Inteligentny zegarek Garmin Venu 2 Plus na drewnianym stojaku, z cyfrową tarczą pokazującą godzinę 12:20 i datę "Gru 10".
LINKI AFILIACYJNE

Garmin opublikował wielki raport fitness. Wśród aktywności znalazł się… e-sport

2 minuty czytania
Komentarze

Nowy rok to czas postanowień. Część osób motywuje się do rozpoczęcia aktywności. Zachęty zdecydowanie nie potrzebują użytkownicy sprzętów Garmin, o czym świadczą wyniki raportu fitness na 2023 rok. Duży skok wydajności zanotował tenis, a także e-sport.

Najpopularniejsze aktywności 2023 roku

Grafika przedstawiająca "TOP 5 ACTIVITIES" z pięcioma połączonymi heksagonami, w których znajdują się napisy: 1. RUNNING, 2. WALKING, 3. CYCLING, 4. STRENGTH TRAINING, 5. INDOOR CARDIO. Heksagony są numerowane i ułożone w kolejności od biegania do ćwiczeń kardio w pomieszczeniach.
Fot. Materiały prasowe Garmin

Producent w zeszłym roku odnotował nie tylko wzrost zysków. Według raportu przygotowanego przez firmę Garmin rok 2023 przyniósł wiele zmian w świecie sportu. Pięć najpopularniejszych aktywności fizycznych, które zdominowały ten rok to bieganie, chodzenie, jazda na rowerze, trening siłowy oraz kardio wewnętrzne. Każda z tych dziedzin zanotowała znaczący wzrost popularności w porównaniu z poprzednim rokiem. Urządzenia producenta oferują rejestrację części wymienionych sportów w różnych warunkach. Bieganie na zewnątrz zanotowało jedynie 5% wzrost, natomiast użytkownicy wykorzystują bieżnię sportową dużo chętniej niż w 2022 roku. Wzrost wynosi aż 76%.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wykorzystaniu rowerów widocznego na trzecim miejscu zestawienia. Wzrost w kolarstwie wewnętrznym i zewnętrznym to kolejno 5 i 7%, natomiast kolarstwo szutrowe zanotowało wzrost 45%.

Garmin wskazał sporty o największych wzrostach popularności

Dwa smartwatche Garmin w pudełku leżące na płótnie - widoczne są modele Garmin Venu i Garmin Vivoactive 3
fot. Depositphotos / sipailova

Sporty, które zanotowały największy wzrost popularności w 2023 roku, obejmują przede wszystkim trening wysokiej intensywności (HIIT), który wzrósł aż o 112%. Na wzrost 76 punków procentowych tenisa z pewnością wpłynęły sukcesy Igi Świątek. Pilates również zyskał nowych zwolenników, notując wzrost o 48%. Co ciekawe, każda z tych aktywności skupia się na różnych aspektach kondycji fizycznej, a do ich rejestracji nie wystarczy mały smartfon z GPS.

Wzrost znaczenia nietypowych sportów

Fot. Florian Olivo / Unsplash

Garmin w swoim raporcie zwraca uwagę także na mniej typowe formy aktywności, które zanotowały imponujące wzrosty. Wśród nich można wymienić jazdę konno z wynikiem lepszym o 30% względem roku 2022. Najbardziej zadziwiła jednak kategoria, która przez wielu nie powinna być zaliczana do aktywności. Jest nią e-sport, który zanotował wzrost o 54%. To pokazuje, że osoby traktujące granie na poważnie coraz częściej interesują się parametrami zdrowotnymi. W końcu strzelanie do wirtualnych przeciwników to nie tylko klikanie myszką, ale też intensywny wysiłek umysłowy.

Źródło: Garmin. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw