GG próbuje zastąpić WeTransfer i Google Dysk. I przypomina o jednej z nowych funkcji komunikatora

3 minuty czytania
Komentarze

GG robi wszystko, żeby znów wrócić do łask. Właściciele komunikatora postanowili wykorzystać taktykę, która wcześniej odpowiadała za zniszczenie pozycji komunikatora na rynku. Chodzi tu o sprawienie, aby dawne Gadu-Gadu nie było tylko komunikatorem internetowym, ale maszynką do wszystkiego. Chociaż ta konkretna opcja jak najbardziej ma sens i świetnie się uzupełnia z komunikacją. 

GG z transferem dużych plików

GG

Na pewno każdy z nas na pewnym etapie swojego życia miał ten problem: konieczność szybkiego przesłania do kogoś dużego pliku za pomocą internetu. Wiadomości e-mail są ograniczone zwykle do kilkudziesięciu MB, podobnie jak większość komunikatorów. Pozostaje nam więc wrzucić plik na nasz dysk. Potem wystarczy tylko wyekstrahować link do tego konkretnego pliku, a następnie go wrzucić w wiadomości do docelowego odbiorcy, lub odbiorców. Sporo z tym zabawy, wymaga wolnej przestrzeni na dysku do wykonywania takich operacji i jest zwyczajnie upierdliwe. Czy można prościej? Oczywiście, że tak!

To właśnie udowadnia GG, które właśnie uruchomiło opcję dzielenia się plikami nawet do 4 GB. Jest to rozszerzenie dotychczasowej funkcji, która pozwalała na dzielenie się plikami do 2GB. Tu jest jednak pewien haczyk: 4 GB to limit dostępny w aplikacji na PC. Z poziomu smartfona można wysłać maksymalnie do 2 GB. Właściciele komunikatora tłumaczą tę różnicę w dość pokrętny sposób:

W wersji GG na komputer możecie przesyłać pliki nawet wielkości do 4GB. Wersja GG na komputer, ma najlepsze parametry, czyli to klasyczne GG instalowane jako program, do czego zachęcamy. Obecnie, przez wersje mobilne GG można przesyłać pliki do 2GB. Wprowadziliśmy to ograniczenie z uwagi na połączenia ze smartfona. Rzadko też z poziomu telefonu wysyłamy tak duże pliki. 2GB to i tak całkiem przyzwoita wielkość i pozwala na przesyłanie dużych danych prosto z GG na telefon.

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego smartfon ma być powodem zmniejszenia rozmiaru przesyłanych plików. Co więcej, ograniczenie to dotyczy także tabletów. Ktoś może oczywiście zapytać: Paweł, ale kto w dzisiejszym świecie korzysta z tabletów? A ja na takie pytanie mam dość prostą odpowiedź: znacznie więcej osób, niż w dzisiejszym świecie korzysta z GG. Co więcej, ograniczenie to dotyka nie tylko smartfonów i tabletów, ale także Chromebooków, dla których jedynym klientem Gadu-Gadu jest ten webowy, albo ten z Androida. Więc owszem, komputery też są ograniczane. 

GG z transferem dużych plików nie tylko dla użytkowników

Tylko czy ta złośliwość z mojej strony z ostatniego akapitu jest na miejscu? Otóż… nie do końca. Otóż w całym tym szaleństwie wystarczy, że tylko nadawca korzysta z tego komunikatora. Jeśli odbiorca z jakiegoś powodu nie zdecydował się na założenie lub odnowienie starego konta, to plik ten można przesłać w wiadomości do kontaktu o nazwie Mój Schowek (nr 8015) i dostać link do pliku. Wystarczy się nim tylko podzielić z docelowym odbiorcą i… dostajemy niemal równie niewygodną akrobację, jak w przypadku dysku sieciowego. 

Jednak trudno to traktować jako zarzut: w tym przypadku trudno o jakieś lepsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że to nie jest dysk sieciowy. Tak przesłane pliki są przechowywane wyłącznie przez 3 miesiące. Chyba że ktoś aktywuje GG Premium: wtedy wygasną one dopiero po 2 latach. 

Źródło: GG

Jako redakcja Android.com.pl bierzemy udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów i nie ukrywamy, że Twój głos oraz opinia będą dla nas niezwykle istotne.

Motyw