Kobieta w granatowej koszuli w paski, trzymająca telefon, z ręką na czole, wyglądająca na zmartwioną.

Oszuści podają się za pracowników Peako SA. Uważaj na ten numer

3 minuty czytania
Komentarze

Oszuści wykorzystują coraz kreatywniejsze sposoby na to, aby wyciągnąć ze swoich ofiar dane osobowe lub duże pokłady gotówki. Niemniej czasami ci leniwsi cyberprzestępcy decydują się na „klasyczny numer” z podszywaniem się pod pracownika banku.

Dzwoni pracownik banku Peako SA? Sprawdź, czy to nie oszuści

Młoda kobieta rozmawia przez telefon komórkowy na zewnątrz w słoneczny dzień.
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Wszystko wskazuje na to, że w ostatnich miesiącach Polacy stali się bardziej wyczuleni na podejrzane telefony i SMS-y. Oczywiście jest to świetna informacja dla naszego bezpieczeństwa, a beznadziejna dla oszustów, którzy chcą wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze. Tak się składa, że niedawno zwiększyła się ich aktywność pod numerem 799 600 323.

Oszuści dzwoniący z tego numeru najczęściej podszywają się pod pracowników banku Peako SA, a następnie próbują wyciągnąć od swoich rozmówców dane. Co ciekawe cyberprzestępcy dodzwonili się także do członka naszej redakcji i chcieli wyłudzić od niego wrażliwe informacje.

oszuści. Ekran telefonu z informacją o nieodebranym połączeniu, numer telefonu +48 799 600 323, kraj Polska, opcje udostępniania, zapisu kontaktu i dodania do kontaktów alarmowych.
Fot. Android.com.pl

Wzmożoną aktywność podejrzanego numeru odnotujemy także na popularnej stronie nieznany-numer.pl. Tam wyszukiwano go blisko 17 500 razy, a użytkownicy podkreślają, że wyraźnie dzwonią z niego oszuści podający się pod pracowników banku Pekao SA.

Jak chronić się przed oszustami i ich nowymi sposobami?

Aby uniknąć wyłudzeń danych osobowych lub pieniędzy, najlepiej w ogóle nie odpowiadać na podejrzane SMS-y, a w przypadku połączeń telefonicznych weryfikować swojego rozmówcę i nie podawać mu poufnych informacji. Profilaktycznie można również zablokować numer nadawcy i zgłosić próbę oszustwa odpowiednim służbom.

Przypomnijmy również o przygotowanym przez biuro prasowe Bitdefender zestawieniu „czerwonych flag”, które mogą oznaczać, że kontaktują się z nami oszuści.

  • Niespodziewanie zostajesz powiadomiony o kuszącej ofercie ubezpieczenia, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa;
  • Oferta ma ograniczoną dostępność i jesteś zachęcany do szybkiego działania, aby nie przegapić okazji;
  • Ubezpieczyciel twierdzi, że za transakcję można zapłacić wyłącznie za pomocą otrzymanego kodu QR;
  • Operator ubezpieczeniowy zachęca do komunikacji za pośrednictwem WhatsApp lub Telegramu.

W przypadku natrafienia na próby podobnych oszustw pamiętajcie, aby jak najszybciej zgłosić je na policję. Wówczas bardzo możliwe, że zapobiegniecie dalszemu rozprzestrzenianiu się ataków cyberprzestępców w Polsce. Warto także korzystać z VPN-ów oraz antywirusów, by lepiej chronić swoją prywatność w sieci.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: 9nong / Shutterstock, modyfikacje własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw