego z tych stymulantów.

Algorytm MINDWATCH stał się kluczowym narzędziem do wydobywania fascynujących wniosków i ułatwił pracę naukowcom. Rozszyfrował on, że kawa i muzyka miały mierzalny wpływ na poziom pobudzenia mózgowego u uczestników, wprowadzając ich mózg w specyficzny „stan”, jak dookreślono w artykule. Ten fizjologiczny stan miał swoje odzwierciedlenie szczególnie w kontekście zdolności poznawczych, a dokładniej w dziedzinie pamięci roboczej.

Skoro już jesteśmy przy muzyce, chcielibyśmy przypomnieć wam o naszym poradniku, jak mieć Spotify Premium za darmo. Oprócz tego zdradzamy najnowsze informacje na temat Spotify HiFi.

fot. skorovik

Algorytm MINDWATCH ustalił, że stymulanty wyzwalały zwiększoną aktywność fal mózgowych we wspomnianym pasmie beta, czyli tym, które jest ściśle powiązane ze szczytową wydajnością poznawczą. Perfumy, z drugiej strony, miały niewielki, pozytywny wpływ, co sugeruje potrzebę dalszych badań.

Pandemia wpłynęła na samopoczucie psychiczne wielu ludzi na całym świecie, a teraz bardziej niż kiedykolwiek istnieje potrzeba płynnego monitorowania negatywnego wpływu codziennych stresorów na funkcje poznawcze — powiedziała profesor Faghih. – W tej chwili MINDWATCH jest wciąż w fazie rozwoju, ale naszym ostatecznym celem jest przyczynienie się do powstania technologii, która pozwoli każdej osobie monitorować pobudzenie poznawcze własnego mózgu w czasie rzeczywistym, wykrywając na przykład momenty ostrego stresu lub odłączenia poznawczego.

Rose Faghih, profesor inżynierii na NYU Tandon.

Według badaczki w pewnych momentach MINDWATCH mógł „popchnąć” osobę w kierunku prostych, znanych i bezpiecznych interwencji, przykładowo w okresie stresu uczestnicy podświadomie wprowadzali elementy kojące, które pozwalały na skuteczniejsze wykonywanie pracy lub zadania szkolnego, słuchając muzyki.

Jak przeprowadzono badanie z pomocą algorytmu MINDWATCH?

Specyficzny test poznawczy wykorzystany w ramach tego badania to tzw. test n-back. Dotyczy on prezentacji sekwencji bodźców jeden po drugim i poproszenie osoby badanej o wskazanie, czy aktualnie prezentowany bodziec pasuje do tego, który przedstawił „n” elementów z powrotem w sekwencji. W przypadku opisywanego badania pokazywano obrazy lub dźwięki.

Jak podaje serwis NeuroScienceNews, w tym badaniu zastosowano test 1-back – uczestnik odpowiedział „tak”, gdy aktualny bodziec jest taki sam jak ten, który przedstawiał jeden element wstecz – oraz trudniejszy test 3-back, prosząc o to samo dla trzech elementów wstecz.

Badacze wprowadzili pewną zmienność, postanowili poddać próbie trzy różne rodzaje muzyki. Wśród nich znalazła się muzyka energetyzująca, relaksująca (znana badanej osobie) oraz nowy rodzaj muzyki generowany przez sztuczną inteligencję, która odzwierciedla gust muzyczny badanej osoby.

fot. Depositphotos/itchaznoga

W świetle wcześniej przeprowadzonych badań MINDWATCH wiadomo, że muzyka energiczna była na pierwszym miejscu na podium wśród wyżej wymienionych rodzajów. Potwierdzono to poprzez precyzyjne mierzenie czasu reakcji oraz ilość prawidłowych odpowiedzi, których ilość wyraźnie wzrastała w obliczu znajomej, pobudzającej muzyki, w porównaniu do spokojnych i relaksacyjnych dźwięków.

Tym razem do testów włączono również muzykę „wyprodukowaną” przez sztuczną inteligencję. Bez cienia zaskoczenia, muzyka stworzona przez AI wyparła pozostałe rodzaje. Choć jej wpływ był niewątpliwie najznaczniejszy spośród wszystkich testowanych stymulantów, warto podkreślić, że nadal potrzebujemy pogłębionych badań, aby potwierdzić te obserwacje.

Picie kawy prowadziło do zauważalnego, ale mniej wyraźnego wzrostu wydajności niż muzyka, a perfumy miały najskromniejszy wzrost.

Sukces teamu MINDWATCH

Obecnie realizowane eksperymenty z użyciem algorytmu MINDWATCH potwierdzą skuteczność zdolności technologii do konsekwentnego monitorowania aktywności mózgu oraz ogólny sukces różnych interwencji w modulowaniu tej aktywności mózgu. Oczywiście określenie kategorii ogólnie udanych interwencji nie oznacza, że każda jednostka uzna je za skuteczne dla siebie.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu Faghih Multimodal Intelligent Nonoperative brain state Decoder for Wearable Adaptive Closed-loop arcHitectures (MINDWATCH).

Zróżnicowany zestaw danych z badania jest dostępny dla naukowców, umożliwiając dodatkowe badania nad wykorzystaniem bezpiecznych interwencji w tym badaniu do modulowania stanów poznawczych mózgu.

Faghih była główną autorką artykułu naukowego opublikowanego w „Nature Scientific Reports”. Pierwszym autorem jest Hamid Fekri Azgomi, który uzyskał tytuł doktora, pod kierunkiem Faghih. Obecnie jest doktorem habilitowanym chirurgii neurologicznej na University of California San Francisco School of Medicine.

Źródło: NeuroSceinceNews

    Motyw