Telefon iPhone z wyświetlonym logo ios 18 systemu operacyjnego iOS 18, w tle rozmyte logo Apple.
LINKI AFILIACYJNE

iOS 18 nadchodzi. Oto 4 zmiany, na które najbardziej czekam

4 minuty czytania
Komentarze

iOS 18 zapowiada się jako jedna z najbardziej rewolucyjnych aktualizacji systemu operacyjnego Apple, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Jako wierna użytkowniczka iPhone’a, wybrałam kilka najważniejszych potencjalnych zmian, na które czekam najbardziej.

1. Ulepszenia Siri i integracja z AI

Czarna sylwetka telefonu z logo iOS 18 na tle ekranu z aplikacjami.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Nie będę ukrywać, że największą i zarazem ekscytującą niewiadomą są nowości związane ze sztuczną inteligencją. Apple planuje znaczne usprawnienia m.in. dla Siri, które uczynią ją bardziej konwersacyjną i inteligentną. Asystentka będzie mogła automatycznie podsumowywać powiadomienia, transkrybować notatki głosowe i lepiej sugerować aplikacje oraz tworzyć wydarzenia w kalendarzu. Zintensyfikuje się również integracja Siri z aplikacją Skróty, co pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację zadań, na przykład tworzenie GIF-ów z serii zdjęć jednym poleceniem.

Oczywiście czekam na tę opcję wiedziona ciekawością – do Siri ma trafić dużo ulepszeń AI, ale nie wiemy, czy Siri po polsku ma szansę w ogóle się pojawić. Jeśli nie, będziemy musieli pogodzić się z korzystaniem z niej po angielsku.

Reklama prezentująca różne produkty współpracujące z asystentem głosowym Siri, w tym iPad, AirPods, iPhone, Apple Watch, HomePod i pilot do Apple TV, z logo "Siri" na środku.
Fot. Apple / materiały prasowe

2. Nowy wygląd i personalizacja ekranu głównego

iOS 18 wprowadzi zmiany w wyglądzie ekranu głównego, dając użytkownikom więcej kontroli nad układem ikon aplikacji. Ma pojawić się możliwość tworzenia pustych miejsc, wierszy i kolumn między ikonami, co przypomina zmiany wprowadzone na ekranie blokady w iOS 16. Dodatkowo użytkownicy będą mogli zmieniać kolory ikon aplikacji, co umożliwi jeszcze większą personalizację urządzenia​.

Personalizacja w ogóle ma być tematem, który mocno wybrzmi w kontekście nowego systemu. Jest to ciekawe także pod kątem customowych emoji w iOS 18 – AI ma nam podpowiadać nie tylko, jakiego symbolu warto użyć na podstawie analizy prowadzonej rozmowy, ale także proponować nowe emoji dopasowane do nas.

Smartfon z włączonym ekranem pokazującym interfejs głównego ekranu z aplikacjami, umieszczony na białym tle z innym smartfonem z tyłu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

3. Nowe funkcje w aplikacji Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia zostanie wzbogacona o funkcje edycji oparte na sztucznej inteligencji. Mimo że, jak podaje portal Mac Rumors, nie będą one na poziomie profesjonalnych narzędzi, takich jak Photoshop, to z pewnością ułatwią podstawową edycję bez potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji​.

Jeśli chodzi o fotografie i grafiki, AI ma duże pole do popisu, więc w tym zakresie również jest to dla mnie bardzo ciekawą zmianą. Szczególnie zastanawiające jest to, czy Apple dobije do poziomu Galaxy AI w Samsungu, bo na razie konkurent jest co najmniej o kilka kroków naprzód. Obecnie płacę za subskrypcję jednego programu do edycji zdjęć i mam sporą nadzieję, że będę mogła z tego zrezygnować wraz z premierą nowości w iOS 18.

4. Modyfikacje we wbudowanych aplikacjach

Aktualizacja przyniesie również liczne usprawnienia w aplikacjach takich jak Safari, Notatki czy Mapy. Bez wątpienia to na zmiany w przeglądarce czekam najbardziej – Safari ma bowiem zyskać opcję „Intelligent Search”, która będzie używać technologii AI do identyfikowania kluczowych tematów na stronach internetowych i tworzenia podsumowań.

Ikony aplikacji iOS, Safari i App Store na szarym tle.
Fot. Apple / materiały prasowe

Jedną z kluczowych funkcji AI, które mają się pojawić w sekcji rozrywki, jest automatyczne tworzenie playlist w Apple Music – pozwoli to użytkownikom generować listy utworów na podstawie nastroju czy pory dnia​. Jako amatorka biegania często mam problem z wyborem muzyki na trening (i wszystko „już było”), więc tej opcji naprawdę nie mogę się doczekać.

Oczywiście nie należy zapominać, że w aplikacji Wiadomości ma pojawić się wsparcie dla standardu RCS na iPhone’ach, co poprawi jakość przesyłanych zdjęć i wideo, ale także umożliwi m.in. wysyłanie wiadomości przez Wi-Fi między urządzeniami z iOS i Androidem​.

Premiera iOS 18 już niebawem

Telefon położony na refleksyjnej powierzchni z wyświetlanym logiem systemu iOS 18 na tle oświetlonym nasyconymi kolorami.
Fot. QubixStudio / Shutterstock

I na koniec – ze względu na to, że korzystam z całego ekosystemu Apple, interesuje mnie także, jak iOS 18 będzie lepiej wykorzystywać możliwości sprzętowe najnowszych urządzeń z jabłkiem w logo. Zastanawiam się, czy wprowadzone zmiany skupią się także na maksymalizacji korzyści płynących z nowych technologii marki?

Oczekiwania wobec iOS 18 są ogromne, a nadchodzące modyfikacje zapowiadają się niezwykle obiecująco. Apple planuje wprowadzić nie tylko estetyczne poprawki, ale także znaczące usprawnienia funkcjonalne. Czekam z niecierpliwością na czerwcowe WWDC 2024, gdzie z pewnością dowiemy się więcej o nadchodzących nowościach.

Czy interesuje cię temat wynagrodzeń programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam kształtować przyszłe treści na ten temat.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Muhammad Alimaki / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw