Analogowe rozwiązania i najnowsze technologie rzadko kiedy idą w parze. Recenzja Withings ScanWatch Nova udowodni, że tego typu połączenie ma szansę na sukces, choć z pewnością klasyczny smart zegarek nie jest produktem dla każdego.
Spis treści
Najważniejsze parametry techniczne
Withings ScanWatch Nova
Ekran
0,63″ OLED
282 PPI
Bateria
do 30 dni działania
Łączność
Bluetooth Low Energy
Waga
63 g (bez bransolety)
Zalety
- Klasyczny, elegancki wygląd
- Długi czas działania
- Bogaty zestaw akcesoriów
- Liczne funkcje zdrowotne
Wady
- Ograniczona widoczność dłuższych powiadomień
- Nietypowe sterowanie, do którego trzeba się przyzwyczaić
- Aplikacja i interfejs w języku angielskim
Withings ScanWatch Nova w dwóch zdaniach
Withings ScanWatch Nova to analogowy zegarek z przydatnymi funkcjami smart. Jeśli potrzebujesz eleganckiego wyglądu, a duży ekran jest zbędny, testowany sprzęt będzie strzałem w dziesiątkę.
Zestaw i specyfikacja Withings ScanWatch Nova
Recenzowany smartwatch Withings ScanWatch Nova przychodzi w eleganckim i świetnie wyposażonym pudełku. Po jego otwarciu użytkownika wita świetnie wyeksponowany smartwatch. Obok znalazło się mniejsze pudełeczko, którego zawartość prezentuje się wyjątkowo okazale.
Wewnątrz znalazł się około półmetrowy przewód USB typu A do USB typu C, a także nietypowa nakładka do ładowania zegarka. Urządzenie przychodzi z zainstalowaną metalową bransoletą, ale w zestawie znalazł się też silikonowy pasek, który można szybko wymienić. Poniżej umieszczono narzędzia i dodatkowe segmenty do zmiany rozmiaru bransolety. Malutki młotek wygląda bardzo ładnie, ale np. HUAWEI oferuje dużo praktyczniejszy sposób montażu, który nie wymaga stosowania narzędzi.
Cena Withings ScanWatch Nova
Elegancki smartwatch na polskim rynku kosztuje około 2600 złotych. Patrząc jedynie na funkcje, wycena może wydawać się wygórowana. W kategorii analogowych smart zegarków testowany sprzęt w zasadzie nie ma konkurencji, a do tego jest świetnie wykonany. Jeśli potrzebujesz tego typu urządzenia, w mojej ocenie warto zdecydować się na model ScanWatch Nova.
Pełna specyfikacja techniczna Withings ScanWatch Nova
W specyfikacji urządzenia najlepiej prezentują się przede wszystkim wysokiej jakości materiały i liczne metody rejestracji parametrów użytkownika. Warto docenić długi czas działania, natomiast jest on wynikiem wykorzystania małego, energooszczędnego ekranu.
PODZESPOŁY | SZCZEGÓŁY |
Budowa | Obudowa ze stali nierdzewnej Obrotowy bezel wykonany z ceramiki i stali nierdzewnej Szkło szafirowe z antyrefleksem Korona ze stali nierdzewnej |
Ekran | 0,63-calowy OLED, 282 PPI |
Wodoszczelność | 10 ATM |
Czujniki | Moduł TempTech24/7 Akcelerometr o wysokim zakresie dynamiki 16-kanałowy PPG do monitoringu tętna i saturacji Wysokościomierz |
Bateria | Żywotność baterii do 30 dni Czas ładowania: 2 godziny Stacja dokująca (kompatybilna z USB typu C) |
Łączność | Bluetooth Low Energy |
Szerokość bransolety | 42 mm |
Waga | 63 g (bez bransolety) |
Kompatybilność | Aplikacja Wtihings Android 9 i nowszy iOS 15 i nowszy |
Budowa i jakość wykonania Withings ScanWatch Nova
ScanWatch Nova wyróżnia się spośród konkurencji eleganckim designem i analogowymi elementami. Poza wskazówkami pokazującymi godzinę użytkownik dostaje też mniejszą tarczę z procentem wypełnienia celu kroków.
Jakość wykonania nie odbiega od świetnego pod tym kątem HUAWEI Watch Ultimate, natomiast ze względu na fizyczne wskazówki (które świecą w ciemności) urządzenie postrzegam zupełnie inaczej. Tarcza zegarka Withings daje coś, co jest poza zasięgiem typowych smartwatchów. Jest to trójwymiarowość i poczucie głębi. Uważam, że sprzęt wygląda zjawiskowo, natomiast jest to moja opinia.
Korpus wykonano ze stali, a front urządzenia pokrywa szafirowe szkło. Do materiałów nie można się przyczepić, a wykonanie jest wzorowe. Taflę szkła otacza obrotowy bezel w kolorze tarczy. Po prawej stronie znajduje się klikana koronka, która jest jedyną metodą sterowania w testowanym sprzęcie.
ScanWatch Nova jest mniejszy od HUAWEI Watch 4 Pro Space Edition, natomiast z pewnością nie jest to lekki zegarek. Szczególnie w połączeniu z metalową bransoletą użytkownik czuje, że smartwatch znajduje się na jego nadgarstku.
Bransoletkę można w łatwy i szybki sposób zdemontować, natomiast aby usunąć, lub dodać segmenty użytkownik musi wykorzystać dołączone narzędzia. Od wewnątrz widać zestaw czujników, które rejestrują kluczowe parametry zdrowotne, o których przeczytasz w dalszej części recenzji.
Ekran Withings ScanWatch Nova
W recenzjach typowych smartwatchów opis ekranu jest fundamentem całego artykułu. W tym jednak przypadku wyświetlacz jest bardziej dodatkiem niż cechą kluczową urządzenia.
Producent postawił na 0,63-calową matrycę OLED, która oferuje zagęszczenie pikseli na poziomie 282 PPI. Podobnie jak w kultowej opasce Xiaomi Mi Band 2, ekran wyświetla jedynie biały kolor. Widoczność w słońcu jest poprawna, natomiast na wyświetlaczu mieści się bardzo mało treści.
Oprogramowanie i aplikacja Withings ScanWatch Nova
Interfejs graficzny zegarka i sterowanie są bardzo proste, natomiast do obsługi trzeba się przyzwyczaić. Po naciśnięciu koronki ekran się podświetla i pokazuje aktualną datę i godzinę. Jeśli wskazówki zakrywają wyświetlacz, po naciśnięciu koronki automatycznie się rozsuwają (pokazują godzinę 10:09).
Z tego poziomu kręcenie koronką zmienia funkcje. Znalazły się tu kolejno pulsometr, termometr, licznik kroków, pokonanego dystansu i licznik pięter. Dalej można znaleźć skrót do włączenia treningu, pomiaru EKG, SpO2, oddechu, ustawień zegara (w tym alarmów), a także ustawień.
ScanWatch Nova nie dysponuje potężnym wyświetlaczem, natomiast powiadomienia przychodzą bez opóźnień. Po sparowaniu z leciwym OnePlusem 8 Pro doświadczyłem tylko jednego problemu. Powiadomienia o dostępności w aplikacji Xbox były wyświetlane jako przychodzące połączenie głosowe.
Aplikacja Withings na telefon jest bardzo estetyczna i w przystępny sposób prezentuje wszystkie pomiary i ustawienia. Rejestracja snu i licznych parametrów stoi na wysokim poziomie. Sprzęt nie oferuje modułu GPS, więc do zapisania trasy na mapie wymaga stałego połączenia ze smartfonem. W związku z tym Withings ScanWatch Nova nie jest idealnym sprzętem do rejestracji sportów.
Bardzo spodobały mi się kreatywne odznaki przyznawane w określonych kamieniach milowych. Dla przykładu znaczek Burj Khalifa jest przyznawany za przejście 830 metrów przewyższeń, co odpowiada wysokości drapacza chmur. Największym minusem aplikacji jest brak języka polskiego.
Akumulator Withings ScanWatch Nova. Czas pracy i ładowania
Producent deklaruje, że urządzenie jest w stanie zaoferować nawet 30 dni na jednym ładowaniu. W moim przypadku sprzęt musiałem ładować co 7 do 9 dni. Korzystałem z ciągłego mierzenia pulsu, a zegarek rejestrował mój sen i pokazywał sporo powiadomień. Po zrezygnowaniu z części funkcji zegarek bez problemu zaoferuje 2 tygodnie pracy.
Ładowanie odbywa się za pomocą dołączonej przejściówki. Nie jestem zwolennikiem autorskich rozwiązań, ponieważ kiedy zgubimy ładowarkę od modelu Nova, jedynym wyjściem będzie zakup drugiego egzemplarza od producenta. Bezprzewodowa ładowarka byłaby zdecydowanie praktyczniejsza. Pełne uzupełnianie energii trwa niecałe 90 minut.
Wrażenie z użytkowania, czyli ScanWatch Nova kontra typowy smartwatch
Na co dzień korzystam z rocznego Samsunga Galaxy Watch5 44mm, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android Wear. Sprzęt oferuje rewelacyjny wyświetlacz i mnóstwo funkcji, natomiast muszę go ładować w zasadzie codziennie. Testowany zegarek jest więc przeciwieństwem mojego Samsunga.
Początki z modelem Nova były trudne. Sterowanie za pomocą klikanej, obrotowej koronki postrzegam jako krok w tył. Dużo bardziej uciążliwy był jednak sam ekran. Powiadomienia oczywiście przychodzą na czas, natomiast odczytywanie np. wiadomości z Messengera, czy Google Workspace to tragiczne doświadczenie. Zanim zdanie zdążyło się rozpędzić, ja zazwyczaj już sięgałem po telefon. ScanWatch Nova służył mi do sprawdzenia, czy ktoś dzwoni, albo z jakiej aplikacji dostałem powiadomienie. Obszerne informacje są zarezerwowane dla najbardziej cierpliwych.
Model Nova dla wielu będzie jednak idealnym połączeniem klasyki z nowoczesnością. Urządzenie działa długo bez ładowania i oferuje analogowe wskazówki. Oznacza to, że godzinę można odczytać w każdych warunkach. Świetna jest też analogowa tarcza, która liczy procent wykonania celu. Najlepsze wrażenie robią jednak „uciekające” wskazówki, które odsłaniają podświetlany ekranik. Mimo analogowej formy użytkownik faktycznie może przeczytać otrzymane powiadomienia.
Recenzja Withings ScanWatch Nova. Podsumowanie i nasza opinia
Smartwatch Withings ScanWatch Nova to wyjątkowe urządzenie. Sprzęt ze względu na fizyczne wskazówki wygląda jak typowy zegarek, ale oferuje zdecydowanie więcej. Zarejestruje też mnóstwo parametrów, sen, a także pokaże powiadomienia.
Przed zakupem warto jednak przemyśleć, czy miniaturowy wyświetlacz będzie wystarczający. Czytelność długich komunikatów jest mocno dyskusyjna, a sterowanie koronką jest mniej intuicyjne niż obsługa dotykiem jak w typowych inteligentnych zegarkach. Poza tymi mankamentami Withings ScanWatch Nova jest urządzeniem godnym polecenia i dla wielu będzie to najlepszy smartwatch.
Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę Withings. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.