Smartfon na klawiaturze komputera z otwartym oknem czatu ChatGPT wyświetlającym przykłady pytań.
LINKI AFILIACYJNE

Tak ma działać ChatGPT z GPT-5. Altman w rozmowie z Billem Gatesem zdradza przyszłość AI

3 minuty czytania
Komentarze

Podczas niedawnej rozmowy, którą przeprowadził Bill Gates z Samem Altmanem, dowiedzieliśmy się w końcu, co przyniesie ChatGPT wykorzystujący model GPT-5. Nie od dziś wiadomo, że kolejny model jest już intensywnie trenowany przez OpenAI, jednak tajemnicą było to, czego możemy się spodziewać. I choć Altman nie zdradził wszystkiego, na temat GPT-5 dzięki tej rozmowie poznaliśmy wreszcie jakiekolwiek konkrety. Jeżeli uda się osiągnąć zamierzone cele, to czeka nas spora rewolucja.

Model GPT-5 będzie stawiał na multimodalność

Dwóch mężczyzn rozmawiających, siedzących naprzeciwko siebie na żółtych fotelach w nowoczesnym wnętrzu z niebieskimi ścianami. Między nimi stolik z książkami, filiżankami i gramofonem, w tle dwa mikrofony na statywach.
Fot. Bill Gates / YouTube

Dyskusja między dwoma gigantami z branży technologicznej przynosi nam kilka interesujących informacji na temat tego, jak AI zmieni przyszłość. Nie są to tylko puste słowa. Już teraz widzimy, jak sztuczna inteligencja wpłynęła na świat. ChatGPT stał się narzędziem szeroko wykorzystywanym z różnych dziedzinach naszego życia, a plan jest taki, by wytrenowani asystenci lepiej pomagali nam w codziennym życiu. To jeden z elementów, na których ma skupić się ChatGPT z modelem GPT-5, czyli większej personalizacji doświadczeń oraz tego, co właściwie AI może dać ludziom. Kluczem do osiągnięcia tego ma być multimodalność, czyli łączenia ze sobą więcej, niż tylko jednego środka komunikacji.

ChatGPT z modelem GPT-5 ma stawiać nie tylko na tekst, ale także na mowę, grafiki oraz w końcu na materiały wideo. Sam Altman przyznał, że tego właśnie oczekują użytkownicy, a kiedy pojawiła się możliwość rozmawiania z ChatGPT czy generowania tam obrazów, odzew społeczności był znacznie większy, niż się spodziewano. Stawianie na różne sposoby komunikacji z AI będzie więc przyszłością i czymś, co może zmienić sposób, w jaki korzystamy ze sztucznej inteligencji.

Personalizacja AI

Monitor komputerowy na biurku wyświetlający grafikę z napisem "ChatGPT" w stylu neona, z wizualizacjami cyfrowymi i schematami w tle, nawiązującymi do tematyki technologii i sztucznej inteligencji.
Źródło: Franz Bachinger / Pixabay

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju AI i tym, co ma być kluczowe dla modelu GPT-5, będzie personalizacja. Uruchomienie GPT Store, czyli sklepu, gdzie można korzystać z wytrenowanych do konkretnego celu modeli, to wstęp do tego, co ma przynieść przyszłość. Możliwość integracji z naszymi kalendarzami czy wiadomościami e-mail pozwoli na to, by AI lepiej doradzało nam w codziennych sprawach. Modele mają być skupione na nas i tym, czego faktycznie możemy potrzebować. Nie będziemy więc wykorzystywali AI do tego, by wyręczało nas w pracy, a ma raczej stanowić naturalne dopełnienie naszej codzienności.

Dziś sztuczna inteligencja szybko się „dezaktualizuje”, a każdy kolejny model staje się po prostu lepszy. Porównywanie ich ze sobą nie ma większego sensu i Altman widzi przyszłość w możliwości personalizacji doświadczeń. Podczas rozmowy nie padła żadna konkretna data, kiedy pojawi się model GPT-5, ale patrząc na tempo rozwoju narzucone przez OpenAI, raczej nie będziemy czekali na to zbyt długo.

Źródło: Bill Gates / YouTube. Zdjęcie otwierające: YouTube / IDEAS NCBR

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw