Surface Phone to tylko kwestia czasu. Wiemy o nim coraz więcej

mm Adam Lulek Artykuły 2018-02-13

Smartfony i Microsoft – póki co, nieudany związek

Po przejęciu Nokii przez Microsoft i wprowadzeniu mobilnego Windowsa, firma miała zakusy na wysoką sprzedaż i odebranie klientów Androidowi czy iOS. Na początku, gdy smartfony były produkowane pod marką Nokii, można było mówić o przeciętnych wynikach. Jednak po zmianie nazwy i „uśmierceniu” znanego loga na telefonach nastąpił początek końca mobilnego Windowsa. Już dziś można stwierdzić, że system ten jest prawie oficjalnie martwy.

Microsoft nie ma wyjścia: albo zniknie z rynku smartfonów albo wprowadzi zupełnie coś innego, co podniesie mobilnego Windowsa z dna, na jakim się obecnie znajduje. Od 2016 regularnie pojawiają się w Internecie plotki o możliwości debiutu na rynku Surface Phone, który ma zreanimować mobilnego Windowsa.

Co wiemy o nadchodzącym smartfonie od Microsoftu?

Po pierwsze, ma mieć on zginany ekran. O smartfonach wykorzystujących technologię wyginania wyświetlacza mówi się od co najmniej dwóch lat. Być może właśnie pierwszym urządzeniem mobilnym, które zadebiutuje z taką możliwością na rynku, będzie Surface Phone, a nie Galaxy X.

Po drugie, w jego wnętrzu znajdzie sięnajbardziej wydajny procesor na rynku, co chyba nie powinno nikogo dziwić. Według wcześniejszych plotek, miał być to chipset od Intela. Jednak najnowsze informacje wskazują na procesor Snapdragon 845 od Qualcomma, który znajdzie się w wielu tegorocznych flagowcach.

Po trzecieWindows 10 Core – czyli nowa odsłona mobilnego Windowsa. To, co widzieliśmy w smartfonach Lumia okazało się wielkim niewypałem. Nie twierdzę, że sam system był „zły”, ale Microsoftowi zajęło zbyt wiele lat, aby doprowadzić go do normalnego stanu jaki prezentowała „dziesiątka”. W Surface Phone zobaczymy pewne elementy znane z pecetowej wersji Windowsa 10 oraz aplikacje, które będą zunifikowane na tablecie, smartfonie i komputerze. Microsoft chce zrobić z Windowsa uniwersalną platformę, która będzie wyglądała podobnie bez względu na urządzenie mobilne, na jakim zostanie „odpalona”.

Zobacz także: Te aplikacje nie są dla dzieci

W portfolio urządzeń z linii Surface brakuje tylko smartfona

Marka Surface jest szeroko promowana przez Microsoft. Na polskim rynku dostępne są w tej chwili trzy urządzenia w różnych konfiguracjach:

 • Surface Pro – firma określa go mianem laptopa, jednak dla mnie jest to po prostu tablet z doczepianą klawiaturą
 • Surface Book 2 – moje marzenie, świetny laptop z odłączanym ekranem, który pełni funkcję tabletu
 • Surface Laptop – pełnoprawny laptop

Jak widać w portfolio produktów Surface jest tablet, hybryda i laptop. Jakiego urządzenia mobilnego więc brakuje? Oczywiście smartfona. Sądzę więc, że termin jego premiery się nieuchronnie zbliża. Myślę, że Microsoft potrzebował czasu, żeby dopracować smartfon do perfekcji, jak np. Surface Book 2, który jest genialny pod każdym względem. Firma z Redmond chce efektu WOW na premierze, a nie wtopy jak ze smartfonami Lumia. Myślę, że Surface Phone nas zaskoczy. Na koniec dodam, że według najnowszych plotek, prototypy urządzenia już zostały wysłane do testów.

Źródło: własne, androidheadlines • Adrian Celej

  Ten telefon to już legenda. Pierwsze zapowiedzi sięgają początków WP8. Ten jeden telefon miał wykosić Androida, iOS i przywrócić dawny monopol Microsoftu. Miał…
  A przynajmniej tak kiedyś mówili.

 • Flaqs

  Miałem dwa telefony w WM i byłem z nich bardzo zadowolony. Wersja 8.1 Denim była świetna! Potem przyszła 10 i zaczął się niestety początek końca tej platformy mobilnej. Pod koniec 2015 roku szukałem telefonu z W na pokładzie. Miałem do wyboru 550 lub 950. Nic z mid-endu. Wtedy zaprzyjaźniłem się z S5 Neo. Gdyby nie powyższe czynniki to dalej siedziałbym na Windowsie, a tak jestem bardzo z przesiadki zadowolony. Gdyby pojawił się dobry telefon z W to jak najbardziej rozważyłbym jego zakup.

 • Artur Olejniczak

  W życiu mnie już nie przekonają do kupna tego sprzętu na lini Lumia pokazali jak traktują klientów

  • Bart_poz

   To prawda, sam zakończyłem romans z winmobile po akcji z 10 nie dla każdego, co nie zmienia faktu, że to mój ulubiony system mobilny i długo musiałem się przekonywać do Androida. Tylko, że jaki ma sens kolejne podejście MS do telefonów jeśli nie zmienią diametralnie swojej strategii bo na tak zapchanym rynku musieliby naprawdę się postarać a historia pokazuje że nie są zbyt progresywni.

   • Artur Olejniczak

    W stu procentach się z Tobą kolego się zgadzam .Nawet ludzie którzy pokupowali lumie 950 przenieśli się na Android bo nie mają tego co oczekują od flagowca dobry aparat to nie wszystko!

 • Grzmotoruchacz2000

  Podobno premiera będzie w roku Linuxa a sam sprzęt będzie prezentowany przez Yeti, któremu brawo będą bić ufoludki.

  • Kamień

   Ocb z tym rokiem linuxal

   • Grzmotoruchacz2000

    To rok, w którym Linux zdeklasuje Windowsa na PC pod względem liczby instalacji. Zapowiadany jest już chyba od kilkunastu lat.

    • Kamień

     Wydaje mi się, że prędko to nie nastąpi

     • Grzmotoruchacz2000

      To jakby spojrzeć na trupa i powiedzieć „wydaje mi się, że nie jest z nim najlepiej”