Dom jednorodzinny z panelemi słonecznymi na dachu.
LINKI AFILIACYJNE

Firma instalująca panele fotowoltaiczne z karą od UOKiK. „Opłaty były pobierane bezprawnie”

2 minuty czytania
Komentarze

UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) nałożył karę na Krajowy Projekt Energetyczny. To firma instalująca panele fotowoltaiczne. Praktyki stosowane przez przedsiębiorcę miały utrudnić odstąpienie od umowy.

Co zrobiła firma instalująca panele fotowoltaiczne?

Krajowy Projekt Energetyczny zawiera umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, a konkretnie w domach u konsumentów. Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji można odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od dnia jej zawarcia bez ponoszenia opłat. Wyjątek to sytuacje, w których konsument wyraźnie i świadomie zgodzi się, by wykonanie prac rozpoczęło się przed tym dwutygodniowym terminem.

Farma fotowoltaiczna z wieloma panelami słonecznymi z widokiem z lotu ptaka, otoczona zielenią. W sam raz na kontrole fotowoltaiki Fotowoltaika w 2024 roku będzie kluczowa.
Fot. Kelly / Pexels

UOKiK ustalił, że klienci Krajowego Projektu Energetycznego, którzy chcieli odstąpić od umowy, musieli zapłacić prawie dwa tysiące złotych za audyt i przygotowanie koncepcji instalacji. Urząd jasno wskazał, że było to nieuprawnione. Firma sama zresztą informowała na Facebooku, że audyt jest bezpłatny.

Sprawdziliśmy wzorce umowne przedsiębiorcy i zakwestionowaliśmy m.in. utrudnianie skorzystania z odstąpienia od umowy ze względu na koszty, którymi obciążał konsumentów przedsiębiorca. Opłaty były pobierane bezprawnie. Po analizie umów postawiliśmy spółce aż 10 zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Zarzuty i kara dla Krajowego Projektu Energetycznego

UOKiK zakwestionował również inne działania firmy:

  • brak formularza odstąpienia od umowy,
  • wymaganie, by odstąpienie zostało złożone listem poleconym lub osobiście,
  • brak pisemnej informacji o zasadach rozpatrywania reklamacji z tytułu rękojmi – przedsiębiorca wskazywał, że konsument może skorzystać jedynie z gwarancji,
  • brak zwrotu wpłaconych przez konsumentów pieniędzy, gdy odstępują oni od umowy. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu. Prezes UOKiK nakazał zaprzestanie stosowania tej praktyki.

Prezes UOKiK nałożył na Krajowy Projekt Energetyczny karę w wysokości 5 666 767 zł. Osoby, które zawarły umowy z KPE pomiędzy 31 marca 2020 roku a 31 marca 2023 roku mają otrzymać listy od spółki, w których ta poinformuje ich o decyzji Prezesa UOKiK.

Przy miarkowaniu kary urząd wziął pod uwagę, że w toku postępowania firma podjęła decyzję o decyzję o zwrocie konsumentom nienależnie pobranych kwot za sporządzenie audytu i wykonanie koncepcji instalacji. Decyzja urzędu jest nieprawomocna.

Źródło: UOKiK. Zdjęcie otwierające: manfredxy / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw