Ikony usług Google na smartfonie - Chrome, Gmail, Home, Mapy oraz sklep Play

Koniec Gmail? Google wyjaśnia, jak jest naprawdę

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnie doniesienia o „wygaszaniu Gmaila” zatrzęsły internetem, bo poczta e-mail od Google jest jedną z najpopularniejszych usług tego typu. Firma oficjalnie odpowiedziała na wątpliwości internautów, a my zapytaliśmy o sprawę Google Polska.

Wygaszenie Gmaila? Plotka rozniosła się po Twitterze

Smartfon z aplikacją Gmail leżący na klawiaturze komputera, pokazuje ekran aktualizacji aplikacji w sklepie z aplikacjami Google Play.
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Wieczorem w czwartek 22 lutego 2024 roku niczym pożar rozniosła się niezwykle niepokojąca informacja: czeka nas wygaszenie Gmaila – narzędzia, bez którego wielu internautów nie wyobraża sobie codziennego życia.

Komentarze szybko przybrały desperacki ton, a na X (dawnym Twitterze) Gmail szybko stał się jednym z najgorętszych trendów całej platformy. Nic dziwnego, bo przecież miliony osób mają w systemie Google niezliczone ilości danych. Jak likwidacja poczty wpłynęłaby na inne narzędzia, co z rozszerzeniami Chrome, Zdjęciami, Dokumentami, całymi firmami pracującymi w systemie firmy z Mountain View?

Zanim jednak na ulicach na dobre zebrały się protesty, prawda szybko wyszła na jaw. Google nie ma najmniejszego zamiaru rezygnować ze swojego flagowego produktu, a wiadomość była parodią, która przerodziła się w fake newsa.

Tłumaczenie: To szaleństwo. Nienawidzę tej firmy. (Sfabrykowana wiadomość dotyczącą wygaszania usługi od 1 sierpnia 2024, następnie wyjaśnienie zapewnione przez społeczność X)

Jak widać na powyższej wstawce, całość jest fikcją. Osoby w komentarzach bezrefleksyjnie przyjęły tweeta za prawdę i zamiast chociażby sprawdzić konto autora, zaczęli narzekać na koncern. Z czasem pod wiadomością pojawiło się także wyjaśnienie z kontekstem dodanym przez innych internautów.

Google nie wygasza Gmaila.
To sfabrykowany obrazek wstawiony jako satyra, lecz większość osób w komentarzach uznała go za prawdę.

Oficjalna strona Gmaila nie wspomina o tej sprawie; żadna strona z wiadomościami technologicznymi nie publikowała czegokolwiek związanego z firmą Google wygaszającą pocztę.

Wyjaśnienie w serwisie X pojawiające się pod oryginalnym tweetem z parodią.

Google potwierdza – wygaszenia nie będzie

Gmail, laptop z włączoną pocztą e-mail od Google
Fot. Solen Feyissa / Unsplash

Nie trzeba było długo czekać, by wieść o fake newsie trafiła do samej firmy Google. Nawet tak błaha i fałszywa wiadomość może mieć katastrofalne skutki dla spółki (na przykład gdyby sprawa zaogniła się w środku sesji nowojorskiej giełdy). Odpowiedź pojawiła się więc na samej platformie X. Jest ona bardzo prosta – „Gmail zostaje”. Co więcej, spółka zaczęła rozwiązywać inne problemy internautów, które pojawiły się pod tą deklaracją.

Tłumaczenie: Gmail zostaje.

Choć sprawa wydaje się już dość jasna, a pierwsze emocje opadły, redakcja Android.com.pl poprosiła o stanowisko polski oddział firmy Google. Przedstawiciele potwierdzili nam, że tweet z oficjalnego konta Gmail przedstawia stanowisko firmy i nie wymaga rozszerzenia.

Zapytaliśmy także, jakie nowości mogą trafić do usługi, jeśli ta z nami zostanie. Ostatnio zauważyć można było m.in. nowy ekran logowania do platformy Google. Być może będą to także odświeżone powiadomienia push? Tu jednak biuro prasowe nie uchyliło nam rąbka tajemnicy.

Przytoczony w pytaniu wpis z serwisu X (dawniej Twitter) dokładnie określa sytuację.
 W temacie przyszłości – będziemy informować, jak tylko będą wdrożenia czy zmiany.

Google Polska dla Android.com.pl

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Źródło: Opracowanie własne, X.com. Zdjęcie otwierające: Fot. seemantaduttaskv / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw