Google przedstawia możliwości personalizacji Android 14. Robią ogromne wrażenie

3 minuty czytania
Komentarze

Ekscentryczny czy stonowany? Pełny kolorów czy monochromatyczny? System od Google daje użytkownikom szerokie pole do ekspresji, a jego ostatnia wersja, czyli Android 14, wprowadza personalizację telefonu na wyższy poziom.

Pewnie są osoby, które zostają przy tapecie, która była dostarczona z ich nowym telefonem. I nie zmieniają dosłownie nic – ani widgetów, ani aranżacji ikon, ani dźwięków. Szkoda jednak tak się ograniczać, gdy mamy w rękach urządzenie, które pozwala naprawdę głęboko i szczegółowo dopasować telefon do własnych oczekiwań, preferencji i upodobań.

Tapetę można zastąpić wzorem z internetu lub własnym zdjęciem, a ekran główny wypełnić unikalnymi widgetami. Nie zapominajmy o niestandardowych motywach i ikonach oraz indywidualnych sposobach organizowania biblioteki aplikacji.

fot. materiały prasowe/Google

Personalizacja w Androidzie 14

W Androidzie 14 pojawiło się wiele zmian — związanych z bezpieczeństwem i optymalizacją pracy, ale też poprawiających komfort pracy z urządzeniem oraz pozwalających na lepsze dopasowanie interfejsu do siebie. Z nową wersją systemu dostaliśmy większą liczbę widgetów zegara, obrazy generowane przez AI oraz inteligentniejsze skróty.

Ekran blokady w systemie Android 14

fot. materiały prasowe/Google

Zmiany nastąpiły od samego ekranu blokady — to przecież pierwszy ekran, który pojawia się przed oczami. Pierwszym punktem, na który najczęściej patrzymy, jest zegar. Jak twierdzi Google, nowy zestaw niestandardowych zegarów nie jest tylko estetyczny, ale funkcjonalny i zaprojektowany w taki sposób, aby widzieć wszystko na pierwszy rzut oka: godzinę, powiadomienia, informacje o pogodzie, aktywności fizycznej czy alerty z dzwonka Nest, które pokazują, kto stoi za drzwiami.

Ale znaczenie ma tu nie tylko wygląd — dla użytkownika fundamentalna będzie też możliwość szybkiego dostępu do potrzebnych funkcji — niekoniecznie takich, jakie założył producent. Szybkie skróty można bowiem spersonalizować, aby mieć bezpośredni dostęp z ekranu blokady do tego, czego użytkownik faktycznie potrzebuje, np. szybkiego uruchomienia frontowego aparatu czy skanowanie kodów QR.

Generatywne tapety AI

Kolejną nowością jest możliwość generowania tapet za pomocą sztucznej inteligencji dzięki nowej funkcji generatywnej tapety AI w Androidzie 14. Wystarczy skorzystać z listy podpowiedzi, aby stworzyć swoją kreatywną wizję, na przykład „Obraz plaży i robotów w stylu realistycznym XIX wieku” lub „Surrealistyczny pałac z kwiatów w odcieniach niebieskiego i indygo”. AI w systemie Android 14 wygeneruje unikalne tapety na podstawie tych konkretnych wskazówek.

Co więcej, W połączeniu z Material You paleta kolorów systemu Android automatycznie dopasuje się do wybranej tapety. Użytkownik będzie mógł utworzyć tapety złożone tylko z kolorów i emoji, ale też trójwymiarowe, wielowarstwowe grafiki ze zdjęć, mające intrygujący efekt paralaksy.

Motyw monochromatyczny

Osobom, które preferują bardziej minimalistyczny lub stonowany wygląd interfejsu, spodobać się może nowy monochromatyczny motyw dostępny w Androidzie 14. Nie, żeby coś takiego nie było dostępne wcześniej — ale wymagało zainstalowania dodatkowego oprogramowania i nowych motywów. Teraz jest dostępny jako jedna z funkcji systemowych.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Źródło: Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw