iOS 14 Microsoft Live Tiles Kafelki WIndows Phone mobilny
LINKI AFILIACYJNE

Marzenia o smartfonie z Windows wciąż żywe. Szkoda, że Microsoft zaprzepaścił szansę

6 minut czytania
Komentarze

Mógłbym mieć smartfon z systemem Windows, gdyby taki dzisiaj był dostępny na rynku. Ubolewam nad tym, że Microsoft zaprzepaścił ogromną szansę walki o rynek urządzeń mobilnych, która pojawiła się w drugiej dekadzie tego wieku. Nie tylko ja pragnę powrotu Windows Phone, ale także użytkownicy, którzy starają się używać platform Microsoft na telefonach.

Microsoft zaprzepaścił szansę

Microsoft uśmierca Office na Windows 10 Mobile

Windows Phone zadebiutował w 2010 roku, w wyboistym dla Microsoftu okresie. W tym czasie platforma na komputery stacjonarne zmagała się z problemami dotyczącymi swojej „tożsamości” i irytowała użytkowników błędami oraz nieudanym interfejsem. Trudno bowiem inaczej wypowiedzieć się o naprawdę obrzydliwym menu Windows 8, które towarzyszyło nam nawet w Menu Start „dziesiątki”.

Jednak wspomniane kafle to był pomysł, który miał unifikować platformę stacjonarną z tą mobilną. Microsoft, bazując na nielubianym menu, stworzył mobilny interfejs, przypominający ten z Menu Start. Choć pomysł był interesujący i wręcz idealny dla smartfonów, wykonanie pozostawiało wiele do życzenia. Największym problemem była estetyka – kafelki na ekranie głównym były zbyt duże, a możliwości ich dostosowania były mocno ograniczone. Oprogramowanie było nieatrakcyjne wizualnie i oferowało znacznie mniej funkcji niż konkurencja z Androidem i iOS.

Lumia 520 Windows Phone

We wpisie z 2023 roku, o tym, że marzy mi się powrót Windows Phone, zwróciłem uwagę jednak na największą bolączkę. Był nią zbyt powolny rozwój sklepu z aplikacjami:

Programiści mieli problemy z tworzeniem aplikacji na mobilny Windows – szło to zbyt wolno i opornie. To z kolei było powodem, dla którego ludzie nie chcieli kupować urządzeń z mobilnym Windowsem. Kto bowiem chciałby używać smartfona bez aplikacji bankowej czy ulubionego komunikatora?

Zbyt duża liczba problemów, które w sposób drastyczny pogorszyły doświadczenia użytkownika, sprawiły, że mobilne „okna” po początkowym umiarkowanym sukcesie, chyliły się ku upadkowi.

W 2015 roku we wpisie o udziale systemów operacyjnych w rynku pisałem:

Windows Phone również stracił „kawałek tortu” we wrześniu. Udział w rynku smartfonów wykorzystujących mobilny system operacyjny Microsoftu spadł z sierpniowego poziomu 2,60% do 2,48% we wrześniu. Oczekuje się, że Windows 10 może nieznacznie zwiększyć wynik w tym obszarze.

Już wtedy udział w rynku platformy Microsoft był naprawdę niewielki. Z kolei w 2016 roku spadł do jedynie 0,4%. Wówczas podawałem informacje na temat predykcji rynku mobilnego na 2020 rok, w której to udział w rynku mobilnego Microsoft miał wynosić jedynie 0,1%. Nic więc dziwnego, że Microsoft zrezygnował z batalii o klientów smartfonów. Firma popełniła zbyt wiele błędów i mam wrażenie, że za szybko weszła na rynek z niedopracowaną platformą.

iOS 14 Microsoft Live Tiles Kafelki WIndows Phone mobilny

Fani chcą używać systemu Windows na smartfonach – w jakiejkolwiek postaci

W internecie pojawiało się wiele prób uruchomienia systemu Microsoft na smartfonach. Jedna z ostatnich dotyczy działania Windowsa 11 na iPhone 15 Pro. Użytkownik NTDEV wrzucił zrzuty ekranu na platformę X, gdzie widać system uruchomiony na nietypowym urządzeniu. Deweloper wykorzystał do tego oprogramowanie Tiny11 Core. To skompresowana do wielkości 2 GB i pliku ISO wersja Windows 11, która finalnie po zainstalowaniu zajmuje 3,3 GB pamięci. Możliwość uruchomienia systemu na iPhonie pojawiła się dzięki wykorzystaniu nowego emulatora (UTM SE), który trafił do App Store.

Windows 11 uruchomiony na iPhone 15 Pro. Tłumaczenie: Oto prawdopodobnie pierwszy przypadek systemu Windows 11 (w formie tiny11 core) na UTM SE. Jest BARDZO wolny, uruchamia się w około 20 minut, ale mimo wszystko to nadal Windows 11 na iPhonie 15 Pro!

Mimo że system został uruchomiony, to działa dość dyskusyjnie. Jak napisał NTDEV na portalu X, jego włączenie zajmuje około 20 minut. To pokazuje, że chęć użytkowania platform Microsoftu na smartfonach jest wciąż żywa. W internecie jest duża liczba materiałów filmowych (poradników), dotyczących instalacji różnych wersji platformy na urządzeniach z Androidem. Poniżej możecie zobaczyć jeden z materiałów sprzed roku.

Jak zainstalować Windows 10 na Androidzie. Materiały BiFrozT

Mniej inwazyjne sposoby związane są z zainstalowaniem aplikacji, która „udaje” mobilny Windows na telefonie. Jedną z nich opisywałem we wpisie z 2022 roku o mobilnym Windows na Twoim smartfonie:

W Google Play jest wiele aplikacji, które pomagają wskrzesić mobilny Windows na smartfonach z Androidem […]. Jedną z takich aplikacji, którą mogę polecić, jest Square Home. Jest to jeden z wielu Launcherów, które umożliwiają zmiany w interfejsie smartfona z Androidem na pokładzie […]. Po zainstalowaniu i włączeniu Square Home przeprowadza użytkownika przez krótki proces konfiguracji. Możemy tu wybrać styl kafelków – czy będą one przezroczyste, czy też nie. W następnym kroku trzeba też zdecydować się na wielkość ich siatki.

Tego typu programy nie są jednak zbyt rozbudowane i powodują więcej chaosu na smartfonie niż korzyści. Szkoda, że Microsoft nie powróci z oficjalną wersją Windows na urządzenia mobilne.

Surface Phone – legenda, której nie ma

Chciałbym zobaczyć w ciągu kilku lat telefon z systemem Windows na rynku mobilnym. Jest to mało prawdopodobne, choć nie można tego całkowicie wykluczyć. Na razie Microsoft pokazał, że nadal nie czuje rynku mobilnego, co udowodnił z urządzeniami Surface Duo i Surface Duo 2 z Androidem na pokładzie.

Smartfony odstają wyglądem i funkcjami od topowych rozwiązań Apple czy Samsunga. Ich największą bolączką są naprawdę słabe aparaty, duże ramki wokół ekranów i czas działania na jednym ładowaniu. Nic więc dziwnego, że Surface Duo 2 wydany we wrześniu 2021 roku, do tej pory nie doczekał się następcy. Microsoft na nowo musi zdefiniować to, co jest dla klientów najważniejsze we flagowcach.

Tak miał wyglądać Andromeda OS. Materiały Windows Central.

Dopóki firma nie zrobi porządku z hardwarem, nie oczekuję, aby miała wejść na rynek z mobilnym Windowsem. Tu musi się pojawić najpierw sprzęt, który parametrami będzie konkurował z iPhone’ami lub smartfonami z serii Galaxy S. Taki być może mógłby być legendarny Surface Phone. Gigant z Redmond pracował nad systemem Andromeda dla urządzenia ze zginanym ekranem. Na razie jednak od dłuższego czasu w internecie nie widzieliśmy żadnych nowych przecieków z nim związanych. Trudno więc oczekiwać, żeby ewentualny flagowiec z systemem Microsoft na pokładzie pojawił się w ciągu dwóch najbliższych lat.

Źródło: X, NTDEV, YouTube. Zdjęcie otwierające: Microsoft / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw