Ekran smartfona trzymanego w ręce wyświetlającego ekran startowy aplikacji WhatsApp z ikoną i napisem "WhatsApp Wersie 2.12.13" na tle z grafiką symbolizującą komunikację i technologię. WhatsApp nie działa, bo jeszcze się nie uruchomił w pełni

WhatsApp nie działa. Najczęstsze problemy z aplikacją

5 minut czytania
Komentarze

WhatsApp nie działa? Czasami jest to normalne, bo i nawet najlepszy komunikator może mieć awarię, na którą użytkownik nie będzie mieć żadnego wpływu. Poniżej sprawdzamy sobie najczęstsze przyczyny kłopotów z aplikacją, dzięki której miliony osób codziennie rozmawia z bliskimi i współpracownikami.

WhatsApp nie działa — sprawdzamy podstawy

Osoba trzymająca smartfon wyświetlający aplikację WhatsApp z listą kanałów lub kontaktów, w tym ikony i nazwy użytkowników, każdy z liczbą obserwujących.
Fot. WhatsApp / materiały prasowe

Jeżeli wysyłacie lub odbieracie wiadomość i stwierdzacie, że WhatsApp nie działa, istnieje lista podstawowych elementów do sprawdzenia na smartfonie (Android oraz iOS, bez różnicy), zanim stwierdzimy, że to akurat z aplikacją jest coś nie tak.

1. Upewnij się, że masz aktualną wersję aplikacji WhatsApp

Oczywiście, mam na myśli stabilną wersję z Google Play lub App Store. Najlepiej ustawić w swoim systemie automatyczne aktualizacje, dzięki czemu zawsze będziemy dysponować obecną wersją komunikatora, gdy tylko nowy plik zostanie wypuszczony przez inżynierów z korporacji Meta.

Zrzut ekranu strony aplikacji WhatsApp Messenger w sklepie z aplikacjami na smartfonie, wyświetlający ikonę aplikacji, przyciski "Odinstaluj" i "Otwórz", sekcję nowości z ostatnią aktualizacją datowaną na 15 lutego 2024 roku, opcję oceniania aplikacji oraz informacje o programie testów beta. Tło jest czarne, a tekst w jasnym kolorze. WhatsApp nie działa, bo nie jest zaktualizowany
Czasami WhatsApp nie działa, bo dawno nie był aktualizowany. Jeżeli w Google Play widzimy przycisk Otwórz zamiast Zaktualizuj, to wówczas mamy najnowszą wersję aplikacji. Fot. Google Play / własny zrzut ekranu

2. Nie korzystaj z przestarzałych smartfonów

WhatsApp nie działa czasami, ponieważ nasz smartfon nie obsługuje tej aplikacji ze względu na przestarzały system operacyjny. Oto obecne wymagania programu na 2024 rok, które i tak są dość łaskawe.

  • Android z systemem operacyjnym w wersji 5.0 lub nowszej;
  • iPhone z systemem operacyjnym iOS w wersji 12 lub nowszej;
  • KaiOS w wersji 2.5.0 lub nowszej, w tym urządzenia JioPhone i JioPhone 2.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że wspierany system Android 5.0 pochodzi z 2014 roku. Używalność smartfonów mających ten system na pokładzie jest co najmniej wątpliwa.

Kolorowe lizaki i cukierki różnych rozmiarów i kształtów ustawione na czerwonym tle.
Fot. Google / materiały prasowe

Zaleca się więc, by używać urządzeń z nowszymi systemami, chociażby ze względu na bezpieczeństwo naszych osobistych danych, bo tych z pewnością w pamięci wewnętrznej sprzętu nie brakuje. Najlepiej gdyby to był Android 14, ale dwie lub trzy generacje wstecz również będą wystarczające.

3. Problemy z połączeniem internetowym

Żółty kabel sieciowy RJ45 leżący na klawiaturze laptopa z wizualizacją przepływu danych w postaci światłowodów.
Fot. Canva Photos / Proxima Studio

Wszyscy znamy to uczucie. Jedziemy tramwajem, nagle wjeżdżamy w tunel, a połączenie internetowe nam się urywa, nawet jeśli przebywamy w mieście przyjaznym standardowi 5G. Czasami jednak problemy z internetem mogą się przydarzyć także w domu, z pozornie stabilnym połączeniem domowej sieci.

Dlatego też, zanim stwierdzimy, że WhatsApp nie działa i wyklniemy Marka Zuckerberga oraz pięć kolejnych pokoleń jego rodziny, upewnijmy się, że u nas i u naszego rozmówcy połączenie internetowe jest w pełni poprawne, zarówno przez WiFi, jak i LTE/5G.

4. Zapobieganie włamaniom na konto WhatsApp

Choć nie jest to bezpośredni problem, warto wspomnieć o opcjach zabezpieczenia naszego konta na WhatsApp. Przede wszystkim, możemy skorzystać z weryfikacji dwuetapowej. Korzystając z tego ustawienia będziemy mieć pewność, że to, iż WhatsApp nie działa, nie jest efektem skutecznego włamania. Polega ona na utworzeniu dodatkowego kodu PIN, który zabezpieczy nasze konto i podaniu adresu e-mail w ramach kolejnej bramki bezpieczeństwa, gdy zapomnimy kod PIN.

Aby prawidłowo skonfigurować weryfikację dwuetapową, należy wejść kolejno w Ustawienia, potem Konto, a następnie Weryfik. dwuetapowa. Tam już postępujemy zgodnie z instrukcjami przekazywanymi przez program korporacji Meta.

WhatsApp nie działa — zadania zaawansowane

Reklama WhatsApp promująca bezpieczne szyfrowanie end-to-end w wiadomościach.

Jeżeli już upewniliśmy się, że problem nie leży po naszej stronie, poniżej znajdziecie kilka bardziej zaawansowanych rozwiązań, które być może nie naprawią sytuacji od razu, ale przynajmniej pomogą odnaleźć źródło problemu.

1. Sprawdź status zgłoszeń usługi na DownDetector

Zrzut ekranu strony statusu serwisu DownDetector z wykresem zgłaszania awarii w ciągu ostatnich 24 godzin i tekstem informującym, że aktualnie nie ma problemów z serwisem. Jeżeli wykres odbiega od normy, to znaczy, że WhatsApp nie działa
Fot. DownDetector / własny zrzut ekranu

Dobrym początkiem jest sprawdzenie statusu aplikacji na portalu DownDetector. Jeżeli powyższy wykres będzie mocno odbiegać od normy, to znaczy, że Meta ma jakiś problem i WhatsApp nie działa, przynajmniej tymczasowo. Wówczas nie mamy wpływu na sytuację i musimy uzbroić się w cierpliwość.

2. Rozmówca nas zablokował na WhatsApp

Komunikat "Odblokuj Borys Francuz, aby wysłać wiadomość" w aplikacji do wysyłania wiadomości, z przyciskami "Anuluj" i "Odblokuj" na ciemnym tle z rysunkami symbolizującymi komunikację i uśmiechniętą twarz w polu tekstowym na dole ekranu.
Fot. WhatsApp / własny zrzut ekranu

Sytuacja nieprzyjemna, choć — jeśli mamy z kimś na pieńku — istotna do rozważenia. Jeżeli WhatsApp nie działa wyłącznie w konwersacji z jedną osobą, a z pozostałymi dyskutantami możemy się porozumieć, zostaliśmy najpewniej zablokowani i nic z tym nie zrobimy do czasu, aż ktoś nas nie odblokuje.

Awarie WhatsApp nie są częste, ale warto je rozważać

Nawiązując krótko do ostatniego problemu, przypomnę, że swego czasu przygotowałem dla Was również materiał o tym jak rozpoznać, że ktoś nas zablokował na WhatsApp. Polecam się z lekturą, która wiele wyjaśni, jeśli podejrzewamy zablokowanie nas przez znajomego.

Na szczęście jednak komunikator od Meta nie spotyka się z wieloma awariami. Gdy te jednak się pojawią, będziemy o nich na bieżąco raportować.

Zdjęcie otwierające: Pexels / Anton

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw