minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stojący przed mikrofonami na tle flag Polski i UE, bez AI

Będą zmiany w aplikacji mObywatel. Nowy minister cyfryzacji wskazał priorytety

4 minuty czytania
Komentarze

Władzę w Polsce przejął już rząd Donalda Tuska, a wśród członków Rady Ministrów znalazł się nowy minister cyfryzacji. Dzień po objęciu urzędu Krzysztof Gawkowski wskazał pierwsze priorytety resortu, którego pracami teraz kieruje. Wśród nich są m.in. takie kwestie, jak rozwój mObywatela oraz poprawienie sytuacji z dostępem do internetu. Gawkowski zajął także twarde stanowisko w sprawach lobbingu cyfrowych gigantów oraz kontrowersyjnych przepisów z Prawa komunikacji elektronicznej.

Minister cyfryzacji chce rozwijać mObywatela i poprawiać dostęp do internetu

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski jasno wskazał, że mObywatel będzie w dalszym ciągu rozwijany. Aplikacja ma być coraz bardziej dostępna i dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety nie usłyszeliśmy zbyt wiele konkretów – nowy szef resortu cyfryzacji zarysował jedynie ogólny kierunek. Ten w przypadku mObywatela wprawdzie wydaje się oczywisty z uwagi na postępującą cyfryzację państwa, ale wymienienie aplikacji w kontekście najważniejszych obszarów prac resortu zdecydowanie można oceniać pozytywnie.

minister cyfryzacji krzysztof gawkowski
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Gawkowski powiedział, że dostęp do internetu w XXI wieku powinien być standardem. Minister chce walczyć z tzw. białymi plamami na mapie Polski.

To myślenie o tym, że światłowód powinien być dostępny z wysoką prędkością dla wszystkich polskich obywateli, będzie nam w tej kadencji towarzyszyło i na pewno resort cyfryzacji będzie robił wszystko, żeby ta infrastruktura państwa w zakresie dostępu do internetu się rozszerzała, żeby była dostępna.

zapewnił Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.

Nowy minister cyfryzacji chce, żeby Polska była liderem cyfrowych przemian w Europie. Gawkowski wskazał, że mimo iż w przeszłości chwalił resort, którym teraz kieruje, to Polska słabo wypadała w międzynarodowych rankingach (chodzi np. o indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI) – to ma ulec poprawie.

Dyskusje z organizacjami pozarządowymi i przyszłość laptopów dla uczniów

Minister cyfryzacji zdradził, że w przyszłym tygodniu będzie chciał zaprosić do gmachu ministerstwa organizacje pozarządowe i społeczne, wolontariuszy chcących rozmawiać o cyfryzacji.

Im więcej ludzi dobrej woli, którzy chcą dla polskiej cyfryzacji pracować, którzy chcą dawać poczucie zaopiekowania tego obszaru, tym lepiej.

wskazał minister cyfryzacji.

Krzysztof Gawkowski obiecał też, że co roku będzie składał sprawozdania, ma powstawać księga pokazująca, co się wydarzyło w resorcie i jakie są plany na kolejne rok. Minister zapowiedział również program higieny cyfrowej – tutaj działania mają być prowadzone razem z Ministerstwem Edukacji. Pierwszych działań można spodziewać się po Nowym Roku. Jeśli chodzi o darmowe laptopy dla uczniów – program ma być kontynuowany.

Lobbingu ma nie być, Prawo komunikacji elektronicznej do zmian

Nowy minister cyfryzacji powiedział, że nie będzie ulegał żadnej presji. Wspomniał tu big techy.

Jeżeli ktoś uważa, że w tym resorcie będzie miejsce dla lobbingu cyfrowego i że będzie w tym resorcie można prowadzić coś, co się nazywa zagospodarowanie wielkich korporacji, a ci maluczcy nie mają prawa, to ja chcę tę doktrynę odwrócić. Tutaj ci mniejsi mają mieć prawo głosu największe, a ci najwięksi mają poczekać […].

powiedział Krzysztof Gawkowski.

Minister odniósł się też do Prawa komunikacji elektronicznej. Przepisy te wzbudziły niemałe kontrowersje.

Ta ustawa musi być zmieniona. Ja się nigdy nie godziłem na to, żeby polityk mógł sterować pilotem obywatela. Ja nigdy się nie zgodzę na to, żeby przez polski parlament przeszła ustawa, w której polityk może decydować, co w naszym pilocie jest do oglądania, a co nie do oglądania. Więc przystąpimy pilnie do prac nad zmianą projektów ustaw […] na pewno wykreślimy te wszystkie rzeczy, które dotyczą braku swobód obywatelskich […].

powiedział nowy minister cyfryzacji.

Z konferencji Krzysztofa Gawkowskiego dowiedzieliśmy się też o planach dotyczących Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W 2024 roku mają odbyć się konsultacje i w tym samym roku KSC ma być w Polsce przyjęty.

zdjęcie główne: X/Ministerstwo Cyfryzacji

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw