Niestety, po polskich numerach telefonów znów krąży fałszywy SMS, wzywający do zapłaty 2,50 złotych za wstrzymaną paczkę. Choć wiele smartfonów z powodzeniem już blokuje podobny SPAM, autorzy komunikatu dalej liczą, że uda im się oszukać niczego nieświadome ofiary.
Fałszywy SMS, przez który możesz stracić majątek!
Taktyka oszustów została oczywiście przemyślana. Polacy bardzo chętnie korzystają z usług firm kurierskich oraz paczkomatów. Oznacza to, że szansa, iż w dowolnym momencie czekamy na jakąś paczkę, jest całkiem wysoka! Fałszywy SMS próbuje więc wykorzystać niewiedzę odbiorcy przesyłki i spowodować, że klikniemy link do strony, której zadaniem jest wyłudzenie danych logowania do aplikacji bankowej.
Pomysł niewątpliwie wykorzystuje ludzką słabość. Nawet jeśli nie czekamy na żadną paczkę, możemy pomyśleć, iż ktoś chce nam zrobić niespodziankę z zagranicy, tylko wskoczyła jakaś opłata celna. Na pewno bardzo chcielibyśmy taką przesyłkę otrzymać, więc klikniemy ten link. Pod żadnym pozorem tego nie róbcie, gdyż szybko utracić oszczędności życia.
Fałszywy SMS — gdzie można zgłosić taką próbę oszustwa?
Sami niewiele niestety zrobimy, aczkolwiek każdą taką wiadomość warto zgłosić zespołowi CERT Polska, działającemu w strukturach NASK — Państwowego Instytutu Badawczego. Treść otrzymanej wiadomości możemy wysłać na numer 799 448 084, a analitycy z łatwością je rozpatrzą.
Przesyłanie takich informacji organom bezpieczeństwa może sprawić, że państwo będzie w stanie łatwiej identyfikować oraz zapobiegać takim zagrożeniom w przyszłości, dzięki czemu znacznie mniej Polaków padnie ofiarą takiego phishingu. CERT Polska ma jednak limit w przyjmowaniu zgłoszeń od jednej osoby, maksymalnie trzy wiadomości na cztery godziny.
Przede wszystkim jednak należy zachować czujność. Jeżeli nie jesteśmy pewni otrzymanej wiadomości, warto wpisać jej treść w wyszukiwarkę Google lub poprosić o pomoc członka rodziny, który jest bardziej obyty ze współczesnymi technologiami. Smartfony również coraz lepiej rozpoznają fałszywe SMS-y, więc mogą automatycznie wrzucić taką wiadomość do folderu SPAM, nie pokazując jej w ogóle użytkownikowi. Oczywiście, nie zawsze to będzie obowiązująca reguła.
źródło: NASK.pl