Nokia

Nokia kończy z Chinami. Produkcja smartfonów wraca do Europy

3 minuty czytania
Komentarze

HMD Global, które stoi za produkcją smartfonów Nokia, niedawno ogłosiło, że rozpoczyna prace nad swoją nową marką telefonów, czyli HMD, która ma istnieć tuż obok Nokii. Okazuje się jednak, że to nie jest najbardziej szokująca zmiana, jaką wprowadzi ta fińska firma. Otóż ta postanowiła powrócić do Europy ze swoimi fabrykami. Oznacza to, że nowe smartfony Nokia znów będą produkowane na Starym Kontynencie. 

Nokia wraca z produkcją do Europy

nokia

I nie są to plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. HMD Global zadeklarowało rozpoczęcie produkcji 5G smartfonów Nokia w Europie od trzeciego kwartału 2023 roku. To oznacza, że Stary Kontynent znów będzie miał swojego dużego producenta urządzeń mobilnych działającego lokalnie. Oczywiście w Europie działają inni, mali producenci. Jednak w ich przypadku mowa jest raczej o zaspakajaniu zamówień ze zbiórek społecznościowych, a nie masowa produkcja urządzeń, które trafią na sklepowe półki. 

Dlaczego Nokia wraca do Europy?

Wbrew pozorom powodów jest wiele. Najważniejszym jest jednak ten wizerunkowy, o którym producent głośno nie mówi. Nokia nie może konkurować z chińskimi producentami. Dlatego też grając z poziomu europejskiego producenta, produkującego swoje urządzenia lokalnie ma świetny argument za tym, aby oferować swoje urządzenia w wyższej cenie. Oczywiście poza lokalnym patriotyzmem HMD Global uderza także w strunę ekologii. 

Firma podkreśla, że produkcja smartfonów na miejscu znacznie ograniczy ślad węglowy. Co więcej, warto zauważyć, że fabryki w Europie będą musiały przestrzegać europejskich norm. To jednak nie wszystko: dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Lokalna produkcja daje Nokii większą gwarancję nad tym, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do urządzenia, co może być istotnym argumentem za wyborem Nokii w sytuacji, kiedy atmosfera między Europą a Chinami zacznie się robić mniej przyjazna.

Warto dodać, że HMD Global uczyniło w tym kierunku już pewne kroki i przeniosło w 2019 roku wszystkie swoje centra danych do Finlandii. Warto dodać, że nie tylko Nokia będzie produkowana w Europie, ale produkty ze wszystkich marek podległych HMD Global. 

Nokia XR21 – pierwsza prawdziwie europejska Nokia od lat

Pierwszym modelem produkowanym w Europie będzie Nokia XR21 – wytrzymały smartfon 5G, którego obudowa jest wykonana z aluminium, które w 100% pochodzi z recyklingu. Smartfon ten powstanie na Węgrzech, co jest kolejnym świetnym wyborem ze strony Nokii. W końcu w czasach świetności producenta każdy wiedział, że najlepsze Nokie, to te z naklejką made in Hungary pod baterią. Jean-Francois Baril, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny HMD Global podkreślił:

 Cieszymy się, że możemy produkować Nokia XR21, nasz charakterystyczny wytrzymały smartfon 5G, w Europie. Jesteśmy oddani inwestowaniu w bezpieczeństwo, technologię i procesy produkcyjne, które sprawiają, że nasze urządzenia są bezpieczniejsze i trwalsze. 

Mam nadzieję, że to nie będzie kolejne, bolesne uderzenie w nostalgię, jak w przypadku odnowionych klasyków z KaiOS. O wiele lepiej będzie, jeśli Nokie produkowane w Europie naprawdę staną się godnymi następcami swoich poprzedników produkowanych na Starym Kontynencie. 

Źródło: HMDglobal, TechCrunch, YouTube Fot: HMDglobal

Motyw