Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach? Można to zrobić całkowicie online… i zajmuje kilka minut

4 minuty czytania
Komentarze

Wybory już 15 października, więc warto się zawczasu przygotować – mieć świadomość, gdzie jest nasz lokal wyborczy lub zmienić miejsce głosowania, biorąc pod uwagę także zagranicę. Wszystko można załatwić bardzo szybko i online w połączeniu z Centralnym Rejestrem Wyborczym.

Centralny Rejestr Wyborców

Zinternalizowany system – Centralny Rejestr Wyborców – dotyczący danych wyborców pozwala w szybki i zdigitalizowany sposób zarządzać swoim miejscem głosowania. Nie musimy już odwiedzać żadnego urzędu (chociaż nadal można to zrobić „tradycyjną metodą”), wypełniać papierowych wniosków, a potem stresować się, że nie będzie nas na liście w innym lokalu wyborczym niż tym, do którego zostaliśmy przypisani.

CRW jest połączone z rejestrem PESEL, więc możemy liczyć na automatyczne zmiany w przypadku zmiany meldunku. System wyeliminował też konieczność przesyłania danych pomiędzy gminami oraz znika ryzyko, że będziemy wpisani do list wyborczych w dwóch lokalach. Scentralizowana baza informacji skróciła także proces weryfikacji obywateli w przypadku, kiedy chcieli oni zmienić miejsce głosowania – krótki czas na potwierdzenie danych sprawiał, że istniało zagrożenie nieuprawnionego głosowania i niewykreślenia wyborcy ze spisu w kraju.

Co możemy zrobić w Centralnym Rejestrze Wyborców?

System daje nam możliwość wykonania kilku czynności, takich jak sprawdzenie swoich danych i złożenie wniosków o zmianę lokalu wyborczego czy głosowanie za granicą. Możemy także zgłosić potrzebę sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania. Co zrobimy przez CRW?

1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców
2. Zmień miejsce głosowania 
3. Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW. Możesz tu złożyć wniosek o:

  • o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborcy – obywatela polskiego – stale zamieszkałego na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie
  • o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborcy stale zamieszkałego na obszarze gminy –  obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim oraz obywatela 

4. Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego 
5. Zgłoś zamiar głosowania przez pełnomocnika 
6. Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców za granicą

Jak zalogować się do CRW?

Zalogować się do CRW możemy na kilka różnych sposobów:

  • Profil zaufany
  • Aplikacja mObywatel (wystarczy zeskanować kod QR)
  • Bankowość elektroniczna
  • e-Dowód
  • eID

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach?

Aby zmienić miejsce głosowania, należy zalogować się przez jedną z wybranych metod do CRW lub panelu mObywatel. Po zalogowaniu wyświetli nam się panel z danymi oraz informacja, czy mamy czynne prawo wyborcze. Poniżej mamy także dostęp do danych okręgu wyborczego, do którego jesteśmy przypisani.

Klikamy w zakładkę Złóż wniosek i zostajemy przeniesieni do kolejnej strony. Kolejny raz klikamy w Złóż wniosek na niebieskim tle.

Przechodzimy na stronę, gdzie należy wypełnić formularz i złożyć wniosek. Na początku otrzymamy informację, do jakiego okręgu wyborczego jesteśmy obecnie wpisani. Jeśli chcemy go zmienić, w zakładce Adres pobytu w dniu wyborów podajemy miasto i dzielnicę oraz kod pocztowy i ulicę. Żadne potwierdzenie, że w tym dniu będziecie przebywać w tym mieście, nie są potrzebne – wpisujemy te dane tylko po to, aby system mógł znaleźć najbliżej położony lokal wyborczy. Na koniec klikamy Podpisz i wyślij i gotowe.

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach, jeśli przebywasz za granicą?

Przechodzimy do dedykowanej strony internetowej na gov.pl. Następnie wybieramy Złóż wniosek. Warto od razu sprawdzić, czy miejsce, w którym chcemy głosować, znajduje się w okręgu konsularnym tutaj.

Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:

  • numer PESEL;
  • ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium, którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. Norwegia, Szwajcaria, niektóre państwa Bałkanów Zachodnich itd.);
  • adres pobytu za granicą;
  • adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego

Na stronie wybieramy Rozpocznij rejestrację u dołu strony i krok po kroku wypełniamy formularz, podając dane osobowe, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość i adres tymczasowego zamieszkania.

Źródło: gov.pl

Motyw