Embriony z komórek macierzystych

Technika MDT pozwoliła na przełom w medycynie. Dziecko ma trójkę rodziców

2 minuty czytania
Komentarze

W Wielkiej Brytanii miały miejsce niecodzienne narodziny. Niedawno urodziło się pierwsze dziecko z trzema genetycznymi rodzicami. Według doniesień Sky News, dziecko zostało poczęte metodą in vitro i posiada DNA swoich rodziców i niewielką ilość mitochondrialnego DNA od „trzeciego rodzica”. Ten zabieg umożliwi małemu pacjentowi uniknąć chorób genetycznych.

Rodzicielstwo w tradycyjnym znaczeniu polegało od zarania dziejów na naturalnym procesie poczęcia oraz narodzin dziecka. Współczesna medycyna i postęp technologiczny wprowadziły jednak metody, które wspierają i pomagają w problemach, z jakimi borykają się przyszli rodzice. Powstała między innymi metoda in vitro, która daje nadzieję parom z trudnościami w naturalnym poczęciu na upragnione dziecko. Metoda ta znana również jako zapłodnienie pozaustrojowe, angażuje laboratoryjne połączenie komórek jajowych oraz plemników, tworząc zarodek, który następnie implementuje się w macicy matki.

Chociaż to podejście jest do tej pory przedmiotem szerokich dyskusji ze względu na swoje specyficzne metody i kwestie etyczne, a ta metoda odbiega od tradycyjnego procesu poczęcia, jest ono dowodem na to, jak nauka i technologia mogą wspierać rodziny w ich dążeniu do posiadania dziecka.

Dyski twarde z DNA

Ewolucja rodzicielstwa a wyjątkowe narodziny

Narodziny dziecka z trzema rodzicami mogły mieć miejsce dzięki wykorzystaniu metody MDT (ang. mitochondrial donation treatment). Brytyjscy lekarze dokonali rewolucyjnego połączenia materiału genetycznego trzech rodziców. Zabieg ten miał na celu uniknięcie przekazania wadliwych genów matki dziecku, co umożliwiło ochronę potomstwa przed poważnymi chorobami mitochondrialnymi. Mitochondria to część komórki odpowiedzialna za dostarczanie energii. Jeżeli DNA mitochondrialne jest wadliwe, może ono prowadzić do wielu nieuleczalnych schorzeń takich jak niewydolność wątroby, problemy z sercem czy zaburzenia pracy mózgu.

Chcąc uniknąć takich wad w przyszłości, lekarze postanowili wykorzystać metodę MDT. W celu realizacji tej zmodyfikowanej procedury in vitro kobiecie wszczepiono zarodek, który powstał w wyniku zapłodnienia jej komórki jajowej. Wykorzystano plemnik męża, który zawiera małą ilość DNA od trzeciej osoby. Dziecko wciąż jednak odziedziczy wszystkie wizualne cechy rodziców. „Trzeci rodzic” daje od siebie jedynie 0,1% DNA.

Nie są to pierwsze takie narodziny, bo podobne miały już miejsce m.in. w Meksyku. Z pewnością jednak nie są to ostatnie działania lekarzy w kierunku eliminacji wadliwych genów. Finalnie takie metody mogą skutkować całkowitą eliminacją chorób genetycznych, co stanowi ogromne wsparcie dla rodziców, którzy obawiają się przekazania ich swojemu potomstwu.

Źródło: Sky News

    Motyw