Ilustracja przedstawiająca drewniany młotek sędziowski i wagę prawniczą z hologramem ludzkiego mózgu symbolizującym sztuczną inteligencję w tle biblioteki z książkami.

Pierwszy polski sąd wspomagany AI. Wyroki mają zapadać w ciągu kilkudziesięciu godzin

3 minuty czytania
Komentarze

System sądownictwa w Polsce sprawia, że prawie każdy spór ciągnie się nawet nie miesiącami, a latami. Wiele spraw, które mogłyby szybciej znaleźć rozwiązanie, zostaje zamrożonych na długi czas. Polski sąd arbitrażowy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ma znacząco skrócić czas prowadzenia prostych postępowań o zapłatę.

Pierwszy polski sąd wspomagany sztuczną inteligencją – Spis treści

Polski sąd arbitrażowy z AI

Szkic cyfrowy przedstawiający salę sądową z hologramem głowy przedstawiającej sztuczną inteligencję (AI) na tle fotela sędziowskiego. Na pierwszym planie młotek sądu, waga prawnicza oraz stosy ksiąg prawnych.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

To może być przełom w sądownictwie w Polsce. Wyobrażacie sobie koniec czekania latami na werdykt sądu? Taki pomysł zaproponowała firma ENOIK, technologiczny start-up, który powstał w 2021 roku.

Głównym celem przedsiębiorstwa jest opracowanie innowacyjnego systemu opartego o technologie informacyjne i komunikacyjne, szczególnie skupiającego się na rozwijaniu modeli, architektury oraz technologii sztucznej inteligencji. Firma koncentruje się na wykorzystaniu metod informatycznych w swoich projektach​. Jednym z nich jest sąd arbitrażowy, wykorzystujący algorytmy AI do rozstrzygania sporów o zapłatę pomiędzy przedsiębiorcami. Wszystko po to, aby skrócić czas postępowania.

Jak informuje Tomasz Chrząszcz, prezes ENOIK na portalu Business Insider, miesiące czy lata czekania na wyrok sprawiają, że przedsiębiorcy tracą płynność finansową i popadają w długi.

Według danych opublikowanych w bazie statystycznej Ministerstwa Sprawiedliwości w opracowaniu „Średni czas trwania postępowania sądowego w latach 2011 – I kwartał 2022 – wybrane repertoria”, od 2011 r. do 2021 r. oczekiwanie na wyrok wydłużyło się z 4,1 miesiąca do 19 miesięcy.

Tomasz Chrząszcz, prezes ENOIK, cytowany przez Business Insider
Sąd wchodzący w interakcję z hologramem przedstawiającym sztuczną inteligencję z ikonami technologicznymi i prawnymi, młotek sędziowski w jednej ręce i waga sprawiedliwości po prawej stronie na tle biblioteki prawniczej.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Sąd Arbitrażowy ENOIK jest w 100% zdalną platformą online, która ma wspierać arbitrów w rozstrzyganiu wyroków. Jej celem jest skrócenie czasu rozstrzygania sporów do nawet 40 roboczogodzin. Wyrok Sądu Arbitrażowego ENOIK ma moc prawną równą wyrokowi sądu powszechnego, co oznacza, że po nadaniu klauzuli wykonalności, komornik może rozpocząć jego egzekucję. Cały proces rozstrzygania sporów w Sądzie Arbitrażowym ENOIK odbywa się online, co upraszcza proces i zmniejsza związane z nim koszty.

Jakie korzyści niesie korzystanie z sądu arbitrażowego AI?

Przede wszystkim czas – sztuczna inteligencja ma za zadanie przeanalizować podobne spory oraz ich rozstrzygnięcia, co bez wątpienia skraca długie godziny pracy arbitrów, którzy muszą wyszukiwać i sprawdzać takie wyroki. W dodatku AI jest bardziej obiektywne i będzie brało pod uwagę wyłącznie merytoryczne czynniki. Na koniec jednak tylko zasugeruje rozstrzygnięcie sporu, a ostateczna decyzja będzie należała do człowieka.

W całym postępowaniu wynikiem poszczególnych czynności, takich jak złożenie pozwu, udzielenie odpowiedzi na pozew, a także wniesienie repliki na odpowiedź na pozew, kończą się podsumowaniem będącym wygenerowanym dokumentem ze stanowiskami stron, do których strony mają wgląd, co czyni proces bardzo transparentnym. Podkreślić należy, że w naszym systemie sztuczna inteligencja nie jest sędzią, a elektronicznym asystentem arbitra, który wydaje wyłącznie rekomendacje.

Tomasz Chrząszcz, prezes ENOIK, cytowany przez Business Insider
Zestawienie przedmiotów prawniczych z hologramem głowy przedstawiającym cyfrowe obwody, na tle regału z książkami prawniczymi.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie firmy ENOIK, do rozstrzygnięcia sporu potrzebne będzie przejście przez następujące etapy:

  • Utworzenie konta w serwisie
  • Zawarcie klauzuli arbitrażowej w umowie
  • Przydzielenie arbitra
  • Wydanie wyroku

Dzięki temu, że proces będzie przeprowadzony online, koszty sądowe będą niższe. Na każdym kroku skorzystamy z interaktywnych formularzy, które posłużą do wygenerowania pism procesowych. Zdalnie będzie możliwe także przedstawienie stanowiska w sprawie i przesyłanie dowodów. Strony sporu będą prowadzone krok po kroku przez system, tak aby postępowanie zostało sfinalizowane jak najszybciej.

Źródło: ENOIK, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Motyw