Kobieta używa smartfona na rozmytym tle stacji metra.

Android 15 wyłączy ci automatycznie ekran. To w trosce o baterię i bezpieczeństwo

3 minuty czytania
Komentarze

Google pracuje nad funkcją w systemie Android 15, która będzie odpowiedzialna za automatyczne wyłączanie i tym samym blokowanie ekranu. To poniekąd coś, co może przyczynić się do dłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu, ale też zwiększy samo bezpieczeństwo urządzenia i przechowywanych na nim danych. Choć podobna funkcja dostępna jest już od dawna w systemie, to jej nowa wersja przynosi trochę istotnych zmian.

Android 15 z automatycznym wyłączaniem ekranu

Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.
Fot. Google, montaż własny

Następca systemu Android 14 zapowiada się naprawdę ciekawe. Wiadomo już, że Google wśród nowości w Android 15 zamierza wprowadzić m.in. możliwość wysyłania wiadomości satelitarnych w przypadku braku zasięgu. Jednak to nie wszystko, nad czym pracuje firma.

Otóż w kolejnej wersji developerskiej systemu odkryto nowe ustawienie pozwalające na automatyczne wyłączenie ekranu w sytuacji, kiedy nie korzystamy z telefonu. I tak, taka opcja jest już od dłuższego czasu dostępna w systemie Android, ale Google postanowiło ją ulepszyć.

Osoba siedzi na ławce i trzyma smartfona w rękach; widoczne są ręce, część kurtki w kratę, jeansy.
Fot. Charlotte May / Pexels

Funkcja automatycznego wyłączania ekranu pozwala na ustawienie czasu, po którym nasze urządzenie zostanie zablokowane. Tutaj do wyboru jest kilka ustawień – od 15 sekund do nawet 30 minut. Oczywiście sprzęt nie wyłącza ekranu w momencie, kiedy np. oglądamy jakiś film lub zaobserwowana jest jakaś inna aktywność. W Android 15 zostanie dodana funkcja „adaptive timeout” i ta w razie potrzeby, będzie skracać czas, kiedy wyświetlacz jest aktywny. Innymi słowy, nawet ustawiając automatyczny czas potrzebny do wyłączenia ekranu, ten zostanie skrócony w przypadku niewykrycia aktywności użytkownika. Niestety, ale nie wiadomo, jak system będzie to sprawdzał. Najprawdopodobniej z wykorzystaniem przedniej kamery.

Jeżeli więc będziemy mieli ustawione wyłączenie wyświetlacza na 30 minut, a system potwierdzi, że nie spoglądamy na telefon, ten zostanie zablokowany. To oczywiście funkcja, która faktycznie może minimalnie wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu, ale głównie chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę naszej prywatności w sieci. Zostawienie odblokowanego urządzenia może sprawić, że to trafi w niepowołane ręce, a tym samym my możemy mieć problem.

Automatyczne wyłączanie ekranu w systemie Android

Zrzut ekranu menu ustawień wyświetlacza telefonu z opcją "Automatyczne wyłączanie ekranu" i zaznaczonym ustawieniem "1 min". Ilustracja do nowej funkcji Android 15.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Android „z automatu” ma ustawioną funkcję automatycznego wyłączania ekranu na 30 sekund. Jeżeli chcemy zmienić ustawienie, należy podjąć następujące kroki:

  1. Uruchom Ustawienia
  2. Przejdź do menu Ekran i jasność (w różnych wersjach nakładek systemowych może występować pod inną nazwą)
  3. Wejdź w Automatyczne wyłączanie ekranu i ustaw odpowiednią wartość.

Źródło: Android Autohority / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: LDProd / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw