Grafika z trójkątnym logo Android 15 z numerem 15 i drogą prowadzącą do horyzontu, umieszczonym na rozmytym zielonym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Android 15 z mnóstwem nowości. Zapomnisz o Wi-Fi i transmisji danych

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że Android 15 przyniesie jedną z największych zmian w systemie Google od lat. W opublikowanej wersji systemu dla developerów (Developers Preview 2) pojawiła się bowiem dwustronna komunikacja satelitarna. Dla użytkowników systemu oznacza to, że będą w stanie wysyłać wiadomości tekstowe bez konieczności bycia w zasięgu tradycyjnych sieci komórkowych.

Android 15 przyniesie łączność satelitarną

Kolorowa ilustracja przedstawiająca postać programisty z tabletem w ręce patrzącego na dużą figurę Androida z numerem 15, otoczonego ikonami technologicznymi i narzędziami programistycznymi na niebieskim tle.
Fot. Obraz wygenerowany przez DALL-E

Jeszcze nie wszyscy użytkownicy sprzętów z Androidem mogą korzystać z funkcji Android 14, a już sporo wiemy na temat tego, co może przynieść kolejna wersja systemu. Google udostępniło bowiem Android 15 Developers Preview 2, a wersja beta samego systemu ma być udostępniona w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. Następnie będą wprowadzane poprawki, a sam Android 15 oficjalnie zadebiutować powinien jesienią 2024 roku. I jedną z ważniejszych funkcji będzie tutaj łączność satelitarna.

Łączność satelitarna w Android 15. Interfejs użytkownika telefonu komórkowego z tłem przedstawiającym zielone rośliny i kwiaty, wyświetlający czas "9:30", datę "Wed, Feb 24" oraz temperaturę "76°F", z ikoną połączenia satelitarnego oraz powiadomieniem systemu Android o auto-połączeniu z satelitą.
Fot. Google, materiały prasowe

Dzięki niej użytkownik będzie w stanie obierać i wysyłać wiadomość SMS, MMS oraz RCS nie będąc w zasięgu tradycyjnej sieci komórkowej. Telefon sam ma się łączyć z satelitami, by nawiązywać połączenie, a użytkownik zostanie poinformowany o tym stosownym powiadomieniem na ekranie. Wyświetlona zostanie również sama nazwa satelitarnej sieci, do której zostanie on podłączony.

To może być bardzo przydatna funkcja w sytuacji, kiedy użytkownik znajdzie się w trudno dostępnym miejscu, gdzie nie ma możliwości nawiązania połączenia, a np. będzie potrzebował pomocy. Minusem tego rozwiązania jest to, że smartfon musi mieć także odpowiednie podzespoły, by móc taką komunikację z satelitą nawiązać. Jednak wprowadzenie systemowego rozwiązania do Android 15 może sprawić, że takich sprzętów na rynku będzie pojawiać się więcej.

Jakie nowości przyniesie Android 15?

Osoba dokonuje płatności zbliżeniowej smartfonem przy terminalu płatniczym.
Fot. Jonas Leupe / Unsplash

Zmian wpływających na komfort użytkowania, ale też na samo bezpieczeństwo użytkowników, ma być więcej. Funkcja płatności NFC będzie działać szybciej przy wykorzystaniu tylko jednego kliknięcia. Wprowadzona w 14-tce funkcja rozpoznawania wielu języków ma działać sprawniej. Do tej pory mogła „gubić” pojedyncze słowa, a tym samym przy wykrywaniu obcego języka działała wolniej i niedokładnie.

Lepiej ma także przebiegać obsługa małych ekranów (np. w telefonach z klapką czy składanych), gdzie developerzy będą mogli zarządzać rozmiarem oraz funkcjonalnością wyświetlanych tam aplikacji. Ciekawie zapowiada się również funkcja, która pozwoli aplikacjom na wykrywanie tego, czy podczas korzystania z nich ktoś włączył nagrywanie ekranu. To zmiana, która może być istotna w kwestii dbania o prywatność w sieci. Ma pojawić się także kontrola głośności wspierająca standard CTA-2075. To ma pozwolić na utrzymanie stałego poziomu dźwięku w momencie, kiedy użytkownik przełącza się między aplikacjami z treściami różnego typu.

Zrzut ekranu interfejsu aplikacji Google Photos z kolekcją zdjęć, w tym obrazami krajobrazu, jedzenia, selfie z rodziną i spotkaniem przyjaciół.
Różnica pomiędzy sposobem wyświetlania podglądu zdjęć w Android 15 (po lewej) i Android 14 (po prawej). Fot. Google, materiały prasowe

Android 15 będzie także lepiej wykrywał treści SDR oraz HDR, a tym samym na wyświetlaczu urządzenia mają być one podświetlone równomiernie. Teraz może bowiem dochodzić do sytuacji, gdzie treści HDR są jaśniejsze, niż SDR.

Źródło: Google. Zdjęcie otwierające: Google, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw