Ekran smartfona z otwartym sklepem aplikacji pokazujący aplikację "Premie za ankiety Google" z opcjami "Otwórz" i "Odinstaluj". W tle rozmyte ikony aplikacji na monitorze komputera.

Ankiety Google, czyli prosty sposób na zarabianie. Internetowy gigant naprawdę może ci płacić

6 minut czytania
Komentarze

Premie za ankiety Google to aplikacja do zarabiania, która samą nazwą zdradza, na czym opiera swoje działanie. Jest to bardzo prosty i niezajmujący wiele czasu sposób na zarabianie, skierowany do użytkowników urządzeń z systemem Android (działa też na iOS, ale nie w Polsce). Czy warto przyłączyć się do tej inicjatywy Google?

Ikona trofeum z gwiazdą na niebieskim tle, rozmyte elementy interfejsu użytkownika w tle. Ikona aplikacji Premia za ankiety Google

Jak zainstalować aplikację Premie za ankiety Google?

Aplikację Premie za ankiety Google można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play. Do tej pory pobrano je ponad 50 milionów razy, a aplikacja ma ocenę 4,6. Zarejestrować mogą się w niej osoby, które ukończyły 18 lat. W Polsce aplikacja dostępna jest od stycznia 2020 roku.

Aby zacząć zarabiać na ankietach Google, wystarczy zainstalować aplikację, zalogować się na konto Google i podać kilka podstawowych informacji. Dodatkowe informacje, takie jak kod pocztowy, przedział wiekowy, płeć i znajomość języków, pomogą Google dopasować ankiety do Twoich zainteresowań. Cała procedura rejestracji zajmuje tylko chwilę, potem wystarczy czekać na ankiety.

Strona aplikacji "Premie za ankiety Google" w sklepie Google Play, z ikoną niebieskiego trofeum z gwiazdą i zrzutami ekranu aplikacji, oceną 4,7 gwiazdek i ponad 50 milionami pobrań.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Na telefonach i tabletach z Androidem konto, na które się logujesz, będzie kontem, na które będziesz otrzymywać środki w Google Play, więc dobrze jest użyć konta podstawowego. Jest nawet aplikacja na iOS (Google Opinion Rewards), niestety próby jej zainstalowania skutkują komunikatem, że „ta aplikacja nie jest aktualnie dostępna w Twoim kraju lub regionie”.

Czego dotyczą ankiety?

Premie za ankiety Google to program, który pozwala swoim użytkownikom zarobić pieniądze na wypełnianiu ankiet. Ankiety te są zróżnicowane, ale często dotyczą lokalizacji użytkowników i odwiedzanych przez nich witryn. Na przykład, jeśli odwiedzisz sklepy w centrum miasta, możesz otrzymać ankietę dotyczącą tych sklepów lub marek.

Ankiety te zazwyczaj dotyczą Twoich ogólnych nawyków konsumenckich, takich jak to, co kupujesz lub jakie strony odwiedzasz. Premie za ankiety Google oferują również ankiety na temat bieżących wydarzeń lub do wyboru między zdjęciami. Pytania są różnorodne: od „Które logo jest najlepsze?”, przez „Która promocja jest najbardziej atrakcyjna?”, po „Kiedy planujesz najbliższą podróż?”. Zazwyczaj wygasają po 24 godzinach.

Jak często dostaje się ankiety?

W optymistycznym wariancie są to 1-2 ankiety na tydzień. Częstotliwość wysyłania ankiet może się znacznie różnić. Czasami użytkownik czeka kilka dni, zanim otrzyma ankietę, a innym razem otrzymuje kilka ankiet tego samego dnia.

Ręka trzymająca smartfon z otwartą aplikacją Google Opinion Rewards na ekranie, z tłem przedstawiającym rozmyte ikony aplikacji na ekranie telewizora.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Ile można realnie zarobić?

Zarobki są naprawdę niewielkie. W przypadku Premii za ankiety Google maksymalna kwota, jaką można otrzymać za wypełnienie ankiety, to bodajże 4 złote. Zazwyczaj za ankietę otrzymuje się znacznie mniej… W mojej historii dostawałam za ankiety od 0,37 do 1,11 zł. Wysokość nagrody może się różnić w zależności od długości ankiety i grupy docelowej.

Aby otrzymać nagrodę za wypełnienie ankiety, musisz ją wypełnić w całości. W większości przypadków są one naprawdę krótkie — zazwyczaj odpowiedź na pytania zajmuje nie więcej niż minutę. Składają się z pytań wielokrotnego wyboru. Czasami jednak mogą zawierać pytania, w których należy odpowiedzieć na podstawie obrazów lub obejrzeć krótki film (te wyceniane są nieco lepiej).

