Największy wyciek danych nad którym pracuje Haker w kapturze pracuje przy wielu ekranach z kodem i mapami świata w ciemnym pomieszczeniu. Wiedza na temat tego, jak zabezpieczyć sprzęt przed hakerami może nas uratować podczas ataku ze strony osoby, którą reprezentuje postać z obrazka.
LINKI AFILIACYJNE

USA wystawiają list gończy za hakerami. Oferują ponad 40 milionów złotych nagrody

3 minuty czytania
Komentarze

Departament Stanu USA ogłosił nagrodę w wysokości do 10 mln dol. (ok. 40 mln zł) za informacje ujawniające tożsamość przywódców grupy hakerskiej Hive. 5 mln dol. (ok. 20 mln zł) przygotowano natomiast dla informatora, który doprowadzi do aresztowania lub skazania jakiejkolwiek osoby związanej z organizacją. Przyglądamy się temu, z jakiego powodu przewidziane są tak wysokie stawki.

Wysokie nagrody na wskazanie tożsamości hakerów

Haker w kapturze pracująca przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu z wieloma monitorami wyświetlającymi kod i dane. Kradzież kont z X to jego robota.
Fot. Gorodenkoff / Depositphotos

Ataki ransomware, w których hakerzy szyfrują dane ofiary i żądają okupu za ich odblokowanie, powodują straty finansowe dla firm, instytucji publicznych i osób prywatnych na całym świecie. W odpowiedzi na rosnącą skalę i zaawansowanie tych działań, rządy i organizacje międzynarodowe intensyfikują wysiłki na rzecz zwalczania cyberprzestępczości, oferując między innymi wysokie nagrody za informacje, które mogą doprowadzić do zatrzymania i pociągnięcia do odpowiedzialności hakerów.

Jak podaje CNN, Departament Stanu USA poinformował ostatnio, że zapłaci do 10 milionów dolarów za informacje na temat tożsamości lub miejsca pobytu przywódców grupy Hive zajmującej się oprogramowaniem ransomware. Jest to część szerszego programu nagród, w ramach którego oferowane są duże sumy za dane na temat najniebezpieczniejszych cyberprzestępców na świecie.

Tłumaczenie: FBI i jego partnerzy niedawno dostali się do sieci oprogramowania ransomware Hive, którego celem były ofiary w całych Stanach Zjednoczonych. Departament Stanu oferuje do 10 000 000 dolarów za informacje na temat przywódców zorganizowanej grupy przestępczej. Pełne ogłoszenie przeczytasz na stronie

Według badania firmy zajmującej się ochroną przed zagrożeniami cybernetycznymi Emsisoft, w 2023 r. w USA oprogramowanie ransomware bezpośrednio miało wpływ na działanie ponad 2200 szpitali, szkół i rządów, a także tysiące firm z sektora prywatnego.

Przed podobnymi atakami trudno się chronić, ale możemy podjąć podstawowe kroki, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Warto poświęcić chwilę m.in. na ustawienie silnych haseł, a także włączyć lokalizację telefonu, aby łatwo go namierzyć w przypadku zgubienia lub kradzieży.

Jak działa grupa Hive?

Sylwetka osoby w kapturze pracującej przy laptopie z widocznym w tle zachodzącym słońcem przez okno.
Fot. SonySander73 / Depositphotos

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje użytkownikom dostęp do sieci, komputerów i danych do czasu zapłacenia okupu za ich odblokowanie.

Hive to jedna z bardziej znanych grup, która specjalizuje się w tworzeniu i dystrybucji takiego typu złośliwego oprogramowania. Działa poprzez „model usługowy”, co oznacza, że ich oprogramowanie jest udostępniane innym cyberprzestępcom, którzy przeprowadzają ataki, dzieląc się częścią uzyskanego okupu z przedstawicielami Hive. Takie rozproszenie odpowiedzialności komplikuje wysiłki organów ścigania mające na celu zidentyfikowanie i aresztowanie przestępców.

Najbardziej niebezpieczne jest to, że działają oni na dużą skalę – wykorzystują zaawansowane techniki, celując w duże organizacje, w tym instytucje zdrowia publicznego, przemysł i dostawców usług finansowych. Nie jest trudno sobie wyobrazić, że powoduje to znaczące problemy w regularnym funkcjonowaniu organizacji i naraża na szwank wrażliwe dane ich członków.

W jednym przypadku atak Hive na szpital w USA zakłócił funkcjonowanie opieki zdrowotnej w szczytowym okresie pandemii Covid-19. Zmusiło to placówkę do zapłacenia okupu, aby móc wrócić do leczenia swoich pacjentów.

Źródło: CNN, Emsisoft, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw