Mężczyzna siedzi przed komputerem z kodem programistycznym na ekranie, ma przy sobie napój i laptopa z kolorowymi karteczkami samoprzylepnymi.
LOKOWANIE PRODUKTU: THE:PROTOCOL

Wysokie zarobki w IT to nie mit. Oto jak najłatwiej rozpocząć karierę w branży

5 minut czytania
Komentarze

Jak wynika z badań dotyczących wynagrodzeń, średnie zarobki w IT są dużo wyższe niż przeciętna pensja w Polsce. Choć na pewno nikogo to nie dziwi, sporo osób może zastanawiać się nad inną kwestią – jak zacząć swoją pierwszą pracę w tym sektorze? Podpowiadamy, co zrobić, aby wejść do branży IT.

Zarobki w IT. Jakie pensje mają specjaliści?

Dwóch programistów pracujących przy komputerze z kodem na ekranie w jasnym biurze.
Fot. Depositphotos / Redpixel

„Raport Płacowy 2023” firmy SoDA roku wskazuje, że średnie wynagrodzenie specjalisty IT wynosi 11 427 zł brutto, co znacznie przewyższa medianę krajową, która określona jest na poziomie 7 005,76 zł brutto. Zarobki w IT różnią się w zależności od doświadczenia – juniorzy mogą otrzymywać pensję do 11 201 zł, pracownicy ze średnim doświadczeniem do 20 864 zł, a seniorzy do 28 268 zł.

Specjalizacje technologiczne również wpływają na wysokość wynagrodzenia. Programiści Scala, Java, C# i Python zarabiają średnio od 24 896 zł do 26 975 zł. Najbardziej poszukiwanymi stanowiskami są Backend Developer i Frontend Developer, a najwyższe zarobki w IT osiągają profesjonaliści DevOps Engineer oraz Cloud Engineer. Nic dziwnego, że wiele osób, które zastanawiają się nad przyszłym zatrudnieniem, biorą pod uwagę ten sektor. Praca w branży IT jest nie tylko dobrze płatna, ale zazwyczaj charakteryzuje się także dużą elastycznością, umożliwiając wykonywanie obowiązków zdalnie i w wybranych godzinach w ciągu doby.

Zacznij interesować się branżą

Analizy rynkowe wskazują, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na różnych pracowników z branży IT na pewno nie będzie maleć. Wiedza i umiejętności na odpowiednim poziomie są niezbędne, aby zacząć swoją przygodę w tym sektorze, ponieważ zainteresowanie takimi zawodami, choć i tak już jest duże, nadal będzie rosnąć. Najważniejsze jest jednak, aby na samym początku, kiedy jeszcze nie wiemy, jaka ścieżka w IT będzie dla nas najlepsza, lepiej poznać rynek i zorientować się, co nas pasjonuje.

Ręce programisty piszącego kod na klawiaturze w mrocznym biurze z podświetleniem, z widocznym w tle laptopem i monitorem z kodem programistycznym.
Fot. Depositphotos / deagreez1

Kiedy chcemy zacząć od zera, warto zaczerpnąć informacji w zaufanych źródłach. Można zorientować się, jakie autorytety branży publikują wartościowe treści w sieci, poszukać swojego mentora i poczytać, jakie kierunki studiów czy kursy specjalistyczne polecają osoby, które dobrze znają sektor IT. W internecie warto zajrzeć na blogi dla programistów, takie jak GitHub czy Stackoverflow, przejrzeć fora lub zadać pytanie o to, co jakie przemyślenia mają bardziej doświadczeni od nas.

Jak zacząć pracę w IT? Edukacja jest niezbędna

Specjalista z obszaru IT, nawet ten początkujący, musi być na bieżąco z trendami i branżowymi nowinkami. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, myśląc o wykształceniu, to studia akademickie związane z informatyką lub pokrewnymi dziedzinami, ale równie skuteczne mogą być kursy online, bootcampy programistyczne czy samodzielna nauka. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią specjalizację, która odpowiada zainteresowaniom i rynkowym zapotrzebowaniom.

Jeśli pasjonuje nas programowanie, najrozsądniejszym wyborem będą studia z informatyki lub kierunki informatyczno-ekonometryczne czy inżynieria procesowa. Obecnie na polskich uczelniach oferowany jest szeroki wachlarz specjalizacji, związanych z tworzeniem i zarządzaniem bazami danych, stronami internetowymi, oprogramowaniem i aplikacjami, a także inżynierią sieci komputerowych czy cyberbezpieczeństwem. Zaawansowane kursy tematyczne także spełnią swoją rolę, jeśli faktycznie będą zapewniały nam solidną wiedzę i doświadczenie.

Jednocześnie warto wiedzieć, że IT to nie tylko programowanie. Wiele zawodów z tej branży wcale nie wymaga znajomości tworzenia kodu – można zostać na przykład specjalistą SEO, menadżerem projektów czy analitykiem danych. Kierunki łączące matematykę z różnymi dziedzinami informatycznymi będą wtedy dobrym wyborem. Zarobki w IT takich profesjonalistów także są wysokie.

Programista pracujący przy laptopach z otwartymi kodami źródłowymi, z notatnikiem z diagramem obok oraz słuchawkami na biurku. Obraz ilustrujący artykuł zarobki w IT.
Fot. Depositphotos / REDPIXEL

Startować można od stanowisk juniorskich lub praktyk, które oferują realne doświadczenie zawodowe i umożliwiają naukę od bardziej doświadczonych kolegów. Należy pamiętać, że jest także wiele programów stażowych, które chętnie przyjmą osoby początkujące, ale chętne do nauki.

Co oprócz nauki?

Branża technologiczna rozwija się niezwykle szybko w porównaniu do innych sektorów gospodarki. Oznacza to, że jako aspirujący specjalista nie możemy przestać zdobywać wiedzy, ponieważ rynek pracy szybko zweryfikuje, czy mamy chęć dalej się szkolić. Pracodawcy często szukają dowodów praktycznych umiejętności. Certyfikaty z ukończonych kursów to jedno, ale tworzenie własnych projektów, angażowanie się w ciekawe inicjatywy lub tworzenie aplikacji może stanowić cenne doświadczenie i wzbogacić portfolio.

Osoba pisząca na klawiaturze laptopa, w tle rozmazane monitory komputerowe.
Fot. Unsplash / Glenn Carstens-Peters

W nawiązywaniu kontaktów zawodowych i wyłapywaniu okazji do podjęcia pracy z pewnością pomoże dołączenie do grup zawodowych (także tych na Facebooku), uczestnictwo w meetupach, konferencjach czy wydarzeniach branżowych. Warto także aktywnie prowadzić swojego LinkedIn-a, nie tylko ze względu na to, że na platformę zaglądają rekruterzy, ale także dlatego, że dla potencjalnego pracodawcy może być to sygnał, że jesteśmy zainteresowani tym, co dzieje się w branży.

Stereotyp programisty czy informatyka sprawia, że często wyobrażamy sobie taką osobę jako wyalienowaną i pracującą samotnie. Ale nie należy zapominać, że aby zostać specjalistą IT, trzeba także umieć pracować w zespole. Należy rozwijać umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, kooperacja, efektywna komunikacja czy zarządzanie czasem. Te aspekty są równie ważne co wiedza techniczna.

Źródło: oprac. własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: the:protocol