Nagrody są przyznawane w postaci kredytu w sklepie Google Play. Te pieniądze można następnie wykorzystać na zakupy gier, aplikacji, filmów, książek i innych produktów lub subskrypcji, na przykład YouTube Premium. A za te zakupy możecie zdobywać punkty Google Play Points, które wymienione mogą zostać na przedmioty specjalne w grach lub środki w Google Play. Ale to już inna historia…

Zarobki z programu Premie za ankiety Google mają ważność przez rok od ich przyznania. Oznacza to, że jeśli nie wykorzystasz swoich zarobków w ciągu roku, stracisz je. Dlatego warto regularnie sprawdzać saldo swojego konta i kupować aplikacje lub gry w sklepie Google Play, gdy tylko będziesz miał taką możliwość. Nie ma tu minimalnej kwoty do wypłaty — chodzi tylko o to, by kwota była wystarczająca na dokonanie pożądanego zakupu. Jeśli użytkownik nie będzie dostawał ankiet i będą one słabo opłacane, trudno uzbierać pieniądze na zakup czegoś sensownego, zanim się przeterminują.

Jakie są opinie na temat Premii za ankiety Google?

Uczestnicząc w programie „Premie za ankiety Google” nie musimy się martwić o to, że firma się nagle zawinie, a to, co zarobiliśmy, przepadnie. Program jest prowadzony przez Google, dlatego można uznać, że jest bezpieczny i wiarygodny. Ankiety są krótkie i łatwe do wypełnienia, a zdobyte środki można wykorzystać na zakupy w sklepie Google Play.

Telefon komórkowy wyświetlający ekran aplikacji "Premie za ankiety Google" z widocznym saldem 0,40 zł oraz komunikatami na tle zielonych roślin.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Program ma jednak również pewne wady. Ograniczona liczba ankiet sprawia, że nie każdy może liczyć na regularne wynagrodzenie. Ponadto nagrody można wypłacić wyłącznie w postaci kredytów Google Play, co może być uciążliwe dla osób, które nie korzystają ze sklepu.

Co tak naprawdę kupuje od nas Google?

Można założyć, że to, ile otrzymamy ankiet, zależy od naszej aktywności, lokalizacji oraz częstotliwości odwiedzania sklepów, centrów handlowych czy lokali gastronomicznych. Jednak w praktyce otrzymywane grosze czy złotówki to nie zapłata za udzielenie odpowiedzi na banalne pytania, ale pozwolenie na korzystanie z naszych danych, informacji o naszym zdrowiu czy lokalizacji. W praktyce zgadzamy się na inwigilację, aby dostać więcej ankiet.

Sprzedajemy się naprawdę tanio. Więcej za pakiet danych musielibyśmy zapłacić po ciemnej stronie sieci. Na stronie ExpressVPN możecie zrobić quiz i sprawdzić, ile są warte wasze dane na dark web. Moje wyceniono na 5464 dolarów.

Smartfon z widocznym ekranem głównym, na którym znajduje się szereg aplikacji Google, takich jak Mapy, YouTube, Dysk i Chrome, z przewagą kolorów niebieskiego, czerwonego, zielonego i żółtego.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Tymczasem Premie za ankiety Google zapłaci wam maksymalnie 4 złote za pojedynczą ankietę, a rocznie wyciągniecie może jakieś 100 złotych… Jednak w tym czasie przekażecie internetowemu gigantowi nieprzebrane ilości informacji na swój temat. Tylko spójrzcie, jakie dane może zbierać aplikacja:

  • Kontakty
  • Lokalizacja (przybliżona i dokładna)
  • Informacje o aplikacjach i ich działaniu (dzienniki błędów, diagnostyka i inne dane o działaniu aplikacji)
  • Zdjęcia i filmy
  • Aktywność w aplikacjach (interakcje z aplikacją, historia wyszukiwania w aplikacji, zainstalowane aplikacje, inne treści użytkowników)
  • Zdrowie i sprawność fizyczna (informacje o aktywności fizycznej)
  • Dane osobowe (nazwa, adres e-mail, identyfikatory użytkowników, adres, numer telefonu i in.)
  • Identyfikatory urządzenia i inne
  • Informacje finansowe (historia zakupów i inne informacje finansowe)

Premie za ankiety może kojarzyć nasze odpowiedzi z kontem Google, a także wykorzystywać nasze dane demograficzne i lokalizację. Ale podobno nie będzie wykorzystywać tej wiedzy do targetowania reklam, a zewnętrznym podmiotom przekaże dane wyłącznie formie zbiorczej, na podstawie której nie da się zidentyfikować użytkowników. Co nie zmienia faktu, że danych dostarczamy stale, przez każdą z aplikacji w telefonie i aktywność na koncie Google. Do tego odpowiadamy na dodatkowe pytania. Cieszymy się z dodatkowego zarobku, tymczasem gdzieś w czeluściach Mountain View tworzony jest szczegółowy profil każdego z nas.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw