Laptop gamingowy z otwartą pokrywą i wyświetlonym logotypem ROG Strix na ekranie, postawiony na drewnianym biurku, z rozmytym tłem.
LINKI AFILIACYJNE

Jaki laptop wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

7 minut czytania
Komentarze

Zakup laptopa to decyzja, która wymaga przemyślenia i dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zatem jaki laptop wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Z tego materiału dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera do wybranych zastosowań.

Jaki laptop wybrać?

Laptop i myszka Lenovo z włączoną grą Spider-Man. Urządzenia leżą na białym blacie, w tle szara ściana i duża roślina
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Laptopy to urządzenia, w których każdy element specyfikacji wpływa na walory użytkowe. Pierwszym krokiem w wyborze laptopa jest określenie, do czego będzie on używany. Do przeglądania internetu i pracy biurowej wystarczy laptop do 2000 złotych. Urządzenie będzie tanie w zakupie i sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach. Jeśli ma on nam posłużyć dłużej, warto postawić na laptop do 3000 złotych. Taki sprzęt za sprawą wydajniejszego procesora i pojemniejszej pamięci operacyjnej lepiej zniesie upływ czasu.

Podobną kwotę należy przygotować na sprzęt do grania. Laptop gamingowy do 3000 złotych zapewni niezłą wydajność w grach, ale też umożliwi pracę w wymagających programach. Jeśli potrzebujesz urządzenia np. do montowania wideo lub obróbki zdjęć, warto postawić na sprzęt z dedykowaną kartą graficzną. Zintegrowane układy są coraz wydajniejsze, ale przegrywają nawet z podstawowymi układami pokroju NVIDIA RTX 2050 i RTX 3050. Poza zastosowaniem ogromne znaczenie w wyborze laptopa ma budżet, jakim dysponujemy. Laptop gamingowy za 6000 złotych będzie wydajniejszy od modelu za 4000 złotych.

Parametry dobrego laptopa

Część srebrnego laptopa z naklejkami THX Spatial Audio i AMD Ryzen 9 7000 Series na kamiennym podłożu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Bez określenia konkretnego budżetu ciężko wskazać dobre parametry. Kupując podstawowe urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych podzespołów.

Procesor to serce każdego laptopa, które bezpośrednio przekłada się na szybką pracę urządzenia. W 2024 roku warto postawić na minimum czterordzeniową jednostkę. Osobiście polecam procesory AMD Ryzen od serii 5000 i Intel Core od 11. generacji. Jeśli różnica w cenie względem 12. generacji Intela nie jest duża, w mojej ocenie warto dopłacić.

Nowsze układy cechują się cechują się większą liczbą rdzeni, które podzielono na jednostki wydajne i energooszczędne. Warto też wspomnieć, że zazwyczaj im nowszy jest procesor, tym wydajniejszy jest zintegrowany układ graficzny.

Narożnik niebieskiego laptopa z naklejkami 'Intel Evo i9' oraz 'Nvidia GeForce RTX Studio'.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

W tanich laptopach kupujący może liczyć jedynie na zintegrowaną grafikę. Niezależnie od producenta procesora wydajność powinna być wystarczająca do podstawowych zastosowań. „Integra” zaoferuje niezłą płynność w starszych grach, ale niestety nowe tytuły będą poza zasięgiem takiego układu. Dedykowane karty AMD Radeon i NVIDIA RTX będą dużo wydajniejsze, natomiast najtańsze konstrukcje zaczynają się od kwoty około 3000 złotych.

Na sprawną pracę i wielozadaniowość wpływa konfiguracja pamięci. 16 GB RAM-u to wartość, która powinna zagwarantować bezproblemową pracę systemu, a aplikacje w tle nie powinny być zamykane. Na komfort pracy wpływa też pamięć wbudowana. Absolutne minimum to 256 GB szybkiej pamięci SSD. Jeśli na laptopie planujesz trzymać więcej danych (zdjęć, filmów, czy gier), warto dopłacić do 512 GB lub nawet 1 TB.

Laptop, którego wybierzemy, powinien mieć rówńież zainstalowany system operacyjny. Samodzielny zakup Windowsa 11 Home to wydatek blisko 500 złotych.

Laptop z odchylanym ekranem ustawiony na biurku, wyświetlający kolorową tapetę z ukwiałem.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Od wielu lat standardem w kategorii ekranów jest przekątna 15,6-cala. Mniejsze, 14-calowe matryce ułatwią przenoszenie. Z kolei 17,3-calowe konstrukcje (i większe) zapewnią świetny komfort, ponieważ wyświetlane treści będą bardziej czytelne. Niezależnie od przekątnej warto zakupić urządzenie pracujące w rozdzielczości minimum FullHD, czyli 1920 x 1080 lub 1920 x 1200. Na co dzień wystarczy podstawowe 60 Hz odświeżania, ale gracze powinni wybrać matryce 120, lub 144-hercowe.

Dobry laptop w dobrej cenie

Osoba korzystająca z laptopa i trzymająca w ręce smartfon.
Fot. GaudiLab / Depositphotos

Laptop do 2000 złotych powinien spełnić wymienione wyżej wymagania. Polecane konstrukcje oferują 15,6-calowe matryce i przyzwoitą wydajność. Największym problemem będzie znalezienie urządzenia z pojemnym dyskiem. W najniższym budżecie szczególną uwagę należy zwrócić na system operacyjny, ponieważ oddzielny zakup będzie bardzo kosztowny.

Wśród najtańszych urządzeń warto rozważyć Chromebooki. Nie są one tak uniwersalne jak sprzęty z Windowsem, ale działają szybko i są dużo tańsze. Sprzęt z systemem Google to dobry laptop w dobrej cenie.

Jaki laptop kupić do domu

Laptop MSI na stojaku z podświetleniem, otwarty z widocznym ekranem pokazującym ustawienia kamery i inne interfejsy użytkownika.
Fot. Kamil Marek / Android.com.pl

Tani laptop do użytku domowego to kategoria, w której warto przyjrzeć się dwóm elementom specyfikacji. Laptop, do którego mają dostęp wszyscy domownicy, powinien oferować pojemny dysk. 512 GB prawdopodobnie wystarczy dla jednego użytkownika, ale kilka osób szybko zapełni dostępną przestrzeń. 1 TB powinien zapewnić komfort w przypadku wielu użytkowników.

Laptop do domu to sprzęt, który rzadko jest przenoszony. W związku z tym warto poszukać urządzenia o przekątnej 17,3 cala. Komfort korzystania i oglądania treści będzie na wyższym poziomie niż w przypadku 15,6-calowych konstrukcji. Zewnętrzny monitor nie będzie potrzebny. Jeśli laptop ma być centrum rozrywki w domu, dobrym wyborem może okazać się laptop gamingowy z dedykowana kartą graficzną.

Jakie parametry powinien mieć dobry laptop do gier?

Laptop na biurku wyświetlający grę wideo z przyszłością, na ekranie widoczny samochód poruszający się po mieście.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa do gier? Gaming to niezwykle wymagające zastosowanie, więc każdy element specyfikacji ma znaczenie. Najistotniejsza jest jednak dedykowana karta graficzna. Modele z RTXami 2050 i 3050 kosztują około 3000 złotych. Osobiście dopłaciłbym do laptopa z najnowszą generacją kart. Urządzenia obsługujące technologię DLSS 3,5 (Deep Learning Super Sampling) zaoferują dużo lepsze osiągi w grach.

Świetnym sprzętem, za który nie trzeba wydawać fortuny, będzie laptop gamingowy do 4000 złotych. W tym przedziale cenowym można kupić popularny układ RTX 4050, który poradzi sobie nawet z najnowszymi tytułami. Jeśli nie chcesz się martwić o działanie nadchodzących tytułów, warto zainteresować się RTXem 4060 lub 4070. Poniżej zamieszczam porównanie kart graficznych w popularnych tytułach. Im wyższa wartość FPS, tym lepiej.

Porównanie wydajności RTX 4050, 4060 i 4070.

Na wyposażeniu powinien się znaleźć nowoczesny, minimum czterordzeniowy procesor. Inne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę to minimum 16 GB RAMu i 512 GB pamięci wewnętrznej. Warto pamiętać, że tytuły AAA potrafią zajmować ponad 100 GB. Ekran powinien oferować matowe wykończenie i minimum 120 Hz. Wysoka wartość odświeżania wyświetlacza przełoży się na świetną płynność obrazu. Przydatnym dodatkiem jest też bogaty zestaw portów USB. Dzięki temu gracz jednocześnie podłączy np. myszkę, klawiaturę i pendrive.

Laptop mobilny — czym kierować się przy wyborze?

Częściowy widok otwartego laptopa z niebieską klawiaturą na pierwszym planie i wyświetlaczem prezentującym obraz z czerwonawymi odcieniami po prawej stronie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Idealny sprzęt mobilny powinien ważyć około 1,5 kilograma lub mniej. Istotna jest też grubość i przekątna matrycy. W zasadzie każdy 15-calowy laptop wejdzie do większości toreb na laptopy, natomiast 14-calowe konstrukcje powinny się zmieścić w zwyczajnych plecakach. Małe rozmiary gwarantują wygodne i bezproblemowe przenoszenie.

Mobilne komputery zazwyczaj są wyposażone w małe ładowarki. Lepiej niż w większych konstrukcjach wypada też dłuższy czas działania. 14-calowy ekran w połączeniu z energooszczędnym procesorem zagwarantuje lepszą niezależność energetyczną. Co więcej, laptopy zasilane za pomocą portu USB C mogą być ładowane za pomocą najlepszych powerbanków. Smukłe laptopy pojawiają się też w naszym rankingu laptop do 4000 złotych.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw