Telefon komórkowy z wyświetloną cyfrą 18 w tęczowych kolorach na tle rozmazanego logo Apple.

iOS 18 przemówi głosem ChatGPT. Apple ma finalizować ważną umowę

2 minuty czytania
Komentarze

Bardzo ciekawe wiadomości pojawiły się w sieci na temat nadchodzącego systemu iOS 18 od Apple. Otóż wygląda na to, że firma bliska jest sfinalizowania umowy z OpenAI, która pozwoli im na wykorzystanie możliwości ChatGPT w ich własnych chatbocie. Nie od dziś wiadomo, że kolejna wersja oprogramowania ma przynieść funkcje skupione wokół sztucznej inteligencji, a jak widać Apple w ich wprowadzeniu potrzebuje pomocy.

iOS 18 wspierane mocą ChatGPT

Smartfon z wyświetlonym ekranem strony ChatGPT firmy OpenAI, na tle logo OpenAI.
Fot. T. Schneider / Shutterstock

W raporcie opublikowanym przez Bloomberg stwierdzono, że Apple doszło do porozumienia z OpenAI. Pisaliśmy o możliwym wykorzystaniu ChatGPT w iOS pod koniec kwietnia tego roku i wygląda na to, że faktycznie obie firmy mogą nawiązać współpracę. Dalej jednak Apple ma prowadzić też rozmowy z Google, by firma udzieliła im licencji na wykorzystanie Gemini. Bloomberg zaznacza jednak, że sama współpraca między Apple i OpenAI nie musi wcale zostać ogłoszona w najbliższym czasie. Nie ma co więc zakładać, że na majowej prezentacji OpenAI poznamy więcej szczegółów.

Sama współpraca między dwiema firmami ma sprawić, że w iOS 18 pojawi się chatbot wykorzystujący ChatGPT. Teoretycznie nie byłaby to prosta implementacja modelu OpenAI do systemu Apple, a coś, co można nazwać „własną interpretacją”. Apple miałoby przygotować funkcje korzystające z ChatGPT i te działałby w ramach systemu operacyjnego.

Telefon iPhone z wyświetlonym logo ios 18 systemu operacyjnego iOS 18, w tle rozmyte logo Apple.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

To oczywiście jeszcze przypuszczania, ponieważ zanim dowiemy się, jak faktycznie miałaby działać sztuczna inteligencja w ramach iOS, przyjdzie nam chwilę poczekać. Więcej szczegółów powinniśmy dowiedzieć się podczas konferencji dla developerów WWDC, która odbędzie się 10 czerwca 2024 roku.

iOS musi postawić na AI

Telefon położony na refleksyjnej powierzchni z wyświetlanym logiem systemu iOS 18 na tle oświetlonym nasyconymi kolorami.
Fot. QubixStudio / Shutterstock

Wiele osób zapewne czeka na to, aż pojawi się Siri po polsku, ale raczej nie ma co na to liczyć w najbliższym czasie. Pojawiły się za to informacje, że wirtualny asystent Apple ma niebawem działać lepiej i szybciej wyłapywać kontekst podawanych mu poleceń. Pewne jest natomiast to, że Apple musi w nowej wersji iOS mocno już zaznaczyć obecność sztucznej inteligencji na swoich urządzeniach.

Zrobił to Samsung przy swoich ostatnich flagowcach, a samo Galaxy AI było jednym z kluczowych aspektów marketingowych. To zresztą mogło się przełożyć na to, że ich smartfony znalazły się w TOP 10 najczęściej kupowanych urządzeń w tym roku. Apple nie może więc teraz „przespać” okazji, a umowa z OpenAI z pewnością przyśpieszy prace nad wdrożeniem sztucznej inteligencji do iPhone’ów.

Źródło: Bloomberg. Zdjęcie otwierające: Muhammad Alimaki / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw