Młoda dziewczynka w garniturze siedzi przed laptopem z zamyśloną miną, prawą ręką trzyma okulary, lewą dłonią się podpiera, a w dłoni prawej trzyma długopis nad otwartym notesem.

Darmowe laptopy dla uczniów. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby go dostać

5 minut czytania
Komentarze

Darmowe komputery przenośne dla uczniów klas czwartych stały się faktem. Tylko jesienią 2023 r., szacowane jest, że do użytku zostanie oddanych aż ok. 400 tys. urządzeń, które trafią do publicznych i niepublicznych placówek edukacyjnych. Zobacz, co zrobić, żeby twoje dziecko mogło go dostać.

Program bezpłatnych komputerów dla czwartoklasistów

Jeszcze w lipcu nie było wiadomo, które firmy zdecydują się na podpisanie umowy ramowej z rządem na laptopy dla czwartoklasistów. Ale teraz zapewnienia Ministra Cyfryzacji dochodzą do skutku i, jak podaje X (dawniej Twitter), pierwsze komputery zostały dostarczone do szkół. Jak czytamy na rządowej stronie:

Wsparcie będzie polegać na wyposażeniu w laptopy uczniów IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej

gov.pl

Co więcej, nie ma być to jednorazowe działanie, tylko zorganizowany plan mający na celu wspieranie rozwoju cyfrowych kompetencji przez kolejne lata – Minister Cyfryzacji, którym obecnie jest Janusz Cieszyński, ma dokonywać zakupów laptopów co roku dla uczniów klasy czwartej, choć nie wiadomo, co stanie się z tą ideą po wyborach.

Wszystkie szczegóły dotyczące przekazania sprzętu zostały zawarte w ustawie z dnia 7 lipca 2023 roku, która nosi nazwę „Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli” (Dziennik Ustaw, pozycja 1369). Można ją przeczytać tutaj.

Jakie laptopy dostaną uczniowie?

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, w każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2 872,05 zł do 2 950,77 zł.

Model HP ProBook 440 G9 zwyciężył w 17 regionach: chełmsko-zamojskim, sandomiersko-jędrzejowskim, bytomskim, gliwickim, jeleniogórskim, kaliskim, krośnieńskim, nowosądeckim, nowotarskim, miasto st. Warszawa, oświęcimskim, przemyskim, rzeszowskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, tarnowskim i wrocławskim.

Uczniowie 14 kolejnych regionów otrzymają laptopy Dell Latitude 3540. Trafią one do następujących regionów: miasto Łódź, radomskiego, siedleckiego, suwalskiego, warszawsko zachodniego, białostockiego, elbląskiego, kieleckiego, konińskiego, krakowskiego, lubelskiego, miasto Kraków, płockiego i sieradzkiego.

Region: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawsko wschodni, włocławski otrzymają model ASUS ExpertBook B1502CBA.

Acer TravelMate P215-54 trafi do regionów: bydgosko-toruńskiego, ełckiego, gdańskiego, miasta Wrocław, poznańskiego i trójmiejskiego.

Model Acer TravelMateP214-54 otrzymają uczniowie z regionów: legnicko-głogowskiego, szczecinecko-pyrzyckiego oraz świeckiego.

fot. Julia M Cameron/Pexels

Chcemy, aby nowoczesny sprzęt był niezmiennym elementem polskiego systemu oświaty. To kolejny zastrzyk nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-2023.

Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał

– poinformował minister Cieszyński

Umowa między szkołą a rodzicami

Przeanalizujmy więc najważniejsze kwestie w ustawie. Przede wszystkim należy mieć świadomość, choć dla większości na pewno będzie wydawać się to jasne, że laptop przekazany uczniowi klasy objętej wsparciem stanowi własność jego rodziców (lub opiekunów prawnych). Sprzęt będzie przekazywany rodzicom uczniów za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę, na podstawie umowy przekazującej laptop na własność albo umowy użyczenia – zgodnie z preferencjami rodziców.

Umowa użyczenia to taki „wynajem” maksymalnie na pięć lat – po tym terminie komputer zwraca się organowi prowadzącemu szkołę. W przypadku umowy o przekazaniu laptopów na własność, rodzice przez pięć lat nie będą mogli sprzedać sprzętu wynająć go, ani przekazać do użytkowania osobom trzecim. Później będą mogli dysponować laptopami w dowolny sposób.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem umowa ma obowiązywać także protokół przekazania sprzętu, a akceptacja umowy może odbywać się poprzez własnoręczny podpis, podpis kwalifikowany lub wersję elektroniczną. Należy będzie także złożyć specjalne oświadczenie, informujące, że dziecko nie otrzymało komputera z żadnej innej placówki edukacyjnej pod groźbą odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego dokumentu.

Laptop z rządowego programu – co można z nim robić?

No to teraz spójrzmy na to, jak to wygląda w praktyce. Jak podaje portal Lega Artis zgodnie z treścią ustawy ustalone zostały zasady korzystania z laptopów objętych programem rządowych. Niektóre z nich to:

  1. Cel użytkowania: Laptop będzie przeznaczony wyłącznie do celów edukacyjnych i nie może być używany w innych celach, takich jak rozrywka czy praca.
  2. Ochrona i konserwacja: Rodzic zobowiązuje się do zachowania laptopa w odpowiednim stanie technicznym oraz do regularnej konserwacji i aktualizacji oprogramowania, aby zapewnić jego sprawne działanie.
  3. Odpowiedzialność za uszkodzenia: Rodzic jest odpowiedzialny za wszelkie uszkodzenia laptopa spowodowane nieodpowiednim użytkowaniem. W razie uszkodzenia, może być wymagane pokrycie kosztów naprawy lub wymiany sprzętu.
  4. Oprogramowanie: Laptop będzie wyposażony w określone oprogramowanie edukacyjne, które nie może być usuwane ani modyfikowane bez zgody organu prowadzącego.
  5. Utrata lub kradzież: W przypadku utraty lub kradzieży laptopa, rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu organowi prowadzącemu oraz odpowiednich organom ścigania.

legeartis.pl

Umowa ani ustawa nie przewidują, co stanie się, jeśli dziecko zniszczy lub zgubi laptopa albo jeśli zostanie on skradziony. Nie są także przewidziane żadne sankcje dla rodziców, jeśli ci nie wywiążą się z umowy lub naruszą jej postanowienia. Jest to z jednej strony zrozumiałe posunięcie, jako że program zakłada bezpłatną pomoc dla uczniów, ale z drugiej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę, że może dojść do pewnych nadużyć, a zgodnie z obecnymi przepisami, rodzice pozostają w tej kwestii bezkarni.

Źródło: gov.pl, Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

Motyw