iOS 17.5 Ekran główny różnych modeli iPhone'ów z wyświetlaczami przedstawiającymi różne aplikacje i widgety na kolorowym tle.

iOS 17.5 w wersji beta już jest. Oto co się zmieni

3 minuty czytania
Komentarze

iOS 17.5 będzie prawdopodobnie ostatnią większą aktualizacją przed prezentacją iOS 18. Z tego, co sugeruje wersja beta udostępniona deweloperom, nie mamy co liczyć na rewolucyjne zmiany. Znajdzie się w niej jednak kilka znaczących modyfikacji.

Nowości w wersji dla deweloperów

iOS 17.5 Wyświetlacz smartfona pokazujący ekran blokady z graficznym tłem w czerwonych i fioletowych kolorach, wyświetlający godzinę 08:37 oraz napis "Przesuń w górę, aby odblokować" na górze ekranu. Na pasku stanu widać ikony sieci komórkowej Play, Wi-Fi i poziomu naładowania baterii (50%).
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Aktualizacja iOS 17.5 w wersji beta, którą Apple niedawno udostępniło deweloperom, wprowadza kilka nowych funkcji i usprawnienia mające na celu poprawę doświadczeń użytkowników iPhone’ów. Choć szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian nie są jeszcze pewne, dostępne źródła rzucają światło na kilka kluczowych nowości.

Dalsze dostosowania do unijnych regulacji

W Unii Europejskiej iOS 17.5 umożliwi obsługę instalowania aplikacji bezpośrednio ze strony internetowej dewelopera. Ta funkcja pozwoli programistom na dystrybucję aplikacji na iOS prosto ze swojej witryny. Każda aplikacja dostępna online do pobrania musi spełniać wytyczne Apple dotyczące bezpieczeństwa i może być instalowana wyłącznie z domeny zarejestrowanej przez programistę w App Store Connect.

Bezpieczeństwo i prywatność

W kodzie iOS 17.5 znaleziono wskazówki zwiastujące nowy system przeciwdziałający niechcianemu śledzeniu dla akcesoriów, takich jak AirTags. Apple pracuje nad „specyfikacją branżową” mającą na celu rozwiązanie tego problemu. Nowa technologia pomoże użytkownikom identyfikować i wyłączać akcesoria śledzące, nawet jeśli nie posiadają certyfikatu Apple lub Find My.

Kolaż ikon i zrzutów ekranu z nowymi funkcjami systemu iOS 17, w tym mapy offline, personalizowane tapety, nowości w FaceTime i aplikacje. Na środku wyróżniona nazwa systemu "iOS" na tle gradientu.
Fot. Apple / materiały prasowe

Co więcej, aktualizacja funkcji Check In w Wiadomościach ma pozwolić powiadomić przyjaciela lub członka rodziny, jeśli nie dotrzemy do celu. W ustawieniach pojawiły się teraz przykładowe dane, wyjaśniające, co jest udostępniane, gdy wybierzemy konkretną opcję dzielenia się informacjami.

Nowości w rozrywce

Jedną z najciekawszych nowości w iOS 17.5 jest wprowadzenie trybu gry (Game Mode), zaprojektowanego specjalnie dla modeli iPhone 15 Pro i 15 Pro Max. Ma on wykorzystywać procesor Apple A17, oferując usprawnienia w grafice i wydajności, zbliżając doświadczenie gry na iPhonie do jakości konsolowej. Warto zauważyć, że ta możliwość ma być udostępniona ekskluzywnie tylko dla najnowszych modeli iPhone’ów.

W związku z tym, że czerwiec to Miesiąc Dumy (ang. Pride Month), poświęcony społeczności LGBTQ+, iOS 17.5 wprowadzi nową tapetę Pride, celebrując różnorodność i inkluzywność.

O Siri po polsku nadal nie wiemy nic nowego, ale duża aktualizacja asystentki głosowej ma pojawić się w iOS 18.

iPhone stoi na biurku z ekranem głównym widocznym, pokazującym aplikacje i pogodę na miejscowość Lidzbark Warminski, w tle rozmyte biurko z komputerem. Ten smartfon będzie kompatybilny z iOS 18
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Design i zmiany projektowe

Nowa aktualizacja przynosi drobne modyfikacje konstrukcyjne w całym systemie. Na przykład w aplikacji Apple Books zaktualizowano ikonę „Cel czytania”, w Ustawieniach pojawił się nowa ikona dla menu „Dostęp do kluczy dostępu dla przeglądarek internetowych”, a widget Podcasty otrzymał nowy, dynamiczny kolor, który zmienia się w zależności od grafiki aktualnie odtwarzanego podcastu.

Prawdopodobnie w kategorii Stan umysłu (State of Mind) w aplikacji Zdrowie także pojawi się nowa grafika. To całkowicie świeża kategoria w iOS 17, oferująca kolorowe ikony przypominające księżyc i gwiazdy.

Kiedy iOS 17.5?

Należy zauważyć, że te nowości i zmiany są w fazie beta i mogą ulec dalszym modyfikacjom przed oficjalnym wydaniem aktualizacji.

iOS 17.5 zostanie prawdopodobnie udostępniony szerzej w połowie lub pod koniec maja 2024 roku. Będzie to ostatnia aktualizacja iOS 17 przed zaprezentowaniem przez Apple iOS w wersji 18 na czerwcowej konferencji WWDC 2024.

Źródło: 9to5mac, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw