Grafika promocyjna Androida 14 zawierająca ikonę Androida, logo "Android 14" i dwa smartfony z nowym interfejsem użytkownika.

Android 14 wprowadza sporo nowości. Kilka z nich autentycznie mnie zachwyciło [OPINIA]

5 minut czytania
Komentarze

Google zaprezentowało nowy sprzęt firmowany marką Pixel. Chyba największe zainteresowanie jak co roku wzbudziły smartfony. Pixel 8 i Pixel 8 Pro to jeszcze bardziej dopracowane flagowce ze świetnymi aparatami. Z kolei Pixel Watch 2 to odpowiedź Google na zapotrzebowanie na lepszy zegarek z Wear OS. Firma nie zapomniała też o części software’owej. Nie mówilibyśmy o smartfonach Google bez oprogramowania w postaci systemu Android 14. Nowa wersja platformy została zapowiedziana kilka miesięcy temu. Od tego czasu w Internecie regularnie pojawiały się informacje na temat nowości systemu. Wielu użytkowników bowiem miało okazję uczestniczyć w beta-testach. Google sprawdzało funkcje, które miały trafić do systemu. Teraz jednak wiemy oficjalnie, jakie nowości ostatecznie będzie zawierał Android 14, który już jest dostępny. Zaprezentuję Wam te najbardziej interesujące. Moim zdaniem oczywiście.

Najbardziej interesujące nowości Android 14

Jedną z cech Androida, która od lat wyróżnia system od konkurencyjnych, jest ogrom możliwości w kwestii personalizacji platformy. Android zawsze był bardziej otwarty i pomagał modyfikować ikony, ekrany blokady czy inne obszary. Android 14 idzie dalej w kierunku większej otwartości dla użytkownika i przedstawia więcej sposobów dostosowania telefonu do osobistych preferencji.

Niesamowita personalizacja tapet

Najbardziej spodobał mi się zaktualizowany selektor tapet. To jest wręcz szokujące, jak to działa i co potrafi ten obszar we wsparciu sztucznej inteligencji. Ułatwia zmianę tapety na podstawie pożądanych treści i szybkie aktualizowanie tego, co użytkownik chciałby zobaczyć. Wystarczy wpisać treść tego, co powinno znaleźć się na tapecie, a następnie wybrać jedną z propozycji wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Google pokazało przykład z domem obrośniętym roślinami w kolorze indygo.

Android 14 tapeta
fot. Google

Funkcja ta oparta jest na modelu dyfuzji tekstu na obraz i dostępna jest na razie jedynie na smartfonach Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Ustawianie tapet w tych smartfonach wkroczyło na poziom, jaki chyba mało komu się śnił.

Jeszcze lepszy ekran blokady

Android 14 ulepszył też ekran blokady. Obszar ten był wyjątkowo promowany w ostatnich wersjach iOS. Nie można jednak zapominać, że to w systemie Google od wielu lat można ten obszar modyfikować do woli. Teraz jednak jest to jeszcze bardziej przyjemne. Użytkownik może bowiem wybierać spośród zestawu nowych szablonów czcionek, widżetów, kolorów i formatów, które najlepiej pasują do jego  stylu. Wszystko to jest wsparte sztuczną inteligencją, która dostosuje ekran blokady do zmieniających się sytuacji.  Na przykład, jeśli pogoda nagle się pogorszy, widżet pogody na ekranie blokady stanie się bardziej widoczny.

Android 14 ekran blokady
fot. Google

Android 14 pozwala też na ustawienie niestandardowych skrótów na ekranie blokady. Mogą to być na przykład: czytnik QR lub aplikacja Google Home. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma szybki dostęp do funkcji, których potrzebuje najbardziej – wprost z ekranu blokady.

Lepsze zdjęcia

Google zawsze zależało na jakości zdjęć i wideo, które tworzone były na smartfonach z platformą firmy. Dla przykładu, Android 13 wspierał nagrywanie o wysokim zakresie dynamiki (HDR). Amerykański gigant poszedł dalej i Android 14 obsługuje obrazy HDR w trybie Ultra HDR. Tryb ten wydobywa żywe kolory, jaśniejsze światła i ciemniejsze cienie. Ponadto funkcja Ultra HDR wyświetla zdjęcia w wysokiej rozdzielczości bez zmiany oryginalnej jakości obrazu.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

System Android 14 oferuje liczne funkcje wspierające osoby z problemami ze wzrokiem i słuchem. Ulepszona lupa dla użytkowników ze słabym wzrokiem umożliwia intuicyjne przybliżanie i oddalanie obrazu poprzez przesuwanie palców. Użytkownik może dostosować rozmiar lupy w nowym panelu „Ustawienia lupy” lub dostosować obszar ekranu, który chce powiększyć według własnych preferencji. Ponadto Android 14 umożliwia poprawę czytelności i szybką zmianę rozmiaru tekstu na urządzeniu za pomocą kafelka „Szybkie ustawienia rozmiaru czcionki”.

Inne nowości systemu Android 14, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz tych najbardziej zaskakujących i flagowych funkcji Android 14 może pochwalić się mniejszymi zmianami, obok których nie można przejść obojętnie. Oto kilka przykładów nowości, które zwróciły moją uwagę:

  • Po włączeniu specjalnej funkcji, gdy telefon jest położony ekranem do dołu, flash apartu miga w przypadku, gdy nadejdzie powiadomienie. Uważam, że funkcja „migania”  powiadomień za pomocą lampy błyskowej może okazać się przydatna dla niejednego użytkownika – ja raczej nie skorzystam,
  • Doceniam lepszą obsługę funkcji dużych ekranów, która dostosowuje układ interfejsu użytkownika i gesty nawigacyjne do urządzeń z większymi wyświetlaczami, takich jak tablety czy składane telefony. Może to poprawić komfort użytkownika poprzez maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ekranu i zapewnienie bardziej intuicyjnych interakcji,
  • Podoba mi się ulepszona funkcja zabezpieczeń, która wprowadza klucze do aplikacji innych firm, które są bezpiecznymi i unikalnymi hasłami generowanymi i przechowywanymi przez system. Może to uprościć proces logowania i zmniejszyć ryzyko kradzieży hasła lub ponownego użycia przez hakerów,
  • Uważam, że funkcja preferencji regionalnych jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala użytkownikom dostosować język, czas, walutę i inne ustawienia w oparciu o ich lokalizację lub preferencje.

Ogólnie rzecz biorąc, Android 14 to całkiem solidna aktualizacja, która oferuje wiele korzyści i ulepszeń w zakresie doświadczeń użytkowania. Nie spodziewałem się aż tylu zmian, które wywołają u mnie jakieś emocje. Oby tak dalej Google!

Źródło: Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw