Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.

Android 15 z funkcją, które może uratować ci życie. Łączność satelitarna działa już na iPhone’ach

2 minuty czytania
Komentarze

Łączność satelitarna w Android 15 jest jedną z rzeczy, która prawdopodobnie zostanie wprowadzona systemowo w nowym oprogramowaniu. Wprawdzie Google pracowało już nad tym rozwiązaniem przy okazji Android 14, ale wygląda na to, że w końcu coś w tej sprawie się ruszyło. To może być duża zmiana dla użytkowników, którzy z lekką zazdrością spoglądają w stronę iPhone’ów. Jednak w przypadku Google sama funkcja może działać odrobinę inaczej.

Łączność satelitarna w Android 15

Duże satelity komunikacyjne na orbicie okołoziemskiej z rozłożonymi panelami słonecznymi na tle przestrzeni kosmicznej i krzywizny Ziemi.
Fot. Globastar / zrzut ekranu

Przy okazji premiery serii iPhone 14, Apple wprowadziło funkcję Alarmowe SMS z wykorzystaniem łącza satelitarnego. Osoby, które będą potrzebowały pomocy, a znajdują się poza zasięgiem tradycyjnej sieci oraz Wi-Fi, mogą wysłać wiadomość tekstową do służb ratunkowych. Sama funkcja przez 2 lata od aktywacji telefonu jest darmowa, a mogą z niej korzystać posiadacze niektórych sprzętów od Apple (iPhone 14 i 14 Pro, iPhone 15 i 15 Pro). Google nie chce pozostawać w tyle, więc łączność satelitarna w nowej wersji systemu to już prawie pewnik.

Podobnie jak w przypadku iPhone’ów, smartfony z Android 15 do łączenia z satelitą będą musiały spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest oczywiście odpowiednio przystosowany do tego sprzęt, ponieważ nie każdy smartfon z tą wersją systemu będzie w stanie nawiązać łączność z satelitą. Do tego dochodzi także konieczność znajdowania się na zewnątrz oraz najlepiej przy czystym niebie. Jednak Google chciałoby, żeby łączność satelitarna w Android 15 dawała możliwość dwustronnej komunikacji w przypadku sytuacji awaryjnej, a nie jednostronnej, jak to jest w przypadku Apple.

To może uratować życie

Łączność satelitarna w Android 15. Interfejs użytkownika telefonu komórkowego z tłem przedstawiającym zielone rośliny i kwiaty, wyświetlający czas "9:30", datę "Wed, Feb 24" oraz temperaturę "76°F", z ikoną połączenia satelitarnego oraz powiadomieniem systemu Android o auto-połączeniu z satelitą.
Fot. Google, materiały prasowe

Dwustronna komunikacja tekstowa z wykorzystaniem łącza satelitarnego ma tyczyć nie tylko służb ratunkowych, ale też wszystkich kontaktów na naszej liście. I to może faktycznie uratować komuś życie. Wyobraźmy sobie bowiem, że podczas pieszej wycieczki odłączamy się gdzieś od grupy i się gubimy lub dzieje się nam jakaś krzywda. W takiej sytuacji pomoc od naszych towarzyszy może nadejść szybciej, jeżeli będziemy w stanie wysłać do nich wiadomość tekstową.

Otwartą kwestią pozostaje jeszcze to, czy nawiązanie takiej łączności satelitarnej będzie darmowe. Wiadomo za to, że ma następować automatycznie w przypadku braku zasięgu. Miejmy nadzieję, że Google niebawem powie na ten temat trochę więcej.

Źródło: 9to5Google. Zdjęcie otwierające: Google, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw