Osoba w laboratorium używa pipety do przenoszenia cieczy do probówek umieszczonych w stojaku, widoczne niebieskie rękawiczki i biały fartuch laboratoryjny.

Ranking IDEA Pharma ujawnia najbardziej innowacyjne firmy w branży medycznej

4 minuty czytania
Komentarze

Rokrocznie w Indeksie Innowacji i Wynalazczości IDEA Pharma znajduje się ranking najbardziej innowacyjnych firm, które firma ta realizuje konsekwentnie od 12 lat. Jeden z nich dotyczy wynalazków, drugi innowacji.

Firmy z pierwszej dziesiątki pod względem wynalazków klasyfikowane są na podstawie wykorzystywania nowatorskich pomysłów i technologii do zupełnie nowych terapii, zaspokajając w ten sposób kluczowe potrzeby społeczeństwa i środowiska medycznego. Lista innowacji z drugiej strony, koncentruje się na firmach, które pomyślnie zatwierdziły i wprowadziły na rynek leki.

Pierwsze strony raportu otwierają się prowokacyjnym pytaniem:

Jeśli dwie firmy farmaceutyczne otrzymają ten sam pomysł we wczesnej fazie, czy obie odniosą taki sam sukces?

IDEA Pharma: liderzy w kategorii Innowacje i Wynalazki

Pfizer otrzymał pierwsze miejsce w kategorii Innowacje już drugi rok z rzędu. Firma osiągnęła wysokie wyniki finansowe w 2021 roku, a w 2022 roku nadal dostarczała pacjentom potrzebne leki i to z zawrotną szybkością. W ubiegłym roku ten trend wzrostowy był kontynuowany, stąd Pfizer odnotował przychody przekraczające 100 miliardów dolarów. Warte odnotowania jest fakt, że 61 miliardów dolarów sprzedaży pochodziło z produktów, które wprowadzono na rynek w ostatnich zaledwie trzech lat! To imponujące dane biorąc pod uwagę, że jest to najwięcej ze wszystkich firm farmaceutycznych, które kiedykolwiek oceniono w podzbiorze PII (znanym także jako indeks świeżości).

Motorem napędowym firmy stały się produkty przeciwko COVID-19; Comirnaty wygenerowała prawie 38 miliardów dolarów sprzedaży. Do tego doszedł lek doustny Paxlovid, który przyniósł firmie 18.9 miliarda dolarów w sprzedaży. IDEA Pharma dla zobrazowania kontekstu przywołuje Humir — najlepiej sprzedający się lek na świecie od dekady, który stosowany jest w leczeniu zapalenia stawów oraz łuszczycy od firmy AbbVie. Humir osiągnął sprzedaż na poziomie „zaledwie” 21,2 miliarda dolarów.

IDEA Pharma ocenia Pfizer’a jako firmę posiadającą „zdolności adaptacyjne i elastyczną”, ponieważ doskonale dostosowują się do sytuacji, już nie pierwszy raz. Sprytnie wykorzystali swoją platformę mRNA do tworzenia zaktualizowanej szczepionki dla Omikrona BA.4 i BA.5, które były kolejnymi, podrzędnymi wariantami pandemicznymi. Dodatkowo, w niecały rok od wykrycia nowego wariantu, opracowano biwalentną szczepionkę przypominającą, którą zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ale i Europejska Agencja Leków. IDEA Pharma uplasowała również Pfizera na czwartym miejscu w kategorii Wynalazek.

AstraZeneca to firma, która już drugi rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce i to do niej należy tytuł wynalazcy. W kategorii Innowacje plasuje się zaś w pierwszej trójce, na III miejscu. Nie jest to przypadek, gdyż brytyjski gigant farmaceutyczny ugruntował sobie tę pozycję swoimi licznymi osiągnięciami. 2022 rok przyniósł firmie wzrost przychodów o około 7 miliardów dolarów od 2021 roku. Ponad 10% sprzedaży pochodziło z leków zatwierdzonych w ciągu ostatnich trzech lat.

Oprócz tego firma odnotowała jeden z wyższych wskaźników sukcesu w zakresie badań i rozwoju (ang. R&D – Research & Development) oraz uzyskała 34 aprobaty na głównych rynkach zbytu — Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Chin i Japonii. Na ten moment AstraZeneca, mająca najwyższy wskaźnik inwestycji w tym obszarze, skupia się na wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do opracowywania nowych leków.

Johnson&Johnson z II miejscem w obu kategoriach

Na drugim miejscu w obu kategoriach plasuje się Johnson&Johnson, który kontynuuje coroczny wzrost w Indeksie Wynalazczości. Sprzedaż leków Stelara i Darzalex pomogły osiągnąć firmie sukces w rankingu. Sprzedaż wynosiła kolejno 9,7 miliarda dolarów oraz 7,9 miliarda dolarów.

Do rynkowego portfolio Johnosn&Johnson wchodzą również dwa duże zezwolenia regulacyjne na leczenie m.in. szpiczaka mnogiego czy terapii CAR-T.

Ta nagroda to wielkie zwycięstwo dla całej naszej organizacji — mówi dr Paul Stoffels, prezes i dyrektor ds. naukowych firmy w artykule, który ukazał się na stronie firmy — Rozpoznaje i potwierdza to, co zawsze wiedzieliśmy: udana innowacja wymaga podejścia opartego na współpracy zarówno w laboratorium, jak i w terenie.

dr Paul Stoffels

Podium zamykają AstraZeneca w kategorii Innowacje oraz Regeneron w kategorii Wynalazek. Regeneron od 35 lat zajmuje się wyzwaniami medycznymi, tworząc nowe medykamenty na (nie)zwykłe choroby.

Podsumowanie IDEA Pharma

Dużym zaskoczeniem jest ogromny przeskok koncernu Boehringer, który z zajmowanego w zeszłym roku 27. miejsca, przeniósł się na miejsce 6. Ten sukces zawdzięcza realizowanym terapiom w leczeniu łuszczycy, które stanowią przełom. Boehringer odnotował również wzrost przychodów o 7 miliardów dolarów w minionym roku.

Na końcowych stronach raportu znajduje się również ciekawa infografika podsumowująca rok działań największych i najbardziej innowacyjnych firm farmaceutycznych w 2022 roku. Na ich działania w sumie składa się 49 przełomowych terapii, 4,6 miliarda dolarów jako średniej kwoty wprowadzenia nowego produktu na rynek i zapewne co najmniej milion prób i błędów, które pojawiają się na drodze do stworzenia finalnego produktu.

Źródło: Opracowanie na podstawie raportu IDEA Pharma

Motyw