Lektor w okularach mówiący do profesjonalnego mikrofonu studyjnego z pop-filtrem.

Generator głosu AI. Tak można prosto tworzyć lektora do filmów

5 minut czytania
Komentarze

Wiele się zmieniło w ostatnich latach i dziś generator głosu AI nie jest już science fiction, a rzeczywistością. Teraz praktycznie każdy może stworzyć swoje własnego lektora do filmu, który stworzył, ale też są rozwiązania pozwalające na to, by wgrać przygotowanego przez AI lektora do filmów. Sprawdźmy więc, jak działa taki generator głosu AI i jak z niego najprościej korzystać.

Generator głosu AI. Zamiana tekstu na mowę

Czarne bezprzewodowe słuchawki nałożone na otwartą książkę, w tle inne książki.
Fot. Serdynska / Depositphotos

Czym tak naprawdę jest generator głosu AI? To nic innego, jak algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają na zamianę tekstu na mowę. Na podstawie odpowiedniej próbki tekstu, takie algorytmy są w stanie wygenerować realistycznie brzmiące głosy. W zależności od wybranego programu, pozwalającego na skorzystanie z generatora głosów AI, możemy uzyskać różne efekty oraz brzmienie danego lektora. Mowa tutaj zarówno o męskim, jak i damskim głosie. Możliwe jest także wygenerowanie różnego rodzaju intonacji, akcentów czy nawet zarządzania szybkością, z jaką wypowiadane są dane słowa. Oczywiście są także rozwiązania, które pozwalają na tworzenie polskich lektorów i dodawanie ich do naszych filmów.

Do czego można wykorzystywać generator głosu AI

fragment smartfona z logo YouTube widocznym w lewym górnym rogu. Widoczny fragment samej aplikacji, a poza smartfonem ciemne tło
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Generator głosu AI można wykorzystywać na wiele sposobów. Jednym z najciekawszych, może być dodawanie takiego lektora do filmu, który publikujemy na YouTube lub innych kanałach social media. Dodawanie różnych ścieżek lektorskich pozwoli nam bowiem na to, by dotrzeć do nowych widzów, a my jednocześnie nie musimy korzystać z profesjonalnego studia lektorskiego, by nasz materiał był w pełni profesjonalny.

Tworzenie lektora z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji może znacznie ubogacić materiały, dodać im dodatkowy kontekst, a przede wszystkim sprawić, że będziemy się wyróżniać. W obecnych czasach można także wykorzystywać generator głosu AI do oglądanych przez nas filmów. Oczywiście przeglądając nowości na Netflix czy innych platformach streamingowych, nie musimy się tym przejmować, ponieważ tam w większości mamy już ścieżkę dźwiękową z lektorem. W innych przypadkach można skorzystać z lektora AI, który dostępny jest od niedawna w programie AllPlayer. Jeżeli chcemy jednak tworzyć takiego lektora z pomocą sztucznej inteligencji, to zajmuje to dosłownie chwilę.

Jak stworzyć lektora AI. Generator głosu AI krok po kroku

Generator głosu AI - Interfejs użytkownika zatytułowany "Voice Library", prezentujący karteczki zawierające różnorodne głosy wraz z opisami, takimi jak płeć, wiek, język i cechy głosu. Na górze menu z kategoriami, a w centrum wybrane propozycje: "Piper", "Ana-Rita", "Mady" oraz inne głosy zaoferowane przez społeczność.
Część z dostępnych głosów AI. Fot. ElevenLabs, zrzut ekranu

W sieci znajdziemy wiele generatorów głosu AI, ale my skupimy się na jednym z nich. Mowa o polskim startupie ElevenLabs, który staje się coraz popularniejszy. To narzędzie pozwalające na tworzenie naprawdę profesjonalnych nagrań, a na dodatek może z niego przez określony czas korzystać za darmo. Wymagane jest tylko założenie konta.

Dzięki temu możemy w ciągu miesiąca wygenerować około 10 minut nagrań, co w przeliczeniu na znaki daje ich mniej więcej 10 000. Do wypróbowania to wystarczająca wartość. Samo generowanie głosu AI z wykorzystaniem tego rozwiązania jest wyjątkowo proste.

Interfejs użytkownika oprogramowania do syntezy mowy z wyborem modelu wielojęzycznego, ustawieniami oraz polem do wprowadzania tekstu.
Wybór modelu wykorzystywanego do tworzenia lektora. Fot. ElevenLabs, zrzut ekranu
  1. Będąc zalogowanym, wybieramy opcję Speech, a następnie Text to Speech (tekst na mowę).
  2. Wybieramy interesujący nas model językowy (Eleven Multilingual V2 działa najlepiej).
  3. Wybieramy jednego z lektorów, który ma czytać nasz tekst oraz ustawiamy interesujące nas parametry (prędkość czytania, styl itd.).
  4. Wpisujemy nasz tekst w odpowiednim polu i klikamy Generate.
  5. Stworzone nagranie pojawia się po prawej stronie i możemy je pobrać na dysk w formacie mp3.

Oczywiście tworzenie takiego lektora AI wymaga kilku prób, ale nawet przy ustawieniach standardowych, efekty są naprawdę powalające. W zależności od ilości tekstu czas na wygenerowanie pliku zajmuje od kilku sekund do nawet paru minut, ale jest to i tak zdecydowanie szybsze, niż nagrywanie głosów samemu lub z wykorzystaniem lektora.

Interfejs użytkownika aplikacji do syntezy mowy z polem tekstowym zawierającym napisane po polsku zdanie oraz regulowanymi ustawieniami głosu.
Miejsce do wpisywania i zarządzania generatorem AI. Fot. ElevenLabs, zrzut ekranu

Rozwiązanie od ElevenLabs pozwala także na stworzenie głosu AI opartego o nasz głos, choć tutaj wymagana jest już subskrypcja. Niemniej w darmowej wersji wybór lektorów jest tak duży, że bez problemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Tak wygenerowany plik mp3 możemy już dodawać do naszych materiałów. Oczywiście sposób, w jaki to zrobimy, jest uzależniony od tego, czego używamy do edycji. Można np. dodać głos AI do rolki na Instagramie i wystarczy mieć przy tym nagranie ściągnięte na telefon. Szukając innych generatorów tego typu, warto sprawdzić jeszcze poniższe narzędzia.

Czy generator głosu AI to przyszłość?

Mężczyzna śpiewający do retro mikrofonu z rozmytym tłem i światłem w tle.
Fot. ArturVerkhovetskiy / Depositphotos

Patrząc na to, jak szybko rozwijany jest ten segment AI, można spokojnie stwierdzić, że rozwiązanie będzie wykorzystywane coraz szerzej. Rozwiązanie od ElevenLabs już wykorzystywane jest przez setki twórców na YouTube, a pamiętajmy, że to dopiero początek. Generator głosu tworzony przez sztuczną inteligencję daje naprawdę dużo możliwości i warto się z nimi zapoznać, a już z pewnością wtedy, kiedy zajmujemy się tworzeniem materiałów wideo.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Fot. stockasso / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw