Sklep Lidl z charakterystycznym logo na elewacji, przed wejściem parking i przejście dla pieszych.
LINKI AFILIACYJNE

Lidl ostrzega klientów. Jeśli spotka Cię taka sytuacja, oto co należy zrobić

3 minuty czytania
Komentarze

Redakcja Android.com.pl zwróciła się do sieci sklepów Lidl z kilkoma ważnymi pytaniami w kwestii cyberbezpieczeństwa. Może się wydawać, że nie ma tutaj powiązania, ale żyjemy w czasach, gdzie oszuści bardzo chętnie wykorzystują znane marki do podszywania się pod nie, a następnie kradzieży naszych danych. Dobrze więc, że marki są tego świadome, co potwierdziły już w naszych rozmowach Żabka czy Kaufland.

Lidl wie, że edukowanie klientów jest przyszłością

Logo sieci sklepów Lidl na elewacji budynku na tle niebieskiego nieba z niewielkimi chmurami.
Fot. Simpson33 / Depositphotos

Phishing, czyli podszywanie się pod inną osobę lub markę, by osiągnąć korzyści majątkowe lub wykraść dane, to niestety częsta praktyka w sieci. Zdrowy rozsądek i nieklikanie podejrzanych linków to jedna z metod ochrony, ale warto także korzystać z VPN-ów oraz antywirusów. Zapytaliśmy sieć sklepów Lidl, jak podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa.

Uważamy, że bardzo ważne jest edukowanie klientów na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR, Lidl Polska dla Android.com.pl

Ataki phishingowe to niestety problem, który stale nie jest rozwiązany i klienci wielu sieci handlowych są narażeni na niebezpieczeństwo. Edukacja jest więc oczywiście bardzo ważnym elementem całego procesu, ale Lidl też stale stara się informować o tym, kiedy dzieje się coś niedobrego.

Podkreślamy, że jakiekolwiek dane o konkursach zamieszczamy wyłącznie na naszej stronie internetowej, w naszych gazetkach reklamowych oraz w oficjalnych kanałach społecznościowych. Nie pobieramy także żadnych dodatkowych opłat poprzez SMS. Zauważamy, że największe nasilenie działań phishingowych występuje w poszczególnych okresach w roku – np. w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, gdy sieci handlowe oferują większą liczbę akcji promocyjnych. Prosimy klientów o szczególną ostrożność w przypadku otrzymania wiadomości związanych z próbami pozyskania informacji (np. danych osobowych) lub nakłonienia do podjęcia działań, (np. wysłania SMS, złożenia dodatkowej opłaty). Prosimy także, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nawiązać kontakt z naszym działem obsługi klienta poprzez formularz kontaktowy.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR, Lidl Polska dla Android.com.pl

Trzeba uważać i zgłaszać oszustwa

Wejście do supermarketu Lidl z wyeksponowanymi skrzynkami ze świeżymi pomarańczami i marchewką, widoczne wózki na zakupy, niebieskie drzwi i plakaty z instrukcjami bezpieczeństwa.
Fot. Łukasz Gołąbiowski / Android.com.pl

Ostrożność i ograniczone zaufanie może sprawić, że nasza prywatność w sieci pozostanie niezagrożona. Lidl potwierdził nam także, że edukacja w sprawie cyberbezpieczeństwa oraz samych przepisów nie dotyczy tylko klientów, ale i samych pracowników firmy. Lidl zgłasza także podejrzane strony czy incydenty bezpośrednio do CERT.

Regulacje związane z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych są dla nas bardzo istotne. Regularnie szkolimy naszych pracowników z tego zakresu, a procesy firmowe oparte są o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR, Lidl Polska dla Android.com.pl
Laptop z klawiaturą podświetlaną czerwonymi i zielonymi światłami LED z nałożonym na niego kłódkiem, tworząc efekt światłowodowy i zapewniając bezpieczeństwo w sieci.
Fot. FlyD / Unsplash

Chcąc czuć się bezpiecznie w sieci, warto też samodzielnie zgłaszać zaobserwowane próby oszustw czy kampanii phishingowych.

Problem ataków phishingowych dotyczy dużej części innych sieci handlowych oraz pozostałych uczestników rynku. Apelujemy do naszych klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, a także o przekazywanie informacji o tego typu zdarzeniach bezpośrednio odpowiednim organom ścigania.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR, Lidl Polska dla Android.com.pl

Źródło: opracowanie własne / Lidl. Zdjęcie otwierające: Lidl / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw