Ojciec polskiej potęgi informatycznej. Wyszkolił najlepszych

4 minuty czytania
Komentarze

Jan Madey, znany polski informatyk, wykładowca akademicki oraz profesor nauk technicznych, był niedawno gościem na kanale This is IT Macieja Kaweckiego. Podczas rozmowy opowiedział o pierwszych latach popularyzacji programowania w Polsce, a także o swoich wychowankach, pośród których było wielu wybitnych programistów. Także takich, których z pewnością dobrze kojarzycie… z memów.

Polska uczelnia lepsza od Harvardu

Maciej Kawecki w swoim programie This is IT przedstawia wywiad z „ojcem polskiej informatyki” – Janem Madeyem. Profesor jest nieprzerwanie od 60 lat pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego i poświęcił swoje życie, aby dzielić się wiedzą z młodymi adeptami informatyki. Najwięksi polscy programiści jak Filip Wolski, Wojciech Zaremba, Filip Wolski, Marek Cygan czy Tomasz Czajka to jego uczniowie.

Rozmowa dotyczy nie tylko osiągnięć prof. Madeya i jego wychowanków, ale także historii, jaką przeszedł naukowiec przez dziesiątki lat nauczania na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor wspomina o tym, że polski programista stawiany jest jako symbol na zachodzie, a także krytykuje system nauczania oraz niedobór nauczycieli informatyki i wpływ tego na karierę Polaków. Nie zabrakło wspomnień i dyskusji o pierwszym polskim podręczniku programowania i analizy na temat tego, co w świecie informatyki zmieniło się od tego czasu. Profesor dzieli się także przemyśleniami na temat przyszłości tej nauki w Polsce i zastanawia się, co trzeba zrobić, aby wybitne jednostki nadal nie tylko kształciły się w naszym kraju, ale także z niego nie wyjeżdżały.

Rozmowa z Janem Madeyem – obejrzyj cały odcinek

Całą rozmowę możecie zobaczyć tutaj:

Kim jest Jan Madey?

Być może nie kojarzycie twarzy tego znanego naukowca, ale jego osiągnięcia już na pewno. Jan Ryszard Madey to wykładowca akademicki oraz profesor nauk technicznych, a także aktywny działacz społeczny. Jego kariera naukowa jest ściśle związana z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie pełnił różne funkcje, w tym dyrektora Instytutu Informatyki, prodziekana Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz prorektora Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki języków programowania, a w naszym kraju wprowadzał także język programowania Pascal.

Jan Madey jest znany ze swojego podejścia do nauczania, zwłaszcza w dziedzinie matematyki i informatyki. Dąży do tego, aby uczniowie nie zniechęcili się do tych przedmiotów, ale zamiast tego rozwijali swoje pasje i talenty. I to dało swój efekt – jak zaznacza Maciej Kawecki w swoim tweecie:

Polska stała się drugim na świecie krajem jeśli chodzi o liczbę laureatów w organizowanym od 1989 roku przez UE najważniejszym konkursie „Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej” (…).

UW jest z kolei uczelnią, która jako jedyna na świecie co roku od 1994 roku sprowadza swoich studentów do finałów najważniejszej na świecie olimpiady informatycznej CPCP – o czym kiedyś już pisałem. W tym roku wyjątkowo odbywają się dwa finały tego konkursu, bo nadrabiamy rok 2019. W obu Polska jest w finale. Nikt o tym nie mówi.

Maciej Kawecki na swoim koncie na platformie X

Impreza informatyków – co ma z nią wspólnego Jan Madey?

Pamiętacie mema „impreza informatyków”? Chyba wszyscy go znamy. Zdjęcie przedstawia czterech młodych ludzi siedzących przy stole, ubranych w oldschoolowe swetry i z okularami na nosie. Fotografia została zrobiona w 1997 roku podczas Olimpiady Matematycznej w Zwardoniu. Spójrzmy, kim są te osoby i co robią dzisiaj? Jak w swoim tweecie wskazuje Maciej Kawecki, Jan Madey jest mocno związany ze ścieżką kariery jednego z nich.

Tomasz Czajka (na zdjęciu bez okularów) jest programistą i wielokrotnym zwycięzcą zawodów informatycznych, a w 2003 roku zdobył tytuł mistrza świata w programowaniu zespołowym. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz na amerykańskiej uczelni Purdue University. Pracował dla Google między 2007 a 2013 rokiem, a w 2014 roku został zatrudniony w SpaceX, gdzie miał swój wkład w tworzenie oprogramowania systemów sterowania rakiety Falcon Heavy i do kapsuły Dragon. Jan Madey miał spory wkład w jego edukację.

Marcin Petrykowski to kolejna osoba z memu (pierwszy z prawej). Jest uznany programista i pracuje w dziale rozwoju Tieto, międzynarodowej firmy tworzącej oprogramowanie. W latach 2013-2017 był analitykiem w amerykańskiej firmie Intergraph. Wcześniej pracował jako asystent profesora na Uniwersytecie Wrocławskim i UCBL.

Trzeci z lewej na zdjęciu to Piotr Przytycki. Jest naukowcem i wykłada matematykę i statystykę na Uniwersytecie McGill w Montrealu w Kanadzie. Prowadził również warszawskie seminarium z geometrycznej teorii grup.

O Janie Pelcu, który jest pierwszym z lewej na zdjęciu, wiadomo najmniej. Pochodzi z Lublina, ale nie znaleziono więcej dostępnych informacji na jego temat.

Źródło: YT, X, JustIT, oprac. własne

    Motyw