Obywatelka Ukrainy z dokumentem Diaa.pl w aplikacji mObywatel

mObywatel doceniony w Europie. Za funkcje stworzone dla Ukraińców

2 minuty czytania
Komentarze

Istnienie i prawidłowe działanie aplikacji mObywatel jest jednym z najwybitniejszych osiągnięć Ministerstwa Cyfryzacji, jeśli nie całej Rady Ministrów w Polsce. Nawet gdy aplikacja miała sporą zadyszkę w trakcie październikowych wyborów, to funkcja wyświetlenia dowodu osobistego offline pokazała, że jest to twór mocno przemyślany. Nic więc dziwnego, że aplikacja odbiera laury także za pomoc Ukraińcom dotkniętym zbrodniczą inwazją Federacji Rosyjskiej.

mObywatel i Diia.pl zwycięzcami na Emerging Europe Awards 2023

mObywatel laureatem konkursu EEA 2023
Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

mObywatel oraz Diia.pl otrzymały wyróżnienie na Emerging Europe Awards 2023 z kategorii „Inicjatywa roku w zakresie nowoczesnego i przyszłościowego kształtowania polityki”. Warto dodać, że pierwszy etap konkursu polegał na ocenie projektów przez międzynarodowych ekspertów, podczas gdy w drugim etapie to internauci mogli zagłosować na ulubione projekty.

Fot. Emerging Europe Awards

Jak donosi portal rządowy, nagrodę uargumentowano „zaangażowaniem w pomoc obywatelom Ukrainy w odbudowie życia w Polsce i wspierającą współpracę między dwoma cyfrowymi rozwiązaniami”. Wyróżnienie odebrali Maciej Górski (zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki) oraz Katarzyna Prusak-Górniak, która reprezentowała Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.

Zaraz po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji na naszego wschodniego sąsiada, polska administracja pokazała, że potrafi bardzo sprawnie reagować w nadzwyczajnej sytuacji. Zaledwie w trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny obywatelom Ukrainy zostały nadane pierwsze numery PESEL wraz z Profilem Zaufanym i cyfrowym dokumentem Diia.pl w aplikacji mObywatel.

Maciej Górski, Zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki

Czym jest dokument Diia.pl w aplikacji mObywatel?

Dokument diaa.pl w aplikacji mObywatel
Fot. KPRM

Maciej Górski również przypomniał, że 20 marca 2022 r. został uruchomiony pierwszy punkt nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli z pogrążonego wojną kraju. Diia.pl to z kolei elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy w Polsce, którzy przekroczyli granicę kraju po 24 lutego 2022 r. Aby z niego skorzystać, taka osoba musi mieć nadany numer PESEL oraz aktywny Profil Zaufany.

Taki dokument pozwala też jego posiadaczom przemieszczać się poza granicami Polski, w obrębie Unii Europejskiej, przez 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jedno jest pewne. To są dokładnie tacy sami ludzie jak my, którzy niczym sobie nie zasłużyli na obrzydliwą inwazję Władimira Putina oraz zepsutej Federacji Rosyjskiej. Dlatego też jeżeli nasz kraj mógł dać im szansę na lepsze życie, to cieszę się, iż powstały narzędzia ułatwiające spełnienie tej wizji.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw