Smartwatch HUAWEI Watch 4 Pro wyświetlający trening rowerowy, leżący na kamykach.
LOKOWANIE PRODUKTU: HUAWEI

Smartwatch zadba o twoje zdrowie, jeśli tylko mu na to pozwolisz

6 minut czytania
Komentarze

Pierwsze smartwatche były dodatkiem do smartfona. HUAWEI Watch 4 Pro Space Edition to przedstawiciel urządzeń, które rozszerzają funkcje telefonu, a nawet mogą go zastąpić. Zegarek pokaże powiadomienia, ale też zmierzy ważne parametry życiowe i będzie nieoceniony podczas rejestracji aktywności użytkownika.

Elegancki w każdych warunkach

Smartwatch z metalową kopertą i bransoletą leżący na smartfonie z trzema aparatami, na tle trawy.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Sprzęty skupione wokół funkcji sportowych zazwyczaj oferują specyficzny wygląd, przez co nie zawsze pasują do codziennych stylizacji. Na szczęście Huawei Watch 4 Pro Space Edition jest niezwykle elegancki. Wyróżnia go ciemna bransoleta i koperta, czerwone detale, a także specjalna tarcza.

Poza tym sprzęt jest doskonale spasowany. Obudowę wykonano z tytanu klasy lotniczej, który pokrywa powłoka DLC (Diamond Like Carbon). Dodatkowa warstwa gwarantuje zwiększoną trwałość, dzięki czemu urządzenie lepiej zniesie upływ czasu. Ekran pokrywa wypukłe szkło szafirowe.

Urządzenie bez trudu zniesie wyzwania dnia codziennego, a także rejestrację sportu w trudnych warunkach. Obudowa cechuje się uszczelnioną konstrukcją, co potwierdza certyfikat 5 atm. Oznacza to, że ze smartwatchem Huawei Watch 4 Pro Space Edition można nurkować nawet do 30 metrów głębokości.

Zbliżenie na smartwatch z metalową bransoletą oraz smartfon z widocznymi aparatami.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

W codziennym użyciu istotny jest też ekran. Zegarek jest wyposażony w okrągły wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,5 cala i rozdzielczości 466 × 466 pikseli. Parametry zapewniają doskonałą czytelność nawet w jasnym świetle słonecznym. Nie miałem żadnych problemów ze sprawdzeniem parametrów podczas przejażdżki rowerowej przy bezchmurnym niebie.

Huawei Watch 4 Pro Space Edition obsługuje sieć komórkową za pomocą eSIM. Oznacza to, że smartwatch pozwoli na wykonywanie połączeń głosowych, wysłanie wiadomości tekstowych, a także łączenie się z siecią. Można to wykorzystać m.in. do obsługi nawigacji, kiedy nasz smartfon zostanie w domu. Funkcja przyda się zarówno podczas uprawiania sportów, jak i na co dzień.

Pomiar 8 parametrów to gwarancja dobrego samopoczucia

Smartwatch leżący na trawie obok żółtego kwiatu, z wyświetlaczem pokazującym informację o zdrowiu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Urządzenie spośród konkurencji wyróżnia się przede wszystkim użytecznym i szybkim monitoringiem zdrowia. Oczywiście nie jest to sprzęt medyczny i nie zastąpi lekarza, natomiast Huawei Watch 4 Pro Space Edition będzie nieoceniony podczas podstawowego sprawdzania stanu zdrowia użytkownika. Jak ważna jest regularna profilaktyka? O to zapytałem trenera personalnego.

Regularne badana profilaktyczne mają ogromne znaczenie w utrzymaniu homeostazy, czyli stanu równowagi środowiska wewnętrznego organizmu. Zdrowe ciało i umysł pozwalają na optymalne funkcjonowanie na co dzień. Prawidłowe parametry organizmu są też kluczowe do bezpiecznego uprawiania sportów.

Trener personalny
Smartwatch trzymany w dłoni, wyświetlający dane zdrowotne: poziom SpO2 97%, stres 36, temperatura skóry 32,9°C.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

A co dokładnie sprawdza Huawei Watch 4 Pro Space Edition? Mały sprzęt pozwala na rejestrację 8 ważnych parametrów. Urządzenie podczas badania, które trwa niecałą minutę, sprawdza tętno i saturację krwi. Użytkownik odczyta też poziom stresu, temperaturę skóry, EKG i sztywność tętnic. Smartwatch oferuje też kontrolę układu oddechowego. Ostatni parametr jest rejestrowany podczas snu. Huawei Watch 4 Pro Space Edition sprawdza jakość oddychania oraz identyfikuje ryzyko bezdechu sennego.

Wszystkie pomiary można sprawdzić w aplikacji mobilnej, którą można zainstalować na smartfonach producenta, sprzętach z Androidem (od 6.0) i iOS (od 13.0).

Smartwatch nie zastąpi np. badań krwi, które poza morfologią sprawdzają zazwyczaj OB (odczyn Biernackiego), a także poziomy cholesterolu, glukozy, a także różnych związków i pierwiastków. Regularny pomiar 8 parametrów umożliwia jednak zgromadzenie podstawowych informacji o naszym zdrowiu w jednym miejscu. Dzięki temu użytkownik może kontrolować wszelkie, potencjalnie niebezpieczne zmiany. Częste wyniki, które odbiegają od normy, powinny być bodźcem, aby udać się do lekarza.

Trener personalny

Przydatne funkcje sportowe

Zbliżenie na smartwatch na nadgarstku z włączonym trybem kolarskim.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Huawei testuje swoje urządzenia noszone w nowoczesnych laboratoriach w różnych krajach. Przekłada się to na dokładne pomiary licznych aktywności. Lista dostępnych sportów jest imponująca, a poza tradycyjnym kolarstwem, chodem czy bieganiem użytkownik znajdzie nurkowanie, narciarstwo, ergometr, czy triatlon.

Smartwatch z metalową bransoletą, zamontowany na kierownicy roweru.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Osobiście najchętniej korzystałem z profilu rower na dworze. Podczas aktywności zegarek w przejrzysty sposób pokazuje tętno, prędkość, dystans, a także czas trwania aktywności. Kolejne ekrany pokazują m.in. spalone kalorie, czy wysokość nad poziomem morza.

Po zakończonym treningu na zegarku można podejrzeć zarejestrowane dane. Najwięcej możliwości daje jednak aplikacja mobilna. Tam w przypadku treningu rowerowego można znaleźć przydatne wykresy tętna, normalizacji tętna, prędkości i wysokości. Huawei Watch 4 Pro Space Edition określa też wydajność, a także wskazuje czas regeneracji.

Mierzenie tętna podczas aktywności jest kluczowym elementem bezpiecznego treningu, a przede wszystkim zawodów sportowych. Kontrola wartości pulsu maksymalnego umożliwi osiągnięcie oczekiwanych rezultatów oraz pozwoli na przeprowadzenie treningów, które nie będą zagrażały zdrowiu.

Nawet najlepszy trening nie da spodziewanych wyników bez odpowiedniej regeneracji. Smartwatch na podstawie zarejestrowanych parametrów oblicza czas, w którym mięśnie wrócą do pełnej sprawności.

Trener personalny

Huawei Watch 4 Pro Space Edition – idealne połączenie elegancji z nowoczesnością

Smartfon Huawei oraz smartwatch z wyświetlaczem pokazującym godzinę 17:36, leżące na trawie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Smartwatch Huawei Watch 4 Pro Space Edition to urządzenie, którego użytkowanie było bardzo przyjemne. Sprzęt oferuje świetny design i rewelacyjną jakość wykonania. Jasny i ostry ekran oferuje świetną widoczność w słońcu. Z kolei pomiar 8 parametrów i zaawansowany monitoring aktywności sprawiają, że jest to po prostu kompletny sprzęt.

Urządzenie w użytkowanej wersji Space Edition kupisz w sklepie producenta. W premierowej ofercie cena Huawei Watch 4 Pro Space Edition została obniżona o 200 złotych. Aktualnie z wyjątkowy sprzęt trzeba zapłacić 2599 złotych. Cenę można dodatkowo obniżyć o 50 złotych przez zapisanie się do Newslettera. Przy zakupie urządzenia można też dokupić pasek za jedynie 9 złotych.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: HUAWEI

Motyw