Premiera nowych iPhone’ów oznacza dużą zmianę dla branży telekomunikacyjnej. W telefonach tych pojawił się układ znany jako eSIM, który jest niczym innym jak przylutowaną do płyty głównej kartą SIM. Problem w tym, że na chwilę obecną żaden polski (i nie tylko) operator nie obsługuje tej technologii. Co stoi na przeszkodzie? Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia tej technologii w Polsce?

Czym jest eSIM?

wbudowana karta sim

Na początek warto zaznaczyć coś, co zaboli fanów tej marki – to nie Apple wymyśliło eSIM. Technologia powstaje od lat, odpowiada za nią organizacja GSM Association, pierwszym wykorzystującym ją telefonem był Google Pixel 2 i jego powiększony wariant. Powstało także parę zegarków, ale na tym koniec. Apple jak zwykle wprowadziło pod strzechy technologię, która tak naprawdę nie wiadomo czy jest już gotowa. Największy problem mają operatorzy, którzy nawet nie mieli kiedy przystosować swojej infrastruktury. We wspomnianym Pixelu karta eSIM była odpowiedzialna jedynie za obsługę eksperymentalnej sieci Project Fi, nie musieli się nią przejmować pozostali operatorzy. Teraz jest inaczej, ponieważ operatorzy muszą od podstaw stworzyć odpowiednie procedury i wdrożyć obsługę tego typu kart.

Orange uruchomi eSIM jeszcze w tym roku

Orange sieć, orange blokada smartfona, orange blokada imei

Jak zwykle pomarańczowi próbują wyjść na prowadzenie w kwestii wdrażania nowych technologii. Rzecznik prasowy Orange poinformował, że sieć ta pracuje nad wdrożeniem standardu eSIM i planuje uruchomić go jeszcze w tym roku. Można było się tego spodziewać, Orange wspiera inicjatywę kart eSIM, czym chwali się GSM Association. Co prawda zapewne dotyczy to francuskiego Orange’a, ale to nadal ta sama sieć i bez wątpienia ten fakt mocno wpłynął na przyspieszenie całego procesu.

Play ma inne zdanie

Na temat wypowiedział się także Marcin Gruszka – rzecznik prasowy sieci Play. Niestety, w tym wypadku punkt widzenia jest zupełnie inny. Otóż Play w tej chwili nie pracuje nad wdrożeniem standardu eSIM. Nie wiadomo kiedy to się zmieni, ale kiedyś na pewno to się stanie. Play zamierza obserwować poczynania konkurencji (pewnie mocno się zdziwili), na chwilę obecną nie ma nawet rozwiązań logistycznych i prawnych, ale o tym później.

Plus i T-mobile nie podają terminów

T-mobile ponoć już pracuje nad wdrożeniem standardu eSIM. Kiedy? Operator nie chce na chwilę obecną podawać terminów. Nieco gorzej wypada Plus – zielony operator obecnie bada możliwość wprowadzenia tej technologii, nie rozpoczęto jeszcze prac, a więc również nie znamy żadnych konkretnych terminów.

Zobacz też: [Jak to działa] Karta SIM – kawałek lat 90 w każdym telefonie

Co utrudnia wprowadzenie eSIM?

Tak jak już wspomniałem nie ma żadnych rozwiązań logistycznych i prawnych. Nie wiemy jak miałoby wyglądać przeniesienie numeru do innej sieci, nie wypracowano żadnych procedur. Podobnie sprawa wygląda z sama logistyką – nie wiadomo jak przenieść abonenta na kartę eSIM, jak miałby wyglądać powrót do tradycyjnej karty itp. Trzeba stworzyć cały system zarządzania tymi kartami, panel do obsługi przez klienta, wypracować procedury mające pomóc w razie problemów. To wszystko wymaga czasu i pieniędzy, dlatego nie możemy narzekać na brak konkretnych terminów.

Źródło: Wirtualne Media, Twitter @RzecznikOrange, blog Play, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.