fotowoltaika

Fotowoltaika może zmienić się nie do poznania. Nowy typ paneli aż 3-krotnie bardziej wydajny

2 minuty czytania
Komentarze

Czy panele fotowoltaiczne mogą w miastach osiągać 3-krotnie większą wydajność niż obecnie używane moduły? Tak, o ile producenci sprzętu wdrożą odkrycia koreańskich naukowców, a my (instalatorzy oraz prosumenci) będziemy je prawidłowo montować. Jak się okazuje, parametry modułu to nie wszystko. Liczy się również… ich kształt. Zresztą Polacy ostatnio mają coraz więcej problemów z fotowoltaiką, więc każde nowe rozwiązanie jest na wagę złota.

Fotowoltaika na nowo – trójkątne panele są lepsze od prostokątnych

panele fotowoltaiczne - rysunek poglądowy
Fot. ScienceDirect

Opisywane przez koreańskich naukowców moduły, jak podaje PV Magazine, opierają się na małej powierzchni oraz wysokim napięciu (SAHiV — Small-Area High-Voltage). Dzięki zastosowaniu tej technologii, panele mają wyższą odporność na różne stopnie zacienienia. Jest to istotne szczególnie w warunkach miejskich, gdy cień padający od budynków może łatwo zredukować ilość produkowanej energii.

Okazuje się, że panele fotowoltaiczne złożone z trójkątów mogą wykazywać tolerancję na częściowe zacienienie nawet o 66,6% większą, niż w przypadku klasycznych prostokątnych modułów. Co więcej, panele fotowoltaiczne SAHiV osiągają nawet lepszą wydajność od modułów gontowych. Te radzą sobie z kolei 50% lepiej niż klasyczne panele fotowoltaiczne.

Instalacje gontowe zyskiwały na popularności na przełomie 2021 i 2022 roku. Tam nakładane są na siebie wąskie paski ogniw, również dość efektywnie radzące sobie z częściowym zacienieniem. Nie tak efektywnie jednak, jak opracowane przez koreańskich naukowców moduły oparte o trójkątną konstrukcję SAHiV.

Panele fotowoltaiczne przy Stoczni w Gdańsku
Panele fotowoltaiczne przy Stoczni Gdańskiej (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Co panele fotowoltaiczne SAHiV oznaczają dla prosumentów?

Gdyby to rozwiązanie zostało przeniesione na masową produkcję, instalacja paneli fotowoltaicznych w miastach miałaby znacznie więcej sensu, gdyż prosumenci byliby w stanie wyprodukować większe ilości energii niż dotychczas. Naukowcy w swoim badaniu uznają, że panele fotowoltaiczne SAHiV mogą w miastach zapewnić wydajność od 1,5 do 3 razy większą, niż klasyczne instalacje. To z pewnością jest wystarczający powód, by producenci zaczęli zgłaszać się do nich po ekspertyzę w sprawie wypuszczenia nowych modułów do sprzedaży.

zdjęcie główne: materiały prasowe / iFix

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw