Surface Phone to tylko kwestia czasu. Wiemy o nim coraz więcej

3 minuty czytania
Komentarze

Smartfony i Microsoft – póki co, nieudany związek

Po przejęciu Nokii przez Microsoft i wprowadzeniu mobilnego Windowsa, firma miała zakusy na wysoką sprzedaż i odebranie klientów Androidowi czy iOS. Na początku, gdy smartfony były produkowane pod marką Nokii, można było mówić o przeciętnych wynikach. Jednak po zmianie nazwy i „uśmierceniu” znanego loga na telefonach nastąpił początek końca mobilnego Windowsa. Już dziś można stwierdzić, że system ten jest prawie oficjalnie martwy.

Microsoft nie ma wyjścia: albo zniknie z rynku smartfonów albo wprowadzi zupełnie coś innego, co podniesie mobilnego Windowsa z dna, na jakim się obecnie znajduje. Od 2016 regularnie pojawiają się w Internecie plotki o możliwości debiutu na rynku Surface Phone, który ma zreanimować mobilnego Windowsa.

Co wiemy o nadchodzącym smartfonie od Microsoftu?

Po pierwsze, ma mieć on zginany ekran. O smartfonach wykorzystujących technologię wyginania wyświetlacza mówi się od co najmniej dwóch lat. Być może właśnie pierwszym urządzeniem mobilnym, które zadebiutuje z taką możliwością na rynku, będzie Surface Phone, a nie Galaxy X.

Po drugie, w jego wnętrzu znajdzie sięnajbardziej wydajny procesor na rynku, co chyba nie powinno nikogo dziwić. Według wcześniejszych plotek, miał być to chipset od Intela. Jednak najnowsze informacje wskazują na procesor Snapdragon 845 od Qualcomma, który znajdzie się w wielu tegorocznych flagowcach.

Po trzecieWindows 10 Core – czyli nowa odsłona mobilnego Windowsa. To, co widzieliśmy w smartfonach Lumia okazało się wielkim niewypałem. Nie twierdzę, że sam system był „zły”, ale Microsoftowi zajęło zbyt wiele lat, aby doprowadzić go do normalnego stanu jaki prezentowała „dziesiątka”. W Surface Phone zobaczymy pewne elementy znane z pecetowej wersji Windowsa 10 oraz aplikacje, które będą zunifikowane na tablecie, smartfonie i komputerze. Microsoft chce zrobić z Windowsa uniwersalną platformę, która będzie wyglądała podobnie bez względu na urządzenie mobilne, na jakim zostanie „odpalona”.

Zobacz także: Te aplikacje nie są dla dzieci

W portfolio urządzeń z linii Surface brakuje tylko smartfona

Marka Surface jest szeroko promowana przez Microsoft. Na polskim rynku dostępne są w tej chwili trzy urządzenia w różnych konfiguracjach:

  • Surface Pro – firma określa go mianem laptopa, jednak dla mnie jest to po prostu tablet z doczepianą klawiaturą
  • Surface Book 2 – moje marzenie, świetny laptop z odłączanym ekranem, który pełni funkcję tabletu
  • Surface Laptop – pełnoprawny laptop

Jak widać w portfolio produktów Surface jest tablet, hybryda i laptop. Jakiego urządzenia mobilnego więc brakuje? Oczywiście smartfona. Sądzę więc, że termin jego premiery się nieuchronnie zbliża. Myślę, że Microsoft potrzebował czasu, żeby dopracować smartfon do perfekcji, jak np. Surface Book 2, który jest genialny pod każdym względem. Firma z Redmond chce efektu WOW na premierze, a nie wtopy jak ze smartfonami Lumia. Myślę, że Surface Phone nas zaskoczy. Na koniec dodam, że według najnowszych plotek, prototypy urządzenia już zostały wysłane do testów.

Źródło: własne, androidheadlines

Motyw