druk 3D nadzieja onkologii

Polscy lekarze wykorzystują druk 3D w operacjach. Dla pacjentów to może być przełom

3 minuty czytania
Komentarze

Zespół ortopedów pracujących w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach z powodzeniem przeprowadził zaawansowaną operację. Jej celem było wyeliminowanie bolesnych ubytków u 41-letiej pacjentki, która cierpiała z powodu wrodzonej wady bioder. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zastosowano druk 3D. To kolejny dowód na, że Polska nie odstaje na tle innych krajów we wprowadzaniu innowacji.

Innowacyjna operacja ortopedyczna w Gliwicach dzięki technologii 3D

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach zespół medyczny pod kierunkiem Andrzeja Baryluka przeprowadził pionierską operację endoprotezoplastyki panewki, która powstała z wykorzystaniem innowacyjnej technologii, jaką jest druk 3D. Rozwiązanie opierało się na zastosowaniu specjalnej metody tytanowej i wydrukowaniu implantu panewki stawu, który uzupełnił ubytki powstałe w wyniku wrodzonej wady bioder u pacjentki.

Stanęliśmy przed wyzwaniem związanym z tym, jak najlepiej przeprowadzić endoprotezoplastykę, aby nie tylko ułatwić pacjentce codzienne funkcjonowanie, ale także uwolnić od dolegliwości bólowych. Możemy powiedzieć, że to się w pełni udało.

dr Andrzej Baryluk, ordynator Oddziału Ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dr Andrzej Baryluk wyjaśnił, że celem operacji było nie tylko ułatwienie pacjentce codziennego funkcjonowania, ale przede wszystkim wyeliminowanie dolegliwości bólowych związanych z degeneracją stawu biodrowego. Dzięki technologii 3D ortopedzi mieli możliwość dostosowania implantu do konkretnych ubytków na podstawie wcześniejszych analiz tomografii komputerowej.

https://www.facebook.com/SzpitalGliwice/posts/pfbid02KPWooP1zx3mSV6L3gHvG7tnyQcrS3pkvui7HCrpsKtxPBfGzMwrNtUJe1H9awKUAl
Zrzut ekranu z funpage’a Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach / Aleksandra Janik / android.com.pl

Proces przeprowadzenia operacji rozpoczął się od dokładnej analizy tomografii komputerowej pacjentki, co pozwoliło na stworzenie precyzyjnych wizualizacji zmiany oraz lepszego dopasowania implantu do jej indywidualnych potrzeb. Na tej podstawie gliwiccy ortopedzi zdołali wydrukować w trójwymiarowej drukarce implant panewki stawu biodrowego, który został później wszczepiony pacjentce.

W ten sposób pacjentka została uwolniona od doskwierającego przez lata bólu, który znacząco utrudniał codzienne funkcjonowanie. Dr Baryluk wraz z zespołem wyrównali również nieprawidłowości w trakcie zabiegu — okazało się, że jedna kończyna dolna pacjentki była krótsza.

To nie pierwszy raz, gdy gliwiccy lekarze zastosowali druk 3D

To nie pierwszy sukces gliwickiego zespołu. W 2021 roku było niezwykle głośno o pacjentce, która przeszła operację usunięcia trzykilogramowego nowotworu. W tym wypadku również zastosowano druk 3D.”Monstrualnych rozmiarów nowotwór pierwotny kości miednicy”, jak opisał to wspierający gliwickich lekarzy prof. Daniel Kotrych (kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu, Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie), został wyeliminowany z organizmu pacjentki i również zastąpiony spersonalizowanym implantem.

Pozwolił on między innymi na skuteczną stabilizację miednicy, ale również rozpoczęcie rehabilitacji i pionizacji, co stanowiło kolejny krok w jej powrocie do zdrowia. Wspomniana operacja została przeprowadzona pod czujnym okiem dr. Andrzeja Baryluka.

telemedycyna allegro

Druk 3D rewolucjonizuje medycynę i w przyszłości będzie istotnym jej elementem, zwłaszcza w implantologii i ortopedii. Indywidualne rozwiązania, jak spersonalizowane implanty pozwolą nie tylko na pozbycie się bólu, ale również przełożą się na poprawienie jakości życia pacjentów. Podejrzewa się, że w przyszłości druk 3D będzie standardową procedurą w podejściu do leczenia różnorodnych schorzeń.

Źródło: szpital4.gliwice.pl

Motyw