Termometr słupkowy zamocowany na drewnianym słupie na tle rozmytego ogrodu.

Fale upałów vs zdrowie psychiczne. Jak się chronić? Ciekawy patent gratis!

8 minut czytania
Komentarze

Ekstremalne fale upałów coraz częściej dają nam się we znaki. Są coraz bardziej powszechne między innymi ze względu na zachodzące w szybkim tempie zmiany klimatyczne. Jak się okazuje, mają one potężny wpływ na zdrowie psychiczne. Na analizie oddziaływania wysokich temperatur na nasze samopoczucie skupili się naukowcy, wskazując na kluczowe zagrożenia. Jak chronić się przed negatywnym wpływem słońca?

Słońce smyrające nas po twarzy znosi się najlepiej na plaży. Morska bryza delikatnie smaga ciała, a promieni słonecznych w zasadzie się nie czuje. Oczywiście, czasem zdarza się, że wracając do pokoju hotelowego i patrząc w lustro, widzimy bielutkie sznureczki bikini albo białe slipy wyrysowane na tle rozgrzanego do czerwoności ciała.

Fale upałów to powód do plażowania. Skąd zmęczenie podczas plażingu?

Niejednokrotnie schodząc już z plaży, czujemy się ekstremalnie wykończeni, choć jedyne, co robiliśmy, to leżeliśmy, nawadniając się raz po raz wodą z lodem (a przynajmniej taką mam nadzieję). Konrad Skotnicki (@doktor_z_tiktoka) wyjaśnia w opublikowanej rolce na Platformie Instagram, że ten cały dzień „nicnierobienia” nie do końca jest odpoczynkiem dla naszego ciała.

Podczas opalania ciało pracuje bardzo ciężko na trzy różne sposoby:

  • Chroniło się przed promieniowaniem UV. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które uszkadza komórki. W celu naprawienia wyrządzonych szkód, ciało uruchamia odpowiedź immunologicną, co zwiększa przepływ krwi do skjóry, obniżjąc temperaturę wnetrza ciala. to prowadzu nas do kolejnego etapu obrony przed wysokimi temperaturami.
  • Termoregulacja. Twoje ciało należy utrzymywać w homeostazie. Aby móc normalnie funkcjonować, ciało ludzkie musi być utrzymywane w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Jednym ze sposobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury jest pocenie się. Pocąc się, zwiększa się przemiana materii. Pocenie się zaś pozbawia nas wody, co prowadzi do większego obciążenia organizmu i punktu ostatniego naszej letniej wycieczki na plażę.
  • Odwodnienie. Szalenie niebezpieczne podczas ekstremów cieplnych. Niższy poziom wody może utrudniać krążenie krwi, więc Twoje serce pracuje ciężej. Bije szybciej, aby dostarczy C tlen do organów, a to sprawia, że jesteśmy finalnie zmęczeni.
https://www.instagram.com/reel/CwAep3_IX2N/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng%3D%3D

Fale upałów mają wpływ na zdrowie psychiczne

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Rozwoju Człowieka im. Maxa Planck’a (MaxPlanck Institute for Human Development), istnieje wyraźny związek między ekstremalnymi upałami a zdrowiem psychicznym. Wzrost temperatury o zaledwie 1 stopień Celsjusza wiąże się ze wzrostem śmiertelności (o 2,2%) i zachorowań związanych ze zdrowiem psychicznym (o 0,9%). Na to ryzyko szczególnie narażone są osoby starsze oraz mieszkańcy tropikalnych klimatów.

Widzimy w całym spektrum zdrowia psychicznego, że ekstremalne upały są szkodliwe dla dobrostanu psychicznego — zaznaczył Nick Obradovich naukowiec zajmujący się obliczeniami społecznymi w Instytucie Rozwoju Człowieka Maxa Plancka i współautor badania.

Niektóre przyjmowane przez pacjentów leki mogą obniżać zdolność organizmu do automatycznego regulowania temperatury. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne ostrzega przez wzmożonym ryzykiem w okresie ekstremalnych temperatur.

Globalne ocieplenie przyczyną zgonów

Badania z Instytutu Maxa Planck’a

W ramach badań poddano metaanalizie badania opublikowane między styczniem 1990 roku a listopadem 2020 rok. W tym celu poruszano się w obrębie pięciu baz danych — PubMed, Embase, Scopus, Web of Science i PsycINFO. Przeanalizowano wyniki badań, których celem było zweryfikowanie związku między wysokimi temperaturami otoczenia i/lub falami upałów a umieralnością i zachorowalnością związaną ze zdrowiem psychicznym (przykładowo, czy występowały z tego powodu hospitalizacje i wizyty w oddziałach ratunkowych) wśród populacji ogólnej.

Do zdefiniowania różnych stanów zdrowia psychicznego wykorzystano klasyfikację ICD-10. Metaanaliza efektów przypadkowych w celu podsumowania ryzyka względnego (RR) w odniesieniu do wyników zdrowia psychicznego na każdy wzrost temperatury o 1 stopień wykazała, że ekspozycja na fale upałów umieralności zachorowalność wzrastają. Pod uwagę wzięto również zmienne takie jak wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny i strefa klimatyczna.

Spośród 4 560 pozycji zawierających wybrane słowa kluczowe, wyodrębniono 53 badania, które oscylowały wokół tego tematu. Łącznie obejmowały one 1,7 miliona przypadków umieralności związanej ze zdrowiem psychicznym i 1,9 miliona przypadków zachorowań. Otrzymane wyniki sugerują powiązania między ekstremalnie wysokimi temperaturami a zdrowiem psychicznym.

W odniesieniu do wysokich temperatur metaanaliza wyników badań wykazała, że dla każdego wzrostu temperatury o 1 °C, umieralność i zachorowalność związane ze zdrowiem psychicznym wzrastały odpowiednio o RR wynoszący 1,022 (95% CI: 1,015–1,029) oraz 1,009 (95% CI: 1,007–1,015). Największe ryzyko umieralności przypisano zaburzeniom psychicznym związanym z substancjami (RR, 1,046; 95% CI: 0,991–1,101), a następnie zaburzeniom organicznym (RR, 1,033; 95% CI: 1,020–1,046). – czytamy w treści opublikowanego na stronie sciencedirect.com artykułu będącego owocem pracy naukowców.

Wspomniany wzrost temperatury o zaledwie 1 stopień Celsjusza skutkował między innymi zaburzeniami nastroju, schizofrenią, nerwicą czy zaburzeniami lękowymi. Społeczności mieszkające w tropikalnych strefach klimatycznych, według przedstawionych badań, są jeszcze bardziej podatne na fale upałów i idącymi za tym konsekwencjami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

Najpewniej wraz ze zmianami klimatycznymi, będzie rosnąć również liczba osób diagnozowana ze schorzeniami psychicznymi. Hipotezy o związkach między podwyższonymi temperaturami otoczenia i/lub falami upałów a negatywnymi skutkami dla zdrowia psychicznego jednostek, potwierdzają się.

Jak plażingować, to bezpiecznie! Kilka wskazówek o bezpiecznym spędzaniu czasu na słońcu

W okresie wakacyjnym warto podążać za prostymi wskazówkami, które zdecydowanie ułatwią Ci życie podczas ekstremalnie wysokich temperatur.

  • Pielęgnuj nawodnienie i unikaj alkoholu: Czy wiesz, jaki napój to prawdziwa tajemnica nawilżenia organizmu? To oczywiście woda! Wypijając odpowiednią ilość wody, wzmocnisz zdolność swojego ciała do utrzymania optymalnej temperatury. Mimo tego, że alkohol wydaje się być kuszącym wyborem, działa moczopędnie i depresyjnie na układ nerwowy. Oznacza to, że choć pierwszy łyk zimnego piwa może przynieść chwilową ulgę, długofalowo zostawisz siebie z ogromnym pragnieniem i przygnębieniem.
  • Opanuj oddech — wolny i głęboki. Ćwicz oddychanie. W momencie, gdy zaczynasz odczuwać przegrzanie i frustrację, twoje ciało reaguje szybkimi, płytkimi oddechami. To podnosi ciśnienie krwi i tętno. Aby temu zapobiec, sięgnij po długie, powolne wdechy, krótko je zatrzymaj, a potem równie powoli wydychaj. Dzięki temu tętno i ciśnienie krwi spadną, a ty odzyskasz spokój. Ćwiczenia oddechowe przynoszą pozytywne efekty również poza upałami!
  • Aktywność rano i wieczorem: Wypracuj sobie rytuał ćwiczeń, takich jak poranne spacery lub wieczorne przejażdżki rowerowe. To doskonały sposób, aby uniknąć palącego słońca w ciągu dnia i pomóc ciału utrzymać stabilną temperaturę. Nie przeceniaj też korzyści psychologicznych wynikających z aktywności fizycznej, do których zalicza się redukcja lęku i depresji.
  • Kreatywność w kuchni: W gorące dni nasze ciała najlepiej reagują na lekkie posiłki. Skuś się na zimne owoce, świeże warzywa i chłodne zupy. Smażone w głębokim tłuszczu potrawy odstaw na dalszy plan (najlepiej jak najdalszy). Lekkostrawne posiłki nie tylko ochłodzą nastrój, ale także stworzą okazję do wyzwania siebie do zdrowszego jedzenia w letnie dni. Pamiętaj, że nie możemy kontrolować pogody, ale z łatwością dostosujemy nasz styl życia, aby lepiej odpowiadał warunkom atmosferycznym.
  • Zostaw miejsce na oddech dla siebie i bliskich. Mała wskazówka dla par: gdy temperatury rosną, daj swojemu partnerowi więcej przestrzeni emocjonalnej i ogranicz żądania. To pomoże uniknąć konfliktów, a także zbliży was emocjonalnie. W momencie, gdy frustracja z powodu upału zaczyna narastać, partnerzy często reagują z agresją (mniejszą lub większą). Warto więc zwolnić tempo i pozwolić sobie na więcej czasu dla siebie.

Ciekawy patent, idealny na palące słońce

Coraz częściej mieszkańcy domów i mieszkań decydują się na zainwestowanie w klimatyzację. O ile ten luksus jest coraz bardziej powszechny, być może zaskoczy Was informacja o wyjątkowych szybach, które przewinęły się niedawno na moim linkedinowskim wall’u –> KLIK

Określono je jako „zasłony nowej ery”, choć zdaje się, że podobny pomysł przemknął już wielu firmom przez głowę. Inteligentne szkło połączone z folią zawierają drobne, ciekłe kryształy, które dopasowują się do energii elektrycznej. Dzięki temu szkło wygląda na przezroczyste. W przypadku braku prądu kryształy rozpraszają światło, przez co szkło jest mleczne i nieprzezroczyste. Ciekawa alternatywa do standardowych zasłon, spotykana także w… Porsche Taycan.

Zrzut ekranu z publikacji. Komentarze poddają w wątpliwość efektywność takiego rozwiązania.

Niestety, brzmi to jak gadżet. Drogi gadżet. Zaplanowanie takich rozwiązań jest konieczne już na etapie budowy lub remontu generalnego, w innym wypadku może być problem. Oprócz powyższego argumentu przemawiającego za brakiem prywatności podczas brania prysznica pojawiają się też głosy dotyczące cech pozytywnych klasycznych zasłon. Wśród nich m.in. przypomnienie o tym, że zasłony stanowią dodatkową izolację okien, które mogą po latach nie być tak szczelne czy akustyka. Zasłony oprócz tego, że „wyglądają” pomagają również absorbować niechciane dźwięki i niwelować echo w pokoju.

Źródło: sciencedirect.com, Linkedin, opracowanie własne

    Motyw