Mężczyzna od tyłu używa smartfona na tle rozmytego chodnika.
LINKI AFILIACYJNE

Czekasz na paczkę od kuriera? Uwaga na takie SMS-y, numer może niektórych zmylić

3 minuty czytania
Komentarze

Cyberprzestępcy czasami zaskakują swoją kreatywnością, lecz zdarza się też, że sięgają po sprawdzone schematy. Oszustwo z SMS-em od firmy kurierskiej zdecydowanie jest przykładem tej drugiej sytuacji. Takie wiadomości wciąż są wysyłane, więc zapewne są osoby, które się na to nabierają. Warto zatem przypomnieć o tym, jak działają oszuści.

Oszustwo z SMS-em od kuriera

Cyberprzestępcy chcący wejść w posiadanie czyichś pieniędzy lub danych osobowych mają dwa rozwiązania. Pierwsze to wysłanie mocno sprofilowanej wiadomości do konkretnej osoby, o której już sporo wiedzą. Drugie, znacznie prostsze i powszechnie stosowane, to wysłanie identycznego maila lub SMS-a do tysięcy osób. Większość zignoruje taką wiadomość, ale w tak dużej grupie zapewne znajdzie się ktoś, kogo teoretycznie mógłby dotyczyć dany komunikat i przez chwilę nieuwagi padnie ofiarą cyberprzestępców.

Polacy w ostatnich latach bardzo dużo kupują przez internet (trend był widoczny od dawna, a pandemia przyśpieszyła tę rewolucję), a zatem wielu z nas czeka na dostawę zakupionych przedmiotów przez kuriera. Wykorzystują to oszuści, wysyłający wiadomości o konieczności dopłacenia do paczki symbolicznej kwoty, by została ona doręczona. To oszustwo znów jest stosowane, tym razem w wariancie z paczką czekającą na odprawę celną. Ktoś, kto naprawdę czeka na przesyłkę i przez nieuwagę zastosuje się do instrukcji z SMS-a, może wpaść w kłopoty.

Oczywiście cyberprzestępcom nie chodzi o to, byśmy zapłacili złotówkę czy dwie lub, tak jak w omawianym wariancie, sfinalizowali dostawę. Celem jest pozyskanie naszych danych, np. umożliwiających wykradzenie pieniędzy z konta bankowego. Linki zawarte w wiadomościach od oszustów przekierowują na podrobione strony firm kurierskich lub instytucji finansowych. Wpisując tam swoje dane, w praktyce przekazujemy je cyberprzestępcom.

Należy więc zachować dużo sceptycyzmu, gdy otrzymujemy wiadomość z informacją o przesyłce. Lepiej też, żeby nie zmyliło nas, od kogo rzekomo dostaliśmy SMS-a. Oszuści są w stanie np. sprawić, żeby jako nadawca wiadomości był podpisany wiarygodny podmiot (nazwa firmy kurierskiej lub platformy sprzedażowej) albo, jak w tym przypadku, żeby wyświetlany był numer zaczynający się w sposób, który niektórzy mogą np. kojarzyć jako numer kierunkowy do miasta w Polsce. W przypadku prezentowanego przykładu 33 na początku mogłoby sugerować kierunkowy z miasta Bielsko-Biała. To, że liczba cyfr w numerze się nie zgadza z numerem stacjonarnym (jest ich 9 zamiast 7), wielu mniej uważnym osobom może po prostu umknąć. Zwłaszcza tym starszym, które są podatne na tego typu oszustwa.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie, zajrzyjcie do naszych tekstów o phishingu oraz bezpiecznym korzystaniu ze smartfona. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo w sieci znacznie zwiększa korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

zdjęcie główne: Depositphotos/miklos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw