Mężczyzna siedzi przed komputerem z kodem programistycznym na ekranie, ma przy sobie napój i laptopa z kolorowymi karteczkami samoprzylepnymi.

Zostali programistami, Ty też możesz. Z Coders Lab rozmawiamy o przebranżowieniu

8 minut czytania
Komentarze

„Rzuć to wszystko i zostań programistą” to popularna maksyma z dobrego powodu. Kariera w IT może szybko stać się bramą do zupełnie innego życia czy zwrotem toru ratującym z podbramkowej sytuacji. Zawód ten znany jest m.in. z dobrej sytuacji rynku pracownika, mnogości ofert i oczywiście dobrych zarobków.

Wszystko wskazuje na to, że tzw. talent shortage, czyli niedostateczna liczba programistów w stosunku do zapotrzebowania pracodawców, potrwa jeszcze dość długo. Przebranżowienie się nie jest zaś jedynie dalekim marzeniem, bo tysiące osób z powodzeniem „przerzuciło się” na IT – zapewnia nas Marcin Tchórzewski, CEO szkoły IT Coders Lab.

Z baru sushi do IT, z pomocą Coders Lab 

Nowoczesne miejsce pracy z otwartym laptopem wyświetlającym kod programowania Coders Lab, telefon komórkowy, kubek kawy oraz słuchawki na biurku w jasnym pomieszczeniu.

Krzysztof Sobiepan, Android.com.pl: Coders Lab działa już od ponad dekady, więc z pewnością byliście świadkami wielu zawodowych „transformacji”. Które szczególnie zapadły Ci w pamięć? 

Marcin Tchórzewski, CEO Coders Lab: W szkole IT Coders Lab miałem przyjemność obserwować już kilkanaście tysięcy historii przebranżowienia, które zachwycają swoją różnorodnością i pokazują, że droga do IT jest otwarta dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy wcześniejszego doświadczenia.

Przykłady naszych absolwentów, takich jak śpiewak operowy, hodowca strusi, grabarz, ksiądz czy sushi master decydujący się na karierę w technologii, są nie tylko inspirujące, ale i dowodzą, że z pasją i odpowiednim wsparciem, każdy może odnaleźć się w świecie technologii.

Szczególnie pamiętam Grześka, który niedosłyszy i dla którego proces nauki dostosowaliśmy tak, aby mógł z sukcesem ukończyć kurs Testera Manualnego i znaleźć zatrudnienie w branży. To pokazuje, że z odpowiednim podejściem i pomocą, bariery stają się wyzwaniami, które można pokonać.

Zdarza się łączenie starego zawodu z nowym?

Tak, nasi kursanci często potrafią połączyć swoje wcześniejsze doświadczenie z nową karierą. Przykład maklera giełdowego, który po ukończeniu kursu z zakresu programowania znalazł pracę w projekcie związanym z giełdą, dowodzi, że branża IT oferuje szerokie możliwości dla osób z różnymi umiejętnościami i doświadczeniem.

Wymienione historie są dla nas źródłem inspiracji i motywują nas do ciągłego udoskonalania naszych kursów, aby były jeszcze bardziej dostępne i przyjazne dla osób decydujących się na krok w stronę IT. W Coders Lab jesteśmy przekonani, że każdy ma potencjał do nauczenia się nowych umiejętności i zmiany ścieżki kariery, co potwierdzają sukcesy naszych absolwentów.

Szczere chęci to jedno, ale niektórzy mówią, że „są już za starzy” na taką zmianę i naukę IT od początku. Powiedźmy, że mam 55-60 lat, emerytura jest już na horyzoncie – nadal warto?

Wierzymy, że edukacja jest ważna dla osób w każdym wieku i nie ma górnego limitu wiekowego, który uniemożliwiałby rozpoczęcie takiej przygody. Nasze kursy są zaprojektowane tak, aby służyć nie tylko przebranżowieniu, ale również rozwijaniu pasji i zdobywaniu nowych umiejętności. A to jest możliwe w każdym momencie życia.

Mieliśmy kursantów w okolicach sześćdziesiątki, którzy uczyli się z nami programowania by aktywne i twórczo spędzać czas na emeryturze, jako alternatywę do nauki języków obcych i sposobu na utrzymacie sprawnego umysłu do później starości. 

Znam przykłady absolwentów, którzy po ukończeniu naszych kursów w późniejszym wieku, z sukcesem założyli działalność gospodarczą zajmując się tworzeniem stron internetowych. To pokazuje, że zmiana kariery na programistę lub rozpoczęcie pracy w IT może być sensownym i owocnym krokiem, niezależnie od wieku.

Czy AI wyprze programistów?

Pojawiają się głosy, że już za parę lat AI zacznie wypychać „ludzkich” programistów z rynku. Czy sztuczna inteligencja może być zagrożeniem, czy raczej pomoże specjalistom IT?

Reagujemy na rozwój sztucznej inteligencji, uznając ją za kluczowy element przyszłości technologii, wpływający na rynek pracy i wymagane umiejętności. We wszystkich kursach Coders Lab wprowadziliśmy moduł poświęcony AI, który uczy, jak korzystać z AI, by pracować sprawniej oraz edukuje o jej możliwościach, zagrożeniach i znaczeniu w pracy oraz społeczeństwie.

Kładziemy duży nacisk na znajomość i zrozumienie sztucznej inteligencji, ponieważ jest to kompetencja, która staje się coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Naszym celem jest przygotowanie studentów do efektywnego wykorzystania AI, podkreślając jej wartość jako narzędzia otwierającego nowe możliwości i ścieżki zawodowe, a nie jako zagrożenia dla rynku pracy.

Zachęcamy do aktywnego korzystania z AI, nie tylko jako narzędzia ułatwiającego pracę, ale również jako obszaru, który otwiera przed naszymi absolwentami nowe możliwości zawodowe. Uważamy, że umiejętność współpracy z AI to nieoceniona kompetencja na rynku pracy, która będzie coraz bardziej pożądana w przyszłości. Dlatego w Coders Lab dbamy o to, aby nasi uczniowie byli na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w dziedzinie sztucznej inteligencji, co zapewnia im solidne fundamenty do dalszego rozwoju i kariery w dynamicznie zmieniającej się branży IT.

Przebranżowienie na programistę – jak zacząć?

Kobieta i mężczyzna sfotografowani z boku pracują na laptopach w kawiarni.
Fot. Pexels / Canva Studio

Załóżmy, że ja sam postanawiam rozpocząć proces przebranżawiania do IT.  Od czego muszę zacząć, jak się do tego dobrze się przygotować?

Decyzja o przebranżowieniu się i rozpoczęciu nauki jest krokiem, który rzeczywiście wymaga dobrego przygotowania. W branży IT istnieje wiele różnych ścieżek kariery, nieograniczających się wyłącznie do programowania, dlatego pierwszym krokiem powinien być dokładny research. Ważne jest, aby zrozumieć swoje predyspozycje i mocne strony, co pomoże w wyborze odpowiedniej dla siebie drogi w IT.

Sugerujemy naszym potencjalnym kursantom, aby nie tylko zgłębiali wiedzę teoretyczną poprzez artykuły czy webinary, ale również zaangażowali się w praktyczne działania. Korzystanie z darmowych kursów czy tutoriali może być świetnym sposobem na sprawdzenie, czy dana ścieżka jest dla nich odpowiednia i pozwoli im to lepiej zrozumieć specyfikę danego zawodu.

Efektywna nauka programowania wymaga dobrze zaplanowanego czasu i skupienia, zarówno podczas kursu, jak i między zajęciami. Minimalizacja rozpraszaczy i zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na naukę są kluczowe dla sukcesu w branży IT. Nauka programowania czy data science jest intensywnym procesem, wymagającym pełnego skupienia i zaangażowania, dlatego ważne jest, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności. 

„Za darmo” to zawsze bardzo konkurencyjna cena. Czy Coders Lab dysponuje jakimiś nieodpłatnymi materiałami czy kursami, od których można zacząć poznawanie IT?

W Coders Lab oferujemy dwa bezpłatne kursy: jeden z HTML & CSS, a drugi z analityki danych, oba dostępne na naszej stronie internetowej. Kursy te są zaprojektowane, aby zapewnić uczestnikom podstawowe umiejętności i wiedzę niezbędną do rozpoczęcia swojej przygody z technologią. Kurs HTML & CSS umożliwia uczestnikom poznanie Visual Studio Code oraz zapewnia wiedzę na temat budowania struktury strony i jej zawartości za pomocą HTML oraz nadawania stylu projektom poprzez CSS, włączając w to formatowanie tekstu, kolorów i układu elementów. 

Natomiast kurs z analityki danych wprowadza w świat analizy danych, ucząc, jak analizować i wyciągać wnioski z zestawów danych, z wykorzystaniem analizy eksploracyjnej i pracy na danych z Kaggle. Uczy korzystania z narzędzi takich jak Pandas i Matplotlib oraz Plotly do analizy danych i tworzenia wizualizacji. Aby dołączyć do naszych bezpłatnych kursów, należy jedynie wypełnić formularz rejestracyjny, co umożliwi dostęp do darmowych zasobów na naszej platformie edukacyjnej. 

Co więcej, regularnie organizujemy też bezpłatne warsztaty i webinary z różnych dziedzin technologii, takich jak programowanie, analiza danych, SEO czy content marketing, oferując szeroki zakres wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych w dzisiejszym świecie IT.
Myślących o wejściu w świat IT zachęcam także do skorzystania z darmowego testu predyspozycji dostępnego na naszej stronie internetowej. Pomoże on określić, która ścieżka kariery w IT najlepiej odpowiada predyspozycjom, umiejętnościom, doświadczeniu i oczekiwaniom danej osoby. Nasze narzędzie przyda się niezależnie od tego, czy interesuje ją rola programisty, testera, specjalisty SEO, product i project managera czy analityka danych. Wybór odpowiedniej ścieżki kariery jest kluczowy, a test predyspozycji może być pierwszym krokiem do zdefiniowania kierunku w branży IT.

Zdjęcie otwierające: Fot. AndrewLozovyi / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw