Osoba czyści ekran smartfona białą ściereczką.

Jak wyczyścić telefon, czyli niezawodne sposoby na utrzymanie porządku

5 minut czytania
Komentarze

Jeżeli zastanawiacie się, jak wyczyścić telefon i nie jesteście pewni kroków, które możecie podjąć, to dobrze trafiliście. Nie każdy wie bowiem, jak prawidłowo czyścić telefon z brudu, ale i co można zrobić, by zadbać o cyfrowe porządki związane z oprogramowaniem. Wiedza na ten temat przyda się przed sprzedażą naszego urządzenia, ale także i podczas normalnego korzystania ze sprzętu w życiu codziennym.

Jak wyczyścić telefon z brudu

Jak wyczyścić telefon? Osoba w granatowym ubraniu czyści smartfon białą ściereczką.
Fot. Mildred Rios / Pixabay

Nie jest chyba dla nikogo niespodzianką to, że podczas korzystania ze smartfona, ten się brudzi. Kładziemy go na różnych powierzchniach, trzymamy w kieszeniach spodni czy wrzucamy do torebki. Brud zbiera się na urządzeniach regularnie, a w przypadku smartfonów, z których korzystamy najczęściej, dobrze zadbać o ich higienę. Może wydawać się to oczywiste, ale w natłoku codziennych zajęć często zapominamy o tym, by po prostu wyczyścić smartfona. Jak wyczyścić telefon, by go przypadkiem nie uszkodzić?

Wielu producentów smartfonów jest w tym przypadku bardzo zgodna. Nie zaleca się czyszczenia urządzenia, które dalej jest włączone, a tym bardziej podłączone do ładowania. Zanim więc przystąpimy do samego procesu, powinniśmy wyłączyć sprzęt.

Jak wyczyścić telefon – instrukcja krok po kroku

Osoba czyści ekran smartfona za pomocą niebieskiej ściereczki, obok leżą śrubokręty.
Fot. serejkakovalev / Depositphotos
  • Wyłącz telefon i odłącz go od źródła zasilania, jeżeli był do niego podłączony.
  • Zdejmij pokrowiec, etui i wszelkie elementy, które są przyczepione do urządzenia (nie zaliczamy do tego foli hydrożelowej czy ochronnej na ekran).
  • Do czyszczenia telefonu wykorzystaj niestrzępiącą się, miękką ściereczką z mikrofibry. Dobrze sprawdzają się także specjalne ściereczki do czyszczenia okularów lub obiektywów aparatu. Podczas czyszczenia nie wywieraj zbyt dużego nacisku na wyświetlacz.
  • Unikaj nadmiernej wilgoci na urządzenie. Samą ściereczkę z mikrofibry możesz zwilżyć specjalnym płynem do czyszczenia wyświetlaczy, wodą destylowaną lub użyć środka dezynfekującego, takiego jak roztwór na bazie kwasu podchlorawego (zawierający 50-80 ppm) lub roztwór na bazie alkoholu (zawierający ponad 70% etanolu lub alkoholu izopropylowego).
  • Unikać wylewania czy stosowania płynów do czyszczenia bezpośrednio na powierzchnię smartfona.
  • Unikać używania sprężonego powietrza. Przy dużej mocy może uszkodzić części urządzenia oraz doprowadzić do jego zawilgocenia.

A co zrobić z gniazdem ładowania? Tutaj można spróbować wyczyścić je z brudu, korzystając z cienkiej wykałaczki i delikatnie usuwając zalegające tam nieczystości. Trzeba jednak uważać, by przypadkiem nie uszkodzić znajdujących się tam styków. Przedmuchanie sprężonym powietrzem także powinno pomóc, ale należy robić to ostrożnie i nie za długo, by nie zebrała się tam wilgoć.

Biały kabel USB-C na zielonym tle.
Fot. Wimiedia / Project Kei / CC 4.0

Oczywiście przy okazji czyszczenia telefonu, warto także od razu umyć etui, a przy tym postępować zgodnie z zaleceniami przygotowanymi przez producenta i dopasowanym do materiału, z którego zostało wykonane.

Jak wyczyścić telefon — oprogramowanie

Ikona aplikacji Google Play Store na ekranie urządzenia mobilnego.
Fot. GekaSkr / Depositphotos

Chcąc wiedzieć, jak wyczyścić telefon, warto także zadbać o jego wnętrze. Mowa więc o czyszczeniu urządzenia ze zbędnych plików czy aplikacji, które tylko zajmują miejsce. Zbyt duża liczba danych, które przechowywane są w pamięci smartfona, może powodować problemy z jego działaniem. Jest kilka sposobów na to, jak wyczyścić telefon z tego rodzaju „śmieci”, a najprostszym jest tzw. soft reset.

Mowa o ponownych uruchomieniu urządzenia, ponieważ wtedy czyszczona jest pamięć podręczna. Tutaj wystarczy przytrzymać dłużej przycisk włączania/wyłączania telefonu i wybrać opcję restartu. Ta może wyglądać inaczej na różnych sprzętach, ale metoda działania jest taka sama.

Ekran ustawień resetowania telefonu z opcjami resetowania ustawień sieci, resetowania wszystkich ustawień oraz usuwania wszystkich danych, z napisem "Resetuj telefon" u góry.
Fot. zrzut ekranu / Android.com.pl

Kolejną możliwością jest przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego, ale to oznacza, że nasze wszystkie dane, zdjęcia oraz aplikacje zostaną usunięte. Jeżeli chcemy tego dokonać, musimy w pierwszej kolejności zrobić kopię zapasową materiałów, na których nam zależy najbardziej. Kolejnym krokiem będzie przejście do Ustawień telefonu, a następnie do Ustawień dodatkowych i tam wybranie Tworzenie kopii zapasowej i resetowanie. Ścieżka do tych ustawień może wyglądać jednak różnie w zależności od systemu (czyli inaczej na smartfonach Samsunga lub tych z czystym Android 14), więc dobrze sprawdzić na oficjalnej stronie Google, jak do niej dojść.

Ekran iPhone'a z opcją wymazania danych pokazujący "Erase This iPhone" oraz listę danych do usunięcia, w tym aplikacje i dane, Apple ID, Find My i Wallet, z przyciskami "Continue" i "Not Now" na dole.
Fot. Apple, materiały prasowe

Podobnie wygląda to na telefonach Apple, gdzie należy udać się do Ustawień, a następnie wybrać Ogólne oraz Przenieś zawartość lub wyzeruj.

Czyszczenie pamięci aplikacji

Interfejs użytkownika aplikacji do zarządzania pamięcią w smartfonie, wyświetlający zużycie pamięci i opcje oczyszczania, w tym "Niepotrzebne pliki" i "Usuń stare zrzuty ekranu".
Aplikacja Files by Google służąca do czyszczenia telefonu z niepotrzebnych plików. Fot. zrzut ekranu / Android.com.pl

Można również wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, z których korzystamy. W takim przypadku należy przejść do Ustawień w telefonie i tam wybrać konkretną aplikację, a następnie Użycie pamięci i Wykasuj pamięć podręczną. To może być jednak dość żmudny proces, a szczególnie, jeżeli korzystamy z wielu aplikacji.

Warto więc skorzystać z gotowego narzędzia do porządkowania, które ma przygotowane Google. Mowa o aplikacji Files by Google. Tam wchodząc w menu po lewej stronie, dostajemy możliwość usuwania starych plików, nieużywanych aplikacji czy przygotowanie kopii zapasowej. Innymi słowy, to taki zestaw do tego, by wyczyścić telefon i zadbać o jego porządek.

W przypadku iPhone’a, należy udać się do Ustawień i tam wybrać Ogólne, a następnie iPhone (miejsce), gdzie możemy usuwać dane poszczególnych aplikacji, ale i je same.

Jeśli w najbliższym czasie planujecie zmienić telefon, w naszym rankingu najlepszych smartfonów na pewno znajdziecie odpowiedni model dla siebie.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: jes2uphoto / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw