„Inteligentny Asystent Lekarza” w służbie pacjentom. Nowy polski projekt może odmienić medycynę

4 minuty czytania
Komentarze

W ramach współpracy Politechniki Świętokrzyskiej oraz firmy Altar ma powstać inteligentny asystent lekarza, wykorzystujący sztuczną inteligencję. Nowy system ma nazywać się PARROT AI, a jego zadaniem będzie skrócenie czasu wizyty lekarskiej oraz podniesienie efektywności kontaktu na linii lekarz-pacjent.

Sztuczna inteligencja odmienia świat medycyny

W dzisiejszych czasach rozwój technologii odgrywa kluczową rolę w poprawie między innymi jakości usług medycznych. Stąd też powszechnie wykorzystuje się obecnie narzędzie opierane na sztucznej inteligencji — ta zmienia obecnie każdą branżę.

Niezwykłe postępy poczynione na przestrzeni ostatnich lat (albo nawet i miesięcy) przyczyniają się do skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia pacjentów. Niegdyś przecież lista śmiertelnych chorób była dłuższa o co najmniej kilkadziesiąt pozycji. Dzisiaj zostały one opanowane dzięki innowacyjnym procedurom medycznym, nowym medykamentom oraz wciąż poszerzającej się wiedzy specjalistów.

who
Fot. Depositphotos/everythingposs

Współczesny rozwój medycyny nie byłby jednak możliwy bez wsparcia nowoczesnych technologii, a szczególności sztucznej inteligencji, która obecnie gra pierwsze skrzypce, wynika to między innymi z raportu „Top Distruptors in Healthcare” z 2022 roku, zrealizowanego przez Polską Federację Szpitali oraz Koalicję AI w zdrowiu, pod patronatem PARP. Prognozy wyraźnie wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami medycznymi, które oparte są na sztucznej inteligencji.

W odpowiedzi na wyzwania kielecka firma Altar połączyła siły z Politechniką Świętokrzyską i razem planują zmienić opiekę zdrowotną na lepsze. Altar posiada w swojej ofercie między innymi rozwiązania IT dla branży medycznej, stąd sam projekt, ale i współpraca z tą jednostką naukową, zdają się być naturalnym krokiem naprzód. Projekt PARROT AI, wspierany przez algorytmy sztucznej inteligencji i zaawansowane mechanizmy przetwarzania mowy, ma na celu zapewnienie w przyszłości znaczących usprawnień obsługi pacjenta i zwiększyć efektywność pracy personelu medycznego. Czy rozwiązanie będzie równie barwne jak nazwa?

Inteligentny Asystent Lekarza pomoże w optymalizacji procesów administracyjnych

System, który jest obecnie opracowywany, będzie usprawniał proces obsługi pacjenta od momentu rejestracji, aż do wydania diagnozy — tak przynajmniej zaznaczał rektor politechniki Świętokrzyskiej, prof. Zbigniew Koruba podczas jednej z konferencji prasowych.

Sztuczna inteligencja sprawi, że jednocześnie będzie mogło być rejestrowanych 20 pacjentów. Głos pacjenta, jak i lekarza zostanie przełożony na pismo i zarejestrowany na nośnikach elektronicznych. Następnie na podstawie bazy danych będzie analizowany przez sztuczną inteligencję, by uzyskać wskazania co do odpowiednich badań oraz diagnozy choroby

prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej

„Inteligentny Asystent Lekarza” ma pozwolić również na obniżenie kosztów funkcjonowania opieki zdrowotnej, o czym zapewnił Waldemar Cichacz, piastujący stanowisko prezesa firmy Altar. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz nie będzie musiał tracić czasu na czynności administracyjne. Zaoszczędzony w ten sposób czas podczas pojedynczej wizyty, będzie mógł przeznaczyć na kontakt z pacjentem i dokładny wywiad przed postawieniem diagnozy.

https://www.facebook.com/AltarSoftware/posts/pfbid0pmCB2DnLwscYmQpPEjkKYx64kRhm7SnBeZ4n2Mvb9VAbDFozHwbXhzS7VqjVpgidl

Jak działa system?

PARROT AI, czyli omawiany „Inteligentny Asystent Lekarza” będzie wykorzystywał potencjał sztucznej inteligencji (jak sama nazwa wskazuje), elementy uczenia maszynowego oraz metody NLP i analitykę Big Data.

Jednym z kluczowych aspektów projektu jest z pewnością dedykowany system transkrypcji, dopasowany do potrzeb wymagającej branży medycznej. Dzięki niemu dokumentacja medyczna, którą tradycyjnie uzupełnia lekarz podczas naszej wizyty w placówce medycznej, będzie generowana w sposób automatyczny. Ponadto PARROT AI zostanie wyposażony w voiceboty i chatboty.

Chociaż projekt, którego efektem będzie „Inteligentny Asystent Lekarza”, jest obecnie w fazie badawczo-rozwojowej, czyli na początku swojej drogi, twórcy mają ambicję zrewolucjonizować opiekę medyczną. Po przeprowadzeniu testów w warunkach rzeczywistych system zostanie poddany pracom przed wdrożeniowym, które będą obejmowały opracowanie procedur instalacyjnych, dokumentacji oraz przeprowadzenie testów UAT. Te ostatnie będą tzw. testami akceptacyjnymi, które pozwolą na odebranie stworzonego systemu przez osoby odpowiedzialne za procesy biznesowe lub przez klienta końcowego.

fot. Depositphotos/pressmaster

Nie ulega wątpliwości, że AI odgrywa kluczową rolę w przyszłości medycyny, wprowadzając rewolucyjne zmiany w diagnozowaniu i leczeniu chorób. Dzięki innowacjom wspieranym przez sztuczną inteligencję otwierają się nowe perspektywy w dziedzinie medycyny, a pacjenci mogą cieszyć się bardziej efektywnymi i dostosowanymi do ich potrzeb terapiami. Współpraca firmy Altar i Politechniki Świętokrzyskiej może przynieść jeszcze usprawnienia w obsłudze pacjenta. A czy nie tego między innymi wymaga obecny system opieki zdrowotnej?

Wdrożenie rezultatów projektu będzie stanowić bezpośrednią odpowiedź na potrzeby rynkowe, a firma Altar zamierza wprowadzić system PARROT AI do swojej oferty. Szykuje się nowa era w obsłudze pacjentów? Być może, ale na to będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, bo projekt ma zakończyć się w 2026 roku.

Motyw