Policjant w kurtce z napisem "POLICJA" przeszukuje kartonowe pudło z przewodami i elektroniką. Przy twarzy policjanta zastosowano rozmycie dla ochrony prywatności.

Cyberpolicja przejęła elektronikę i blisko 10 tys. kart SIM. Służyły do masowych oszustw

3 minuty czytania
Komentarze

Cyberpolicja (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości) przejęła infrastrukturę teleinformatyczną wraz z kartami SIM. Funkcjonariusze zatrzymali też cztery osoby uczestniczące w procederze oszustw internetowych oraz udostępniania usługi rejestracji kart SIM do działalności przestępczej. Wiadomo, jak działali cyberprzestępcy i jakie będą ich najbliższe losy.

Cyberpolicja przejęła infrastrukturę teleinformatyczną

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzili działania w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. Na terenie Warszawy oraz Poznania przeszukano sześć miejsc, znaleziono i zabezpieczono tam dziesiątki telefonów komórkowych, modemów GSM, komputerów oraz urządzeń SIMBOX jak również blisko 10 tysięcy starterów kart SIM różnych operatorów komórkowych.

fot. cbzc.policja.gov.pl

Zgromadzone przedmioty umożliwiały cyberprzestępcom anonimizację oraz popełnianie m.in. oszustw inwestycyjnych. Cyberpolicja zatrzymała mężczyznę, który usłyszał od prokuratora zarzuty karne związane z bezprawnym uzyskaniem dostępu do informacji poprzez przełamanie zabezpieczeń elektronicznych oraz wpływaniu na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd zastosował środek zapobiegawczy – tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

W wyniku równolegle prowadzonej przez policjantów Wydziału w Białymstoku CBZC sprawy dokonano ustaleń skutkujących rozbiciem grupy działającej w ramach fałszywej internetowej agencji maklerskiej. Z ustaleń policjantów wynikało, że sprawcy, działając wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili jednego z pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie ponad 318 tys. zł., w ten sposób, że podając się za przedstawicieli fałszywej internetowej agencji maklerskiej, wprowadzili pokrzywdzonego w błąd co do faktycznego inwestowania wpłacanych przez niego pieniędzy oraz możliwości uzyskania wysokich zysków.

czytamy w komunikacie CBZC.

Policjanci weszli pod dwa wytypowane adresy znajdujące się na terenach województw opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli infrastrukturę techniczną służącą przestępcom do masowego wysyłania wiadomości i wykonywania zanonimizowanych połączeń telefonicznych, urządzenia SIMBOX oraz dokumentację świadczącą o przyjmowaniu wysokich sum pieniędzy od klientów platformy maklerskiej, dokumentację bankową, karty bankomatowe, dokumentację świadczącą o założeniu kont u pośredników płatności, telefony komórkowe i laptopa.

W ramach tej akcji policjanci zatrzymali trzy osoby – dwie z nich usłyszały zarzuty karne oszustw internetowych na mieniu o znacznej wartości. Jeden z podejrzanych miał zarządzać urządzeniami do hurtowej obsługi kart SIM, drugi wg policji odpowiadał za przyjmowanie wpłat od klientów internetowej platformy inwestycyjnej na rachunki bankowe założone na podmioty pod pozorem prowadzenia działalności związanej z wymianą walut. Finalnie pieniądze trafiały na zagraniczne giełdy kryptowalut, by nie dało się ich namierzyć i odzyskać.

Podejrzani mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Cyberpolicja twierdzi, że straty poniesione przez osoby, które zaufały fałszywej agencji maklerskiej, przekraczają milion złotych.

źródło, zdjęcie główne: cbzc.policja.gov.pl

Motyw