grafika z godłem Polski na czerwonym tle związana z aplikacją mObywatel

Polacy pokochali aplikację mObywatel. Ministerstwo wydało komunikat

3 minuty czytania
Komentarze

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że mObywatel do końca 2023 roku został pobrany ponad 16 milionów razy. Rządowa aplikacja jest używana przez coraz większą część obywateli. Niektóre jej funkcje mogą okazać się bardzo przydatne podczas ferii, o czym resort postanowił przypomnieć w specjalnym komunikacie.

Liczba pobrań aplikacji mObywatel

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że mObywatel został pobrany ponad 16 milionów razy. Aplikację tylko z Google Play pobrano ponad 10 milionów razy, o czym świadczą dane w tym sklepie.

kafelki pokazujące poszczególne moduły aplikacji mObywatel
Fot. info.mobywatel.gov.pl / zrzut ekranu

Rządowa aplikacja zbiera całkiem niezłe opinie wśród użytkowników, choć istnieje jeszcze pewne pole do poprawy. Średnia ocen w Google Play to 4,0/5 na podstawie 87,5 tysiąca opinii, a w App Store 4,6/5 na podstawie 67,5 tysiąca opinii.

Od niedawna w mObywatelu można zastrzec swój PESEL. Robiąc to, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w przypadku, gdyby oszust próbował zaciągnąć jakieś zobowiązanie w naszym imieniu, np. kredyt. O szczegółach przeczytacie w podlinkowanym tekście.

mObywatel na ferie

Ministerstwo Cyfryzacji publikując dane dotyczące liczby pobrań mObywatela przypomniało także o funkcjach rządowej aplikacji, które mogą być przydatne w czasie ferii.

Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty. To także Twój cyfrowy asystent, który zawiera szereg usług ułatwiających codzienne życie i oszczędzających czas. Nie musisz zabierać ze sobą dokumentów, łatwo skorzystasz też z wielu przydatnych funkcji – w pociągu, na stoku narciarskim lub wypożyczając łyżwy w mieście. Ciesz się wypoczynkiem i miej wszystko pod ręką… w swoim telefonie.

komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

W hotelach podczas zameldowania można wykorzystać mDowód, w pociągu podczas kontroli biletów da się użyć usługi Bilkom, a w wypożyczalniach sprzętu sportowego nieraz dostaniemy zniżkę, pokazując mLegitymację lub Kartę Dużej Rodziny.

Przydatne mogą być też następujące usługi:

  • Punkty karne – aby sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie
  • Bezpieczny autobus – żeby zweryfikować, czy autobus, którym zamierzamy podróżować, spełnia określone standardy
  • Polak za granicą – moduł zawierający cenne wskazówki dla podróżujących do innych krajów
  • Jakość powietrza – pozwala sprawdzić stan powietrza w wybranej lokalizacji
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – dzięki niej możemy okazać do kontroli bilety na różne środki transportu oraz parkingi w Małopolsce
  • eRecepta – realizowanie recept i kupowanie leków bez podawania PESEL-u pracownikowi apteki.

Rządowa aplikacja jest darmowa i działa zarówno na najtańszych telefonach, jak i np. na smartfonach do 2000 zł. Ważne, by urządzenie miało Androida 7.0 lub nowszego albo iOS -a 15.0 lub nowszego.

Dodatkowo pamiętaj, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: info.mobywatel.gov.pl / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw