wysunięta szuflada od zmywarki z talerzami w środku
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Zmywarka do małego mieszkania. Podpowiadamy, jak wybrać, by nie żałować

4 minuty czytania
Komentarze

Czy zmywarka do małego mieszkania ma w ogóle sens? Przyjęło się, że dla dużych rodzin mieszkających w domach o sporych rozmiarach wspomniany sprzęt jest niemal obowiązkowy. Absolutnie nie oznacza to jednak, że w przypadku osób mieszkających w 2-3 osoby w niewielkich mieszkaniach zakup zmywarki mija się z celem. Jest wręcz przeciwnie, z tym że trzeba pamiętać o kilku kwestiach, by wybrać model, który będzie odpowiedni.

Zmywarka do małego mieszkania – czy warto?

suszarka do naczyń obok kranu
fot. ZHIJIAN DAI/Unsplash

Dla dużej rodziny zmywarka jest sprzętem bardzo ułatwiającym życie i pozwalającym zaoszczędzić mnóstwo czasu w skali tygodnia, miesiąca czy też roku. Powód jest prosty – mycie ogromnej liczby naczyń zajmuje sporo cennych minut, a do tego w dłuższej perspektywie czasowej jest męczące.

W przypadku mniejszych gospodarstw domowych zmywarka nie wydaje się tak niezbędnym urządzeniem. Mimo to może być jednak bardzo przydatna. Powodów jest kilka.

Po pierwsze, współczesne zmywarki pozwalają oszczędzać wodę. Myjąc naczynia w rękach, zużywamy więcej wody, co po pierwsze jest nieekologiczne, a po drugie skutkuje wyższymi kwotami do zapłaty na rachunkach.

Po drugie, mycie niewielkiej liczby naczyń może nie kosztuje bardzo wiele czasu, ale potrzebne jest odpowiednie miejsce zarówno do samego mycia, jak i do suszenia. Małe mieszkanie zazwyczaj ma też małą kuchnię, co często wiąże się z niewielkim zlewozmywakiem – próbując myć w nim duże naczynia, nietrudno zachlapać wszystko dookoła. W dodatku jeśli nie chcemy wycierać naczyń od razu po umyciu, musimy znaleźć miejsce do ich wysuszenia.

Jak widać, zmywarka do małego mieszkania nie jest wprawdzie niezbędna, ale z pewnością może być bardzo przydatna. Taki sprzęt pozwala oszczędzić wodę, czas oraz miejsce potrzebne do wysuszenia naczyń. Dobrze jednak wiedzieć, jakie urządzenie wybrać, by sprawdziło się na niewielkiej powierzchni.

Czym powinna się charakteryzować zmywarka do małego mieszkania?

kuchnia
fot. Chastity Cortijo/Unsplash

Przede wszystkim zmywarka do małego mieszkania to zmywarka do zabudowy. Odpuśćmy sobie modele wolnostojące. Sprzęt do zabudowania pod blatem ma szansę lepiej wkomponować się w niewielką kuchnię, a poza tym nie ogranicza nam miejsca potrzebnego do przygotowywania posiłków. Na górze zabudowanej zmywarki mamy bowiem zwykły blat, a nie obudowę urządzenia.

Kolejna sprawa to wymiary zmywarki. Na rynku są dostępne modele do zabudowy mające mniej niż 45 cm szerokości. Taka wąska zmywarka to dobry wybór, ale jeżeli dysponujemy bardzo małą kuchnią i obawiamy się rezygnacji z szuflad lub szafek na rzecz zmywarki, zwróćmy także uwagę na wysokość urządzenia. Standardowo zmywarki mają ok. 82 cm wysokości i zajmują przestrzeń od ziemi do blatu kuchennego. Dostępne są też jednak niewielkie sprzęty z omawianej kategorii o wysokości ok. 45-60 cm, które możemy zabudować pomiędzy szafkami i szufladami, podobnie jak np. piekarnik.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na wnętrze zmywarki. Przyjrzyjmy się szufladom i koszom, sprawdźmy, czy poszczególne przegródki są ruchome. Szczególnie w małej zmywarce ważne są możliwości dostosowania wnętrza do naczyń, które akurat potrzebujemy umyć, tak, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Różne rozwiązania dopasowania wnętrza do załadunku mają m.in. zmywarki Bosch.

Zmywarka do małego mieszkania będzie sprzętem o niewielkich wymiarach, przez co być może trzeba będzie ją często włączać. Z drugiej jednak strony przy niewielu użytkownikach i tak minie trochę czasu, zanim się zapełni. Poza tym częstsze mycie naczyń w zmywarce to mniej potrzebnych kompletów talerzy, misek i szklanek, a niewielkie wymiary sprzętu pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce w kuchni.

zdjęcie główne: Nathan Dumlao/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD