Smartfon z logo OpenAI na ekranie, na tle złotych heksagonalnych struktur.

NVIDIA DGX H200 trafiło do OpenAI. Jensen Huang osobiście wręczył go Altmanowi

3 minuty czytania
Komentarze

Żyjemy w erze sztucznej inteligencji i nie ma już od tego ucieczki. I wygląda na to, że jej rozwój będzie jeszcze szybszy. W ręce Sama Altmana z OpenAI trafił bowiem serwer NVIDIA DGX H200, który został stworzony z myślą do pracy z modelami językowymi AI. Tym samym kolejna iteracja ChatGPT może przynieść prawdziwą rewolucję, a przynajmniej na taką się zapowiada.

NVIDIA DGX H200 w rękach OpenAI

Trzech mężczyzn stoi obok wielkiego serwera komputerowego NVIDIA DGX H200 w pomieszczeniu z dużym oknem.
Sam Altman, Jensen Huang oraz Greg Brockman stoją przed NVIDIA DGX H200. Fot. Greg Brockman / X, zrzut ekranu

Nie jest chyba tajemnicą, że do rozwoju sztucznej inteligencji potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Największe firmy w branży technologicznej też o tym wiedzą, a teraz OpenAI będzie miało szansę skorzystać z mocy, którą przekazała im NVIDIA. Zrobił to osobiście CEO firmy, czyli Jensen Huang, który dostarczył masywne DGX H200 i zostawił w rękach Sama Altmana oraz Grega Brockmana (współzałożyciela OpenAI). To też pierwszy tego typu sprzęt, który trafił do jakiejkolwiek firmy odpowiedzialnej za rozwój AI.

Układ NVIDIA H200 oparty na architekturze Hopper jest bezpośrednim następcą H100, ale przewyższających go w każdym aspekcie. Został wyposażony w 141 GB pamięci HBM3e, która ma działać z szybkością 4,8 TB/s. Dla porównania H100 oferowało „jednie” 80 GB pamięci i działało z szybkością 3,3 TB/s. Innymi słowy, to najszybszy obecnie układ do rozwijania sztucznej inteligencji. NVIDIA DGX H200 ma na swoim pokładzie 32 chipy NVIDIA Grace Hoper i współdzieloną pamięć GPU 19,5 TB. Można powiedzieć, że to potwór, który został stworzony z myślą o rozwoju sztucznej inteligencji.

Co dalej z ChatGPT?

Dwóch mężczyzn rozmawiających, siedzących naprzeciwko siebie na żółtych fotelach w nowoczesnym wnętrzu z niebieskimi ścianami. Między nimi stolik z książkami, filiżankami i gramofonem, w tle dwa mikrofony na statywach.
Fot. Bill Gates / YouTube, zrzut ekranu

Sztuczna inteligencja kojarzona jest głównie z OpenAI. Nie tak dawno temu Sam Altman w długiej rozmowie z Billem Gatesem przybliżył nieco to, jak ma wyglądać przyszłość modelu GPT–5. ChatGPT z modelem GPT–5 nie będzie skupiał się tylko na tekście, ale ma stawiać również na grafikę i materiały wideo. Biorąc pod uwagę to, jak szybko rozwija się pod tym względem konkurencja, czyli np. Adobe Firefly w Photoshopie, taki kierunek jest jak najbardziej słuszny.

Smartfon na klawiaturze komputera z otwartym oknem czatu ChatGPT wyświetlającym przykłady pytań.
Fot. iwatchwater / Depositphotos

Otrzymanie NVIDIA DGX H200 może znacząco przyspieszyć pracę nad kolejnym modelem oraz przyczynić się do tego, że ten będzie działał lepiej, niż te obecnie dostępne. Trudno powiedzieć, czy nowy sprzęt rozwiąże problemy, gdy ChatGPT nie działa w różnych sytuacjach, a jego odpowiedzi niekiedy są dalekie od ideału, ale z pewnością przyspieszy prace nad samym rozwojem modeli językowych.

Źródło: X / NVIDIA. Zdjęcie otwierające: Mehaniq / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw