Cztery iPhone'y w różnych kolorach na wystawie w sklepie.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

iPhone SE 4. Co wiemy o premierze i jakie są alternatywy?

5 minut czytania
Komentarze

Choć iPhone SE 4 to telefon, który budzi niemałe zainteresowanie wśród fanów technologii, nic nie wskazuje na to, by miał on zostać zaprezentowany przez Apple w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Znacznie bardziej realnym terminem jest 2025 rok, choć i tu nie ma jeszcze nic pewnego. Jaki smartfon kupić, skoro iPhone SE 4 wciąż się nie pojawił? Pomożemy wam podjąć decyzję.

Co jeśli nie iPhone SE 4? Wybieramy alternatywne opcje

Różowy iPhone SE na opakowaniu, widoczne pudełko i akcesoria na stole.
Pierwszy iPhone SE zadebiutował w 2016 roku. Druga generacja świetnie przyjętego modelu została zaprezentowana w 2020 roku, a trzecia w 2022. Niektórzy liczyli na taki model, jak iPhone SE 2023, ale nigdy się on nie pojawił. Fot. Nattakit Jeerapatmaitree / Shutterstock

Apple przyzwyczaiło nas, że jesienią każdego roku prezentuje kolejne odsłony najbardziej rozpoznawalnych smartfonów swojej marki. Chodzi o podstawowe modele (iPhone 11, 12, 13, 14, 15), jak i te z dopiskami Plus lub Mini (w zależności od generacji) oraz Pro i Pro Max.

W przypadku serii SE gigant z Cupertino jest jednak znacznie mniej regularny. Telefony te są wprawdzie zawsze prezentowane mniej więcej na początku wiosny, jednak firma z nadgryzionym jabłkiem robi dłuższe przerwy pomiędzy ich premierami. Po pokazaniu światu pierwszego iPhone’a SE Apple mocno przetestowało cierpliwość zwolenników tego typu smartfonów, każąc czekać aż cztery lata na jego następcę.

Tymczasem iPhone SE 4, podobnie jak wcześniejsze modele, budzi spore nadzieje. Telefony z omawianej serii charakteryzują się tym, że są w znacznie bardziej przystępnej cenie, niż inne smartfony Apple. Firma łączy bowiem nowe komponenty (np. procesor) z obudową któregoś ze starszych iPhone’ów, co pozwala na oszczędności.

Wygląda na to, że iPhone SE 4 może zostać zaprezentowany przez Apple w 2025 roku, ale nie jest to jeszcze wcale pewne. Jeśli nie chcecie czekać i już teraz planujecie zakup smartfona, możecie rozważyć alternatywy, które przygotowaliśmy. Staraliśmy się znaleźć telefony o możliwie niewielkich rozmiarach, z dobrymi specyfikacjami oraz cenami, które nie przerażają. W skrócie z elementami typowymi dla iPhone’ów SE.

iPhone SE 3. generacji

Trzy smartfony iPhone w kolorach srebrnym, czarnym i czerwonym ustawione pionowo z widocznym przednim i tylnym panelem.
iPhone SE 2023 nigdy się nie ukazał, ale cały czas można kupić iPhone’a SE 3. generacji. Fot. Apple / materiały prasowe

Skoro iPhone SE 4 wciąż nie został zaprezentowany przez Apple, można rozważyć wybór najnowszego dostępnego w sklepach modelu z tej serii. To iPhone SE 3. generacji, potocznie nazywany jako iPhone SE 2022. Liczba ta wzięła się z tego, że smartfon miał premierę właśnie w 2022 roku.

Omawiany telefon wygląda niemal tak samo, jak iPhone 8, jednak ma znacznie lepszą specyfikację. Procesor w tym modelu to Apple A15 Bionic, a producent zadbał o możliwość korzystania z eSIM oraz 5G.

iPhone SE 3. generacji spodoba się osobom, które lubią małe telefony oraz klasyczny, dziś już niemal niespotykany wygląd frontu smartfona. Nie jest to jednak urządzenie dla osób, które często grają lub oglądają filmy na telefonie (ekran ma zaledwie 4,7″ i rozdzielczość 750 x 1334 px).

iPhone 13 Mini

iPhone 13 mini to nie iphone SE 4, ale także może być dobrą opcją
Jeśli iPhone SE gen 3. ma dla was za mały ekran, a koniecznie chcecie telefon z iOS-em, rozważcie „trzynastkę” z dopiskiem „Mini”. Fot. Apple / materiały prasowe

Kolejny smartfon od Apple, tym razem iPhone 13 Mini. Jest on jeszcze mniejszy niż iPhone SE 3. generacji, ale… mimo to ma znacznie większy ekran (5,4″, OLED). Producentowi udało się to osiągnąć dzięki znacznie nowocześniejszej bryle urządzenia, w której nie przewidziano szerokich ramek nad i pod ekranem ani okrągłego przycisku charakterystycznego dla starszych telefonów z nadgryzionym jabłkiem.

Choć iPhone 13 mini został zaprezentowany w 2021 roku, to wciąż bardzo przyzwoity smartfon. Jest on wyposażony m.in. w procesor A15 Bionic, obsługuje eSIM i 5G, cechuje się wodoodpornością (IP68). Urządzenie pozostaje najnowszym tego typu, jakie można obecnie kupić, ponieważ w serii „14” i „15” Apple zdecydowało się zastąpić modele z dopiskami „Mini” tymi oznaczonymi jako „Plus”, które są znacznie większe.

ASUS Zenfone 10

asus zenfone 10
Nie jest to może iPhone SE 2023 (którego Apple nigdy nie zaprezentowało) ani w ogóle telefon z iOS-em. Zenfone 10 ma jednak kompaktowe wymiary i mocną specyfikację. Fot. ASUS / materiały prasowe

Niezbyt duży, z naprawdę mocną specyfikacją, ale bez bardzo wysokiej ceny. ASUS Zenfone 10 pod pewnymi względami wpisuje się w to, czego oczekujemy po telefonie iPhone SE 4 i co charakteryzuje jego poprzedników. Trzeba jednak zaznaczyć, że Zenfone 10 nie jest aż tak mały jak np. iPhone SE 3. generacji oraz ma Androida, a nie iOS-a.

ASUS Zenfone 10 został wyposażony w 5,9″ ekran AMOLED, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 i 8 lub 16 GB RAM-u w zależności od wersji. Producent może pochwalić się świetną wydajnością swojego telefonu oraz czasami pracy na jednym ładowaniu, które w jego przypadku nie zawodzą. Więcej o opisywanym telefonie dowiecie się z naszej recenzji modelu Zenfone 10.

Alternatywne opcje dla telefonu iPhone SE 4. Podsumowanie

Choć iPhone SE 4 wciąż nie został zaprezentowany przez Apple, to można w sklepach znaleźć smartfony, które charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, są bardzo wydajne i mają akceptowalne ceny. Wybór nie jest wprawdzie ogromny, ale da się znaleźć całkiem sensowne urządzenia.

Jeśli jednak żaden z opisanych smartfonów nie jest dla was wystarczająco interesujący, możecie poczekać do wiosny 2025 roku. Jest szansa, że wtedy Apple pokaże światu nowego iPhone’a SE. Pamiętajcie też, że w wyborze odpowiedniego telefonu może wam pomóc nasz ranking najlepszych smartfonów.

Zdjęcie otwierające: aappp / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